Trudne relacje Seulu z Tokio. Kością niezgody kwestie historyczne. Czy dojdzie do pojednania?

Odszkodowania dla Koreańczyków za pracę przymusową podczas japońskiej okupacji Półwyspu Koreańskiego to jedna z kwestii, która po dziś dzień kładzie się cieniem na relacjach Seulu i Tokio. Część mieszkańców Korei oczekuje, że japoński rząd weźmie na siebie ciężar odszkodowań oraz ponownie przeprosi za zbrodnie popełniane przez Japończyków w Korei. Temat powraca podczas pierwszej od 12 lat wizyty premiera Japonii w stolicy Korei Południowej. O szczegółach korespondent Polskiego Radia Tomasz Sajewicz.

2023-05-07, 11:50

Trudne relacje Seulu z Tokio. Kością niezgody kwestie historyczne. Czy dojdzie do pojednania?
Pierwsza od 12 lat wizyta premiera Japonii w stolicy Korei Południowej. Foto: PAP/JUNG YEON-JE / POOL

W 2018 roku Sąd Najwyższy Korei nakazał dwój japońskim koncernom - Mitsubishi i Nippon Steel wypłatę odszkodowań za pracę przymusową Koreańczyków w okresie japońskiej okupacji. Japonia uznała zaś, że wszelkie roszczenia zostały uregulowane na mocy umowy dwustronnej zawartej w 1965 roku.

Fala sprzeciwu

Do rozwiązania tej kwestii południowokoreański rząd powołał fundację, która - zamiast japońskich firm - miała wypłacać odszkodowania. To wywołało falę sprzeciwu w Korei Południowej i oburzenie osób, które były ofiarami pracy przymusowej.

Południowokoreańska Agencja Yonhap pisze, że jedna z osób, które w 2018 roku wygrały proces przeciwko japońskim koncernom wyraziła chęć otrzymania kompensacji poprzez rządową fundację. Sumy ani sposobu jej wypłaty nie ujawniono.

Posłuchaj

Temat odszkodowań powraca podczas pierwszej od 12 lat wizyty premiera Japonii w stolicy Korei Południowej (IAR) 1:07
+
Dodaj do playlisty

Przeszkoda w relacjach

Kwestie historyczne związane z japońską okupacją oraz stosunkiem japońskich władz do odszkodowań, a także oceną tamtego okresu to jedna z głównych przeszkód w relacjach Seulu i Tokio. Przywódcy obu państw w stolicy Korei Południowej zapowiadają nowe otwarcie w stosunkach dwustronnych.

REKLAMA

Czytaj także:

IAR/jb

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej