Andrzej Duda: nasi wyborcy chcą, byśmy zapewnili bezpieczeństwo i byli wizjonerami

- Najważniejszym celem naszego działania jest zapewnienie bezpieczeństwa, spokoju i jak największego dobrobytu naszym współobywatelom. To jest nasza najważniejsza i najbardziej oczekiwana przez tych, którzy nas wybrali, rola - powiedział w Lublinie Andrzej Duda. Prezydent wygłosił przemówienie otwierające III Samorządowy Kongres Trójmorza. Pierwszego dnia kongresu zaplanowano także wystąpienia m.in. marszałek Sejmu Elżbiety Witek, ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka i odczytanie listu prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

2023-05-16, 07:27

Andrzej Duda: nasi wyborcy chcą, byśmy zapewnili bezpieczeństwo i byli wizjonerami
Prezydent Andrzej Duda przemawiał na otwarciu III Kongresu Samorządowego Trójmorza. Foto: Marek Borawski / KPRP / twitter.com/prezydentpl

- Jest mi niezmiernie miło, że mogę tutaj z państwem w Lublinie zainaugurować trzeci już Samorządowy Kongres Trójmorza. To wydarzenie na przestrzeni ostatnich lat stało się bardzo ważną platformą wymiany doświadczeń oraz dyskusji na temat współpracy regionalnej w naszej części Europy - powiedział prezydent Andrzej Duda, otwierając III Samorządowy Kongres Trójmorza w Lublinie.

Samorządowcy z dwunastu państw położonych w pobliżu mórz Bałtyckiego, Czarnego i Adriatyckiego rozmawiają o przyszłości inicjatywy i o bezpieczeństwie w regionie.

Andrzej Duda: wyborcy chcą, byśmy byli wizjonerami

Prezydent przypomniał, że pierwsze takie wydarzenie odbywało się w trybie wyjątkowo trudnym, pandemicznym. Tymczasem dwa lata później, gdy zaczyna się trzecia edycja forum, sytuacja jest nawet jeszcze trudniejsza, bo za wschodnią granicą Polski twa wojna.

REKLAMA

- Dlatego dzisiaj bezpieczeństwo jest głównym tematem właściwie wszystkich naszych spotkań - naszych w szerokim tego słowa znaczeniu, obecnych tutaj polityków szczebla centralnego i szczebla regionalnego. Wszędzie o bezpieczeństwie dyskutujemy, jako że wszyscy, wybrani w demokratycznych wyborach, mamy jedno głębokie przeświadczenie - że najważniejszym celem naszego działania jest zapewnienie bezpieczeństwa, spokoju i jak największego możliwego dobrobytu naszym współobywatelom. To jest nasza - nie ma żadnych wątpliwości - najważniejsza i najbardziej oczekiwana przez tych, którzy nas wybrali, rola - mówił prezydent Andrzej Duda.

Jak dodał, tego od polityków oczekują wyborcy, aby zapewnili im bezpieczeństwo, aby zapewnili dobrobyt, "aby byli wizjonerami, którzy umieją patrzeć w przyszłość, a nie tylko na to, co jest tu i teraz".

Posłuchaj

Otwierając kongres, prezydent Andrzej Duda podkreślił, że w obliczu wojny na Ukrainie kwestia bezpieczeństwa staje się najważniejsza dla państw naszego regionu (IAR) 0:26
+
Dodaj do playlisty

Prezydent przypomniał początki formatu Trójmorza, który powstał w 2015 roku w Nowym Jorku. Jak podkreślił, jeszcze zanim do tego doszło, spotkał się z ówczesną prezydent Chorwacji Kolindą Grabar-Kitarović, z którą rozmawiał o planach dotyczących współpracy energetycznej.

Andrzej Duda: chcemy integrować obszar Trójmorza

Andrzej Duda mówił także o potrzebie integracji naszego regionu. Wyraził nadzieję, że "tegoroczna edycja Kongresu po raz kolejny będzie dobrą okazją się do nawiązania wielu nowych kontaktów i konstruktywnych rozmów, które zaowocują kolejnymi pomysłami na jeszcze lepszą integrację obszaru Trójmorza".

REKLAMA

- Jednym z takich pomysłów, który narodził się tu w Lublinie, jest utworzenie sieci uniwersytetów Trójmorza. Umowa powołująca tę sieć zostanie podpisana jeszcze dzisiaj, a sam projekt z całą pewnością przyczyni się do wzmocnienia partnerstwa między społecznościami lokalnymi państw Trójmorza - dodał.

Zdaniem prezydenta jednym z priorytetów inicjatywy Trójmorza powinna być także "intensyfikacja współpracy transgranicznej". Andrzej Duda podkreślał, że "przez ostatnie trzy dekady wzrost gospodarczy państw naszego regionu był o 1,5 procent wyższy niż w największej gospodarce Unii Europejskiej, jaką są Niemcy".

Posłuchaj

Andrzej Duda wyraził nadzieję, że tegoroczna odsłona wydarzenia zaobfituje licznymi inicjatywami wpływającymi na dynamiczny rozwój Trójmorza (IAR) 0:26
+
Dodaj do playlisty

- W 2004 roku państwa Trójmorza generowały zaledwie 15,2 procent PKB Unii Europejskiej, podczas gdy w 2018 roku było to już ponad 19,1 procent PKB naszej europejskiej wspólnoty - dodał. - W tym czasie Polska pozostawała liderem wzrostu gospodarczego ze średnim tempem rozwoju na poziomie ponad 5 procent - wskazywał.

"Trójmorze ma stanowić akcelerator"

- Trójmorze ma stanowić akcelerator, ma stanowić dodatkowy silnik, który wesprze nasz rozwój, przyspieszy go jeszcze i spowoduje, mam nadzieję w niedługim czasie, przynajmniej większość z naszych krajów przegoni zdecydowaną część gospodarek zachodnioeuropejskich, a poziom życia przekroczy to, co dzisiaj widzimy na zachodzie Europy - mówił prezydent i wskazał, że region wydaje się odporniejszy na kryzysy niż dzieje się to na zachodzie Europy.

REKLAMA

Posłuchaj

Nasza sytuacja z roku 1990 jest w żaden sposób nieporównywalna z tą, którą mamy dzisiaj, ale Trójmorze ma stanowić akcelerator, dodatkowy silnik, który wesprze nasz rozwój i go przyspieszy" - podkreślał prezydent Duda (IAR) 0:22
+
Dodaj do playlisty

Przyznał, że z satysfakcją przyjmuje zainteresowanie Trójmorzem ze strony największych światowych gospodarek i inwestorów, którzy widzą w regionie potencjał i chcą się z nim związać kapitałowo. - Cieszę się, że podczas tegorocznego Kongresu nastąpi podpisanie umowy o Sieci Regionów Trójmorza - mówił prezydent Duda. - Z satysfakcją odnotowuje przyjęcie do Sieci nowych członków z Rumunii oraz z Ukrainy - dodał.

- Trójmorze to kilkaset wspólnot lokalnych o różnych kulturach, gospodarkach i tradycjach. Sieć - powołana według pomysłu województwa lubelskiego - jest doskonałym narzędziem poznania specyfiki poszczególnych regionów oraz wykorzystania drzemiącego w nich potencjału - zaznaczył. - Jestem przekonany, że podpisany jutro dokument zaowocuje licznymi projektami w obszarach infrastruktury, gospodarki oraz kultury z korzyścią dla zainteresowanych oraz dla całego obszaru Trójmorza - podkreślał prezydent.

- Dzięki mądrym inwestycjom wzmocniliśmy bezpieczeństwo całej Unii Europejskiej - podkreślił Andrzej Duda. Polski prezydent zauważył, że wiele udało się osiągnąć "w zakresie bezpieczeństwa energetycznego oraz odporności naszych gospodarek".

"Inwestycje Trójmorza wpisują się w priorytety UE"

- Dzisiaj możemy śmiało powiedzieć, że znaczenie regionu Trójmorza rośnie. Rola Inicjatywy wraz z tworzącymi ją państwami jest nie do przecenienia, zarówno w wymiarze wyzwań i zagrożeń o charakterze geopolitycznym, jak i szans gospodarczych - mówił prezydent Duda. - Połączenia energetyczne, drogowe i cyfrowe rozbudowywane w ramach Trójmorza wpisują się w priorytety UE. Ale idea Inicjatywy Trójmorza, duch tego projektu, zdecydowanie wykraczają poza dzisiejsze granice Unii - dodał.

REKLAMA

Jak przypomniał, w ubiegłym roku na szczycie Trójmorza w Rydze udało się podjąć "historyczną decyzję" o przyznaniu Ukrainie statusu "partnera uczestniczącego" w Inicjatywie Trójmorza. - Zgodnie uznaliśmy, że stoimy u boku Ukrainy i będziemy wspierać jej walkę o suwerenność, integralność terytorialną i integrację ze strukturami europejskimi - zaznaczył polski przywódca.

Prezydent Andrzej Duda podziękował uczestnikom Samorządowego Kongresu Trójmorza za wspieranie Ukrainy, która ponad rok temu została zaatakowana przez Rosję. Przemawiając podczas otwarcia Kongresu, prezydent podkreślił, że przyjęcie ukraińskich uchodźców "było i jest wielkim testem sąsiedztwa oraz wielkim testem Trójmorza".

Posłuchaj

prezydent podkreślił, że przyjęcie ukraińskich uchodźców "było i jest wielkim testem sąsiedztwa oraz wielkim testem Trójmorza" (IAR) 0:29
+
Dodaj do playlisty

- Wspólne działania regionów Trójmorza, wykorzystanie ich potencjału społecznego i gospodarczego, to obecnie jedne z najważniejszych wyzwań, przed którym stoi inicjatywa - ocenił Andrzej Duda.

III Samorządowy Kongres Trójmorza

III Samorządowy Kongres Trójmorza odbywa się w dniach 16-17 maja br. w Centrum Spotkania Kultur i Lubelskim Centrum Konferencyjnym.

REKLAMA

Celem kongresu jest stworzenie przestrzeni do międzynarodowej dyskusji na temat przyszłości i kierunków współpracy w ramach Inicjatywy Trójmorza oraz możliwość wymiany doświadczeń gospodarczych istotnych z perspektywy współpracy międzynarodowej i regionalnej.

Szanse i wyzwania

Kongres otworzy panel prowadzony przez Kancelarię Prezydenta RP. Tematem będzie przyszłość Inicjatywy Trójmorza - szanse i wyzwania w nowym kontekście regionalnym. W panelu wezmą udział m.in. sekretarz stanu Marcin Przydacz i Paweł Jabłoński. Poruszony zostanie również temat bezpieczeństwa w regionie.

Podczas wydarzenia podpisana zostanie umowa o utworzeniu sieci uniwersytetów Trójmorza. Kongresowi będzie towarzyszyło Forum Gospodarcze, w ramach którego odbędą się seminaria i spotkania poświęcone m.in. wyzwaniom związanym z odbudową Ukrainy, ale także innowacyjności, cyfryzacji, gospodarce wodorowej.

Agenda kongresu:

12 państw

Inicjatywa Trójmorza zrzesza 12 państw: Austrię, Bułgarię, Chorwację, Czechy, Estonię, Litwę, Łotwę, Polskę, Rumunię, Słowację, Słowenię i Węgry. Ideą tego przedsięwzięcia jest pobudzanie rozwoju gospodarczego państw Europy Środkowo-Wschodniej oraz stworzenie stabilnego i spójnego partnerstwa państw z obszaru pomiędzy Morzem Bałtyckim, Adriatykiem i Morzem Czarnym.

REKLAMA

Ideę Trójmorza zapoczątkowali w 2015 roku prezydent Andrzej Duda razem z prezydent Chorwacji Kolindą Grabar-Kitarović. Podjęli oni inicjatywę gospodarczo-polityczną wzmacniającą działania na rzecz spójności podejmowane przez Unię Europejską, która miała stać się jej dopełnieniem. 

Czytaj także:

twitter.com/prezydentpl/IAR/PAP/fc/jmo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej