"Jest konieczna i naturalna". Prof. Waldemar Gontarski o nowelizacji ustawy o TK

- Lekarz leczy, gdy zachorujemy. W tym przypadku musi ingerować prawodawca, jeśli została zagrożona spójność systemu prawa i nie jest on w stanie sam sobie poradzić. Z punktu widzenia prawnego nowelizacja ustawy o Trybunale Konstytucyjnym to rzecz naturalna, zdarzająca się w demokratycznych państwach prawnych - mówił w Polskim Radiu 24 prawnik prof. Waldemar Gontarski.

2023-05-08, 12:08

"Jest konieczna i naturalna". Prof. Waldemar Gontarski o nowelizacji ustawy o TK
Prof. Gontarski: nowelizacja ustawy o TK jest zgodna z konstytucją RP. Foto: Grand Warszawski/Shutterstock

Posłowie PiS złożyli w Sejmie projekt ustawy ws. "usprawnienia działalności TK". Chodzi o zmniejszenie minimalnej liczby sędziów Zgromadzenia Ogólnego i pełnego składu TK do dziewięciu sędziów.

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 nowelizację należy traktować jako "coś naturalnego". - Trybunał Konstytucyjny stał się dysfunkcyjny, nienależycie pełni swoją funkcję. Racjonalny ustawodawca powinien przeciwdziałać temu, co grozi naruszeniem spójności systemu, a jest on niespójny bez sprawnie działającego TK. Lekarz leczy, gdy zachorujemy. W tym przypadku musi ingerować prawodawca, jeśli została zagrożona spójność systemu prawa i nie jest on w stanie sam sobie poradzić. Z punktu widzenia prawnego to rzecz naturalna, zdarzająca się w demokratycznych państwach prawnych - powiedział prof. Waldemar Gontarski. 

Zauważył też, że robi się z tego awanturę, iż zmiana jest dla bieżących potrzeb politycznych. - Wskazują na to też profesorowie prawa, którzy są przedstawicielami Polski w instytucjach unijnych. Chciałbym się ich zapytać, gdzie byli pod koniec 2021 roku, gdy Komisja Europejska bezprawnie zablokowała wypłaty zaliczki z KPO? Mieliśmy dostać prawie 5 mld euro bez spełniania jakichkolwiek warunków, jeśli KE nie wyda negatywnej oceny naszego KPO. Takiej oceny nie było. Związane jest to z obecną sytuacją, bo nowelizacja ustawy ma przyspieszyć wydanie wyroku TK ws. wniosku prezydenta o zbadanie zgodności z konstytucją ustawy o SN. Wedle instytucji unijnych ustawa ta ma odblokować KPO. Gdzie byli wszyscy krzykacze, gdy pojawiła się dysfunkcyjność systemu UE? Dlaczego nie bili na alarm, że prawodawca unijny powinien zareagować i nie pozwolić na dysfunkcjonalność KE. Jeśli dziś ktoś występuje przeciwko nowelizacji ustawy o TK, to powinien mieć świadomość, że w skrajnej sytuacji będzie miał krew na rękach. Wyrok TK pozwoli odblokować KPO. Jeśli będziemy mieli pieniądze na odbudowę gospodarki po pandemii, to będziemy mogli lepiej pomóc Ukraińcom, ewentualnie przeznaczyć więcej na obronność. Widać brak myślenia o prawie i interesie państwa, została czysta polityka - tłumaczył prof. Gontarski. 

Prawnik podkreślił, że nowelizacja jest też zgodna z konstytucją RP. - Większość w TK była ustanowiona w przypadku choroby sędziów. Jaka jest różnica między tym, że sędziowie chorują i nie mogą się zebrać w wymaganym składzie, w stosunku do bardziej subiektywnych przyczyn? Tym bardziej ta zmiana jest konieczna. Tak zachowuje się odpowiedzialny prawodawca - podsumował gość Polskiego Radia 24.

REKLAMA

Posłuchaj

Prof. Waldemar Gontarski gościem Magdaleny Złotnickiej (Temat dnia/Gość PR24) 24:42
+
Dodaj do playlisty

 

Projekt nowelizacji ustawy o organizacji i trybie postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym ma na celu - jak wskazano w uzasadnieniu, do którego jako pierwsze dotarło Polskie Radio - usprawnienie działalności TK przez zmniejszenie minimalnej liczebności Zgromadzenia Ogólnego z 2/3 liczby sędziów Trybunału (tj. 10 sędziów) do 9 sędziów oraz pełnego składu Trybunału z 11 do 9 sędziów.

Więcej w nagraniu.  

REKLAMA

***

Audycja: Temat dnia/Gość PR24

Prowadzący: Magdalena Złotnicka

Gość: prof. Waldemar Gontarski

Data emisji: 8.05.2023

REKLAMA

Godzina: 10.33

PR24/jt

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej