Rosyjskie rakiety poleciały w stronę miast Ukrainy. 15 pocisków zestrzelono

2023-05-01, 08:01

Rosyjskie rakiety poleciały w stronę miast Ukrainy. 15 pocisków zestrzelono
Celem nocnego ataku rakietowego Rosjan był m.in. Kijów. Foto: PAP/EPA/OLEG PETRASYUK

Rosja przeprowadziła nocą i nad ranem kolejny zmasowany atak rakietowy na Ukrainę, w tym na Kijów - podają ukraińskie siły zbrojne. Obronie powietrznej udało się zestrzelić 15 pocisków.

W nocnym ataku Rosjanie użyli 18 pocisków manewrujących Ch-101 i Ch-555, z czego 15 zestrzelono, i dronów.

Jeszcze nad ranem cała Ukraina była objęta alertem przed atakiem z powietrza.

»ROSYJSKA AGRESJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny w PolskieRadio24.pl«

Kijów ponownie celem ataku

Jak podają ukraińskie siły zbrojne, po raz drugi w ciągu trzech dni, celem ataków była m.in stolica kraju, Kijów, na którą skierowano pociski manewrujące i drony. Wszystkie rakiety wymierzone w Kijów udało się zestrzelić - wynika z komunikatu lokalnej administracji wojskowej cytowanego przez portal Nexta.

Ze wstępnych danych wynika, że w stolicy Ukrainy nie było ofiar wśród ludności cywilnej stolicy, nie ucierpiały też budynki mieszkalne, ani infrastruktura. Ukraińskie media i internauci donoszą jednak o eksplozjach w mieście.

Alert w Kijowie trwał trzy godziny.

Ataki z lądu i wody

Rosyjskie pociski manewrujące wystrzelono z regionu obwodu murmańskiego i znad Morza Kaspijskiego - przekazał gen. Walerij Załużny, dowódca naczelny Sił Zbrojnych Ukrainy

- Ok. godz. 2.30 (godz. 1.30 w Polsce) rosyjscy okupanci zaatakowali Ukrainę z samolotów lotnictwa strategicznego - dziewięciu Tu-195 z rejonu Oleniegorska (obwód murmański Rosji) i dwóch Tu-160 z regionu Morza Kaspijskiego – powiadomił w Telegramie Walerij Załużny.

Atak w nocy z niedzieli na poniedziałek był drugim w ciągu ostatnich dni. Poprzedni zmasowany ostrzał miał miejsce w nocy z czwartku na piątek.

Posłuchaj

Prezydent Czech Petr Pavel zakończył w niedzielę wizytę na Ukrainie. Po powrocie do Pragi zapewnił, że jego kraj razem z sojusznikami będzie szukał sposobów na zwiększenie dostaw amunicji dla ukraińskiej armii - relacja Wojciecha Stobby (IAR) 1:00
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

IAR, PAP/ mbl

Polecane

Wróć do strony głównej