9. rocznica kanonizacji Jana Pawła II. "Dzięki niemu kult Miłosierdzia Bożego tak bardzo się rozszerzył"
Dziś mija 9. rocznica kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII. Zostali kanonizowani 27 kwietnia 2014 - w Niedzielę Miłosierdzia Bożego.
2023-04-27, 05:04
Kanonizacja papieża Polaka wiązała się z kanonizowaną przez niego w 2000 roku świętą siostrą Faustyną Kowalską, która - wykonując wolę objawiającego się jej Chrystusa - zapoczątkowała kult Bożego Miłosierdzia. Dyrektor Dzieła Pomocy Ad Gentes, ksiądz prałat Zbigniew Sobolewski przypomniał, że święty Jan Paweł II jest właśnie papieżem Miłosierdzia.
- Wszędzie jest on przedstawiany, może nie tyle, jako papież z Polski, określenie "Papież z Polski" nie jest najważniejsze - najważniejsze jest, że jest to Papież Miłosierdzia - Bożego Miłosierdzia, dzięki któremu kult Miłosierdzia Bożego tak bardzo dynamicznie rozszerzył się na wszystkie kontynenty. To jest jedna z najważniejszych zasług świętego Jana Pawła II - tłumaczył ksiądz dyrektor Dzieła Pomocy Misjom - Ad Gentes.
Posłuchaj
"Potrafili żyć dla Boga"
Ojciec Święty Jan Paweł II beatyfikował 1318 osób, a kanonizował 478. Tym samym wskazał światu wzorce ludzi, którzy potrafili żyć dla Boga. Jak dodał ksiądz praład Sobolewski, święty Jan Paweł II jest papieżem nie tylko Polski i Europy, ale całego świata.
>>>"Moje Beskidy" - reportaż Moniki Chrobak o miłości Jana Pawła II do gór<<<
REKLAMA
- Postać świętego Jana Pawła II jest postacią wielowymiarową i należy do całego chrześcijaństwa. Należy to bardzo mocno podkreślić, ponieważ często mówimy - "Nasz Papież", "Papież z Polski" - natomiast należy też powiedzieć to, że jest on postacią niezwykle kochaną, czczoną i znaną na wszystkich kontynentach - przypominał ksiądz prałat Sobolewski. Figury, obrazy, kościoły i kaplice ku czci świętego Jana Pawła II znajdują się między innymi w Azji i Oceanii, Ameryce Południowej i Afryce - mówił ksiądz prałat Zbigniew Sobolewski. Przypominał, że Ojciec Święty odbył 104 podróże zagraniczne, odwiedził 129 krajów i wszędzie próbował otwierać "drzwi Chrystusowi".
- Był wielkim papieżem, ale i był wielkim misjonarzem, o czym zapominamy - podkreślił duchowny. - Jego podróże apostolskie miały w wielu kontynentach charakter ściśle misyjny. On nie tylko wołał "Otwórzcie drzwi Chrystusowi", ale on próbował je w dialogu, w modlitwie, a także własnym cierpieniem je otwierać - wyjaśniał kapłan.
Posłuchaj
- Jan Paweł II, kard. Wyszyński, ks. Popiełuszko. Multimedialne serwisy Polskiego Radia o wielkich Polakach
- Papież Franciszek staje w obronie Jana Pawła II: był święty za życia i jest nim formalnie teraz po śmierci
***
Podczas kanonizacji w Watykanie, 27 kwietnia 2014, przy ołtarzu stanęło dwóch papieży: Benedykt XVI i Franciszek. Urzędujący papież w obecności emerytowanego poprzednika wyniósł na ołtarze dwóch biskupów Rzymu. To między innymi dlatego ta kanonizacja w Niedzielę Miłosierdzia Bożego przeszła do historii Kościoła.
REKLAMA
W kanonizacji papieży Jana Pawła II i Jana XXIII wzięło udział około 800 tysięcy wiernych z całego świata, prezydenci, premierzy oraz oficjalne delegacje z prawie stu krajów, także przedstawiciele innych wyznań i religii.
IAR/as
REKLAMA