Trudne relacje Seulu z Tokio. Kością niezgody kwestie historyczne. Czy dojdzie do pojednania?
Odszkodowania dla Koreańczyków za pracę przymusową podczas japońskiej okupacji Półwyspu Koreańskiego to jedna z kwestii, która po dziś dzień kładzie się cieniem na relacjach Seulu i Tokio. Część mieszkańców Korei oczekuje, że japoński rząd weźmie na siebie ciężar odszkodowań oraz ponownie przeprosi za zbrodnie popełniane przez Japończyków w Korei. Temat powraca podczas pierwszej od 12 lat wizyty premiera Japonii w stolicy Korei Południowej. O szczegółach korespondent Polskiego Radia Tomasz Sajewicz.
2023-05-07, 11:50
W 2018 roku Sąd Najwyższy Korei nakazał dwój japońskim koncernom - Mitsubishi i Nippon Steel wypłatę odszkodowań za pracę przymusową Koreańczyków w okresie japońskiej okupacji. Japonia uznała zaś, że wszelkie roszczenia zostały uregulowane na mocy umowy dwustronnej zawartej w 1965 roku.
Fala sprzeciwu
Do rozwiązania tej kwestii południowokoreański rząd powołał fundację, która - zamiast japońskich firm - miała wypłacać odszkodowania. To wywołało falę sprzeciwu w Korei Południowej i oburzenie osób, które były ofiarami pracy przymusowej.
Południowokoreańska Agencja Yonhap pisze, że jedna z osób, które w 2018 roku wygrały proces przeciwko japońskim koncernom wyraziła chęć otrzymania kompensacji poprzez rządową fundację. Sumy ani sposobu jej wypłaty nie ujawniono.
Posłuchaj
Przeszkoda w relacjach
Kwestie historyczne związane z japońską okupacją oraz stosunkiem japońskich władz do odszkodowań, a także oceną tamtego okresu to jedna z głównych przeszkód w relacjach Seulu i Tokio. Przywódcy obu państw w stolicy Korei Południowej zapowiadają nowe otwarcie w stosunkach dwustronnych.
REKLAMA
- Korea Płn. rozmieści sieć satelitów szpiegowskich. Decyzję podjął Kim Dzong Un
- USA, Japonia i Korea Płd. przeprowadziły ćwiczenia wojskowe. "Przeciwko eskalującym groźbom nuklearnym"
- Na tę wizytę trzeba było trzeba czekać kilkanaście lat. Premier Japonii w Korei Południowej
IAR/jb
REKLAMA