Katarzyna Jagiellonka - matka króla Polski

2023-05-13, 09:26

Katarzyna Jagiellonka - matka króla Polski
Katarzyna Jagiellonka, obraz Lucasa Cranacha młodszego. Foto: Lucas Cranach młodszy / Zbiory Muzeum Narodowego w Krakowie / Domena publiczna

W poprzednim odcinku audycji "Polki" Magdalena Merta i Małgorzata Żaryn opowiedziały historię Anny Jagiellonki - córki Zygmunta Starego, siostry Zygmunta Augusta, wybranej na króla Polski i żony Stefana Batorego. Tym razem w Polskim Radiu 24 rozmowa dotyczyła jej młodszej siostry - Katarzyny Jagiellonki.

Katarzyna Jagiellonka wiodła żywot zapewne znacznie szczęśliwszy od swojej starszej siostry. Wyszła za mąż za księcia Finlandii Jana III Wazę, syna i brata królów Szwecji, a później - także - króla Szwecji. Katarzyna Jagiellonka - w przeciwieństwie do starszej siostry - wyszła za mąż prawdopodobnie z miłości, a nawet jeśli małżeństwo nie wiązało się z uczuciem, to uczucie na pewno się w nim zrodziło.

Nie znaczy to jednak, że jej życie pozbawione było problemów i przeszkód. Przez pewien czas wraz z mężem musiała przeżywać jego uwięzienie, przeżywała także inne rodzinne i osobiste dramaty. Jej syn Zygmunt - już po śmierci matki, za to przy wydatnym wsparci ciotki, Anny Jagiellonki - został elekcyjnym królem Polski.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj

Magdalena Merta i Małgorzata Żaryn o Katarzynie Jagiellonce ("Polki" / PR24) 21:49
+
Dodaj do playlisty

* * *

Audycja: "Polki"
Prowadzą: Magdalena MertaMałgorzata Żaryn
Data emisji: 13.05.2023
Godzina emisji: 08.06

PR24/jmo

Polecane

Wróć do strony głównej