Pocisk Kindżał miał być poza zasięgiem. Ukraińcy go zestrzelili. "Cios w wizerunek Kremla"

Ukraiński ekspert ds. wojskowości Ołeksandr Kowałenko powiedział w rozmowie z portalem TSN, że zestrzelenie rosyjskiego ponaddźwiękowego pocisku Kindżał, pierwsze w historii, jest ogromnym ciosem w wizerunek Kremla, a także znakomitą reklamą dla amerykańskich systemów Patriot.

2023-05-10, 10:41

Pocisk Kindżał miał być poza zasięgiem. Ukraińcy go zestrzelili.  "Cios w wizerunek Kremla"
Zestrzelenie ponaddźwiękowej rakiety Kindżał to ogromny cios w wizerunek Rosji. Na zdjęciu: Rosyjski ciężki myśliwiec MiG-31 z podwieszonym pociskiem Kindżał.Foto: Dianov Boris / Shutterstock.com

"Tak, zestrzeliliśmy »nie mający sobie równych« pocisk Kindżał!" - oświadczył w sobotę na telegramie dowódca sił powietrznych ukraińskich sił zbrojnych Mykoła Ołeszczuk. Dodał, że hipersoniczny pocisk, o którym Putin mówił, że nie strąci go żaden system obrony przeciwrakietowej, został zestrzelony dzięki amerykańskiemu systemowi Patriot.

Pocisk strącono 4 maja nad obwodem kijowskim. Zestrzelenie potwierdził również rzecznik Pentagonu generał Pat Ryder.

- Rosyjska propaganda przedstawiała Kindżały jako rakiety, których nie da się przechwycić. Miały być pierwszymi pociskami ponaddźwiękowymi, nie posiadającymi odpowiedników na całym świecie. Prawda jest jednak taka, że te pociski są ponaddźwiękowe tylko ze względu na swoją prędkość. Kindżał nie spełnia pozostałych kryteriów broni hipersonicznej - skomentował w rozmowie z TZN Ołeksandr Kowałenko.

Ukraiński ekspert: Rosjanie krytykowali Patrioty, tymczasem zniszczyły one Kindżała

W ocenie eksperta po zestrzeleniu Kindżała Moskwie będzie trudno przekonywać potencjalnych kontrahentów, że rosyjskie systemy przeciwrakietowe S-300 i S-400 mogą skutecznie konkurować z Patriotami.

REKLAMA

- Rosjanie nieustannie krytykowali Patrioty, opowiadając, że jakoby nie radzą sobie z przechwytywaniem rakiet, są niezbyt skuteczne itp. Tymczasem co się okazało? Broń jakoby "nie posiadająca odpowiedników na świecie" została zniszczona właśnie przez system Patriot - zauważył rozmówca portalu TSN.

>>>INWAZJA ROSJI NA UKRAINĘ<<<

Pociski Kindżał

Ponaddźwiękowe rakiety manewrujące Kindżał, zdolne do przenoszenia głowic jądrowych lub konwencjonalnych, obejmują swoim zasięgiem, określanym na 1,5-2 tys. km, całą Ukrainę. Poruszają się z prędkością kilka razy większą niż prędkość dźwięku (mogą osiągnąć 10 machów, czyli ponad 12 tys. km na godzinę). Uważane są za trudne do wykrycia przez systemy obrony przeciwrakietowej.

REKLAMA

Czytaj także:

Pociski Kindżał były wielokrotnie wykorzystywane przez siły rosyjskie w wojnie przeciwko Ukrainie. Pierwsze znane bojowe użycie tej broni miało miejsce 19 marca 2022 roku, kiedy Rosja wystrzeliła rakietę w kierunku składu amunicji w południowo-zachodniej części napadniętego kraju.

[PROGRAM 1 POLSKIEGO RADIA] Abramsy i apache'e pomogą zamknąć Bramę Brzeską. Szef MON: ta bariera będzie nie do przebicia

REKLAMA


ms/PAP

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej