Zamordowani przez Niemców za pomoc Żydom. IPN upamiętni kolejnych Polaków
Instytut Pileckiego upamiętni kolejnych Polaków zamordowanych przez Niemców za pomoc Żydom. Uroczystość odbędzie się w Złotopolicach niedaleko Nowego Dworu Mazowieckiego (o godz. 12.15), w ramach projektu "Zawołani po imieniu", którego celem jest przewracanie pamięci zbiorowej Polaków, którzy pomagając Żydom w czasie II wojny zostali zamordowani przez Niemców.
2023-05-10, 06:15
W Złotopolicach upamiętnieni zostaną: Stefan Trzciński, Ignacy Ambroziak i Władysław Muchowski, i dwóch innych nieznanych mężczyzn którzy 21 listopada 1943 roku zostali powieszeni przez Niemców w złotopolickim lesie. Wicedyrektor Instytutu Pileckiego Wojciech Kozłowski wyjaśnia, że publiczna zbrodnia na tych Polakach, na którą zostali zwiezieni sołtysi okolicznych wsi, była prawdziwym aktem terroru. "To była publiczna egzekucja mająca na celu zastraszenie lokalnej społeczności".
W końcu października 1943 roku gestapowcy zrobili odprawę wszystkich sołtysów z gminy Naruszewo i zapowiedzieli, aby dnia 21 listopada spędzili ludność ze swoich wiosek na skraj lasu w Złotopolicach, by przyglądali się jak Niemcy postępują z tymi, którzy przechowują Żydów.
A na tablicy upamiętniającej powieszonych przez Niemców Polaków, znajdzie się również zamordowana kilka tygodni później Stanisława Trzcińska, matka Stefana.
Skazani na śmierć Polacy
Wojciech Kozłowski wyjaśnia, że zamordowani Polacy ukrywali Żydów - uciekinierów z getta w Płońsku, od zimy 1942 do jesieni 1943 roku, ale Niemcom nie udało się pochwycić ratowanych, a na śmierć Polaków skazali na podstawie dochodzenia.
REKLAMA
- Ci Polacy zostali pochwyceni w związku z listą, którą żandarmi niemieccy posiadali. Niemcy po likwidacji getta w Płońsku pod koniec 1942 roku, prowadzili regularne naloty na sąsiednie wsie i miasteczka w poszukiwaniu ukrywających się Żydów. I to co łączy tych dziś upamiętnianych to wspólna egzekucja - to było zwieńczenie szerokiej niemieckiej akcji w kierunku wyłapania Polaków, którzy pomagali - mówi Wojciech Kozłowski.
Posłuchaj
Podczas uroczystości oprócz zamordowanych w masowej egzekucji Polaków, upamiętnieni zostaną dwaj Żydzi zabici w tamtej egzekucji - jednym z nich będzie Symcha Frost.
Łącznie z ofiarami ze złotopolickiego lasu Instytut Pileckiego "zawołał po imieniu" 76 osób - Polaków, którzy zapłacili najwyższą cenę za pomoc jakiej udzielali skazanym przez Niemcom na Zagładę Żydom.
- Rosja chce ścigać kierownictwo polskiego IPN. Nawrocki: wciąż unosi się u nich duch komunizmu
- Rocznica końca II wojny światowej. Historyk: trudno zaliczyć Polskę do zwycięskich państw
***
iar/as
REKLAMA