Jarosław Kaczyński: od nowego roku 800+, darmowe leki do 18. i od 65. roku życia

2023-05-14, 15:30

Transmisja:

- Po pierwsze mówiliśmy o przeszłości, o naszych osiągnięciach i naprawdę wygląda to imponująco. Jest to dowód na to, że można dobrze rządzić Polską - wskazał Jarosław Kaczyński.

"Chcemy iść drogą szybkiego rozwoju"

Przemawiając na zakończenie dwudniowej konwencji PiS-u pod hasłem "Ul programowy Prawa i Sprawiedliwości", prezes Jarosław Kaczyński mówił, że trzeba budować dobrobyt na poziomie najzamożniejszych krajów UE. Wymienił między innymi Hiszpanię, Włochy, Francję oraz Finlandię.

Jak podkreślił, "my chcemy iść w dalszym ciągu tą samą drogą - szybkiego rozwoju". - Doganiania Unii Europejskiej, tych najbogatszych państw. Budowania dobrobytu na poziomie, który został osiągnięty w tych właśnie zamożnych państwach - zaznaczył.

Jarosław Kaczyński dodał, że rząd Prawa i Sprawiedliwości zamierza też iść drogą wzmacniania bezpieczeństwa Polski poprzez jej siłę militarną oraz status polityczny. - My musimy uzyskać status poważnego, podmiotowego państwa, z którym trzeba się liczyć - mówił prezes PiS.

800 plus

Prezes PiS zapowiedział również, że od nowego roku świadczenie na dziecko wynoszące dotąd 500 złotych, zostanie podwyższone do 800 złotych. Poinformował też, że dla seniorów od 65. roku życia oraz dzieci i młodzieży do 18. roku życia leki będą bezpłatne. - Zniesiemy też opłaty za autostrady i drogi ekspresowe - mówił prezes PiS na konwencji partii w Warszawie.

Posłuchaj

Prezes Jarosław Kaczyński: od nowego roku będzie 800+ (IAR) 0:13
+
Dodaj do playlisty

- W niektórych krajach UE, które przyjęły euro, inflacja wynosiła prawie 25 proc. Własna waluta pozwala na szybki rozwój gospodarczy - powiedział wcześniej europoseł Zbigniew Kuźmiuk.

Panele podczas konwencji PiS poświęcone były m.in. zdrowiu, bezpieczeństwu i energetyce. W dyskusjach uczestniczą czołowi politycy PiS, m.in. ministrowie w rządzie Mateusza Morawieckiego.

- W sektorze zdrowia wynagrodzenia rosną najbardziej, dlatego opłaca się pracować w służbie zdrowia. Powstrzymaliśmy proces wyjeżdżania lekarzy do pracy za granicę. Nasz rynek pracy stał się atrakcyjny dla medyków z Białorusi i Ukrainy - przyznał szef resortu zdrowia Adam Niedzielski.

- 17 mln Polaków korzysta z elektronicznego konta pacjenta. Wprowadziliśmy także e-receptę. Cyfryzacja służby zdrowia daje poczucie bezpieczeństwa pacjentowi. Ważną zmianą jest to, że pacjent ma prawo ocenić usługę medyczną - powiedział minister zdrowia.

Sasin: bezpieczeństwo energetyczne Polski zawsze było w centrum naszej uwagi

Bezpieczeństwo energetyczne Polski zawsze było w centrum naszej uwagi. Śp. Prezydent Lech Kaczyński doskonale rozumiał, jak bezpieczeństwo energetyczne jest ważne, i na jego rzecz zrobił bardzo wiele - mówił z kolei wicepremier Jacek Sasin.

Kilkanaście miesięcy temu Polskę i świat dotknął kryzys energetyczny. Nasi konkurenci polityczni robili wszystko, by zastraszyć Polaków. Politycy PO mówili, że Polacy będą w zimie w swoich domach marznąć - to wszystko się nie sprawdziło. Prawo i Sprawiedliwości poradziło sobie z różnymi problemami, daliśmy radę. Gazociąg w Świnoujściu powstał dzięki działaniom rządu PiS - przyznał minister aktywów państwowych.

- Jako jedno z nielicznych państw wypełniamy zobowiązanie przeznaczania min. 2 proc. PKB na obronność. W tamtym roku było to około 3 proc., a w tym będzie ponad 4 proc. Polska staje się liderem w regionie - mówił z kolei Zbigniew Rau, szef polskiej dyplomacji.

Szef MON: jutro będą w Polsce pierwsze wyrzutnie HIMARS

Konsekwentnie wzmacniamy Wojsko Polskie m.in. poprzez zakupy sprzętu na skalę, jakiej nigdy nie było. Zapewniam, że jeżeli Polacy powierzą nam władzę na kolejne lata, to będziemy mieli najsilniejszą armię lądową w Europie - mówił Mariusz Błaszczak - wicepremier i szef MON.

- Dzięki prezesowi PiS została wprowadzona ustawa o obronie ojczyzny. Dobre przywództwo polityczne jest bardzo ważne, aby radzić sobie z trudnymi sytuacjami. Wojska amerykańskie są obecne w Polsce. Dzięki naszym działaniom mamy wsparcie lidera Sojuszu Północnoatlantyckiego, którym jest USA. W 2021 r. podpisaliśmy umowę na zakup 250 czołgów Abrams - powiedział Błaszczak.

Szef MON Mariusz Błaszczak poinformował, że jutro trafią do Polski pierwsze wyrzutnie HIMARS.

Spotkanie zakończy przemówienie Jarosława Kaczyńskiego. 

Sobotnie rozmowy o sprawach społecznych

Konwencję "Programowy Ul Prawa i Sprawiedliwości" otworzył w sobotę prezes tej partii Jarosław Kaczyński. W swoim wystąpieniu przedstawił szczegóły prac nad przyszłym programem wyborczym ugrupowania. Jak mówił szef rządzącej partii, prace będą podzielone na dziesięć paneli tematycznych. 

Lider PiS podkreślił, że dobra polityka to roztropne działania dla dobra wspólnego. Jak stwierdził, jego partia będzie rozmawiała z Polakami, by móc odpowiedzieć na ich potrzeby. - Dobre rządy to takie, które służą wspólnocie narodowej i każdemu obywatelowi, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest, jakie ma poglądy, jak głosuje i jakie podejmuje, w różnych sprawach, życiowe decyzje - zaznaczył.

W konwencji wziął udział także premier Mateusz Morawiecki. Jak mówił, rządy jego partii pozwoliły walczyć z nierównościami. Wskazując na największe sukcesy PiS w trakcie ośmioletnich rządów, wymienił działania na rzecz równości. Zapowiadał również nowe programy dla przedsiębiorców, w tym program rozwojowy finansowany poprzez Polski Fundusz Rozwoju.

Posłuchaj

PiS kontynuuje rozmowy na temat nowych propozycji dla Polaków. W Warszawie drugi dzień konwencji partii. Odbywa się ona pod hasłem "Ul Programowy Prawa i Sprawiedliwości" - relacja Michała Fabisiaka (IAR) 0:53
+
Dodaj do playlisty

Czytaj także:

PAP, IAR/ mbl

Polecane

Wróć do strony głównej