Ostatni dzień wizyty pary prezydenckiej w Mongolii. Doktorat honoris causa dla Andrzeja Dudy
Trwa ostatni dzień oficjalnej wizyty polskiej pary prezydenckiej w Mongolii. Nad ranem, ok. 5.00 czasu polskiego, prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą będą gośćmi Państwowego Uniwersytetu Mongolskiego w Ułan Bator.
2023-04-26, 05:00
Państwowy Uniwersytet Mongolski w Ułan Bator wręczy prezydentowi doktorat honoris causa w dziedzinie prawa. Następnie w Muzeum Czyngis Chana para prezydencka spotka się z absolwentami polskich uczelni. Andrzej Duda wręczy odznaczenia państwowe obywatelom Mongolii, zasłużonym dla rozwoju relacji z Polską.
Owocne rozmowy prezydenta Andrzeja Dudy w Mongolii
We wtorek w Ułan Bator prezydent rozmawiał z najwyższymi władzami Mongolii. Podczas spotkań z prezydentem, premierem i szefem parlamentu Andrzej Duda omawiał kwestie globalnego bezpieczeństwa i pogłębiania wzajemnych relacji gospodarczych. Prezydent relacjonował, że ze względu na położenie między Rosją a Chinami Mongolia ma określone uwarunkowania i ograniczenia w relacjach międzynarodowych. Chodzi tu głównie o kontekst rosyjskiej agresji na Ukrainę i wciąż bliskie związki gospodarcze Ułan Bator z Moskwą. Andrzej Duda zaznaczył jednocześnie, że Mongolia przekazała Ukrainie wsparcie humanitarne, co jest liczącym się gestem.
Prezydenci Duda i Chürelsüch otworzyli również polsko-mongolskie Forum Biznesu, w którym bierze udział ponad 500 osób, wśród nich kilkudziesięciu przedsiębiorców z Polski. Obaj przywódcy wyrazili gotowość do zacieśnienia relacji gospodarczych, nasz kraj jest szczególnie zainteresowany ekspansją w mongolskim sektorze wydobywczym. Ważnymi gałęziami polskiego eksportu, będącego drugim największym w Mongolii w ramach krajów UE, są także branże budowlana i spożywcza.
Porozumienia o współpracy polsko-mongolskiej
- Cieszę się, że władze Mongolii są otwarte na dialog polityczny i współpracę gospodarczą z Polską, zwłaszcza w priorytetowych dla obu stron dziedzinach: poszukiwaniu i eksploatacji metali, w szczególności miedzi, zasobów energetycznych oraz ochronie środowiska. (...) Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, jakie perspektywy rysują się przed sektorem wydobywczym Mongolii - kraju dużej różnorodności i bogactwa złóż mineralnych. Jednocześnie, uznając fakt, że Polska nie jest samowystarczalna surowcowo, nasze interesy w tym sektorze wydają się być komplementarne, a synergie możliwe do osiągnięcia - podkreślał Andrzej Duda.
REKLAMA
W obecności obu prezydentów zawarto także polsko-mongolskie umowy. Wśród nich są porozumienia dotyczące współpracy służb geologicznych, weterynaryjnych, transportu drogowego, a także w zakresie archiwistyki. Współpracę z Mongolską Akademią Nauk nawiązał też Uniwersytet Warszawski.
Ponadto w mongolskiej stolicy prezydent Andrzej Duda oficjalnie otworzył nową siedzibę polskiej ambasady, zamkniętej w 2009 roku. Od stycznia polską placówkę wzmocni również konsulat w Ułan Bator realizujący obsługę wizową.
IAR/jmo
REKLAMA
REKLAMA