Jaka sytuacja w Bachmucie? Raport ISW: ukraińskie kontrataki wyeliminowały ryzyko otoczenia przez Rosjan
W najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW) ocenił, że "ukraińskie kontrataki pod Bachmutem prawdopodobnie wyeliminowały ryzyko otoczenia przez Rosjan kontyngentu broniącego miasta".
2023-05-20, 08:49
"Ukraińskie kontrataki koło Bachmutu najprawdopodobniej wyeliminowały ryzyko otoczenia przez Rosjan sił (broniących) miasta i zmusiły oddziały rosyjskie, by zaangażowały swoje ograniczone zasoby militarne do obrony przeciwko tym ograniczonym i punktowym działaniom ofensywnym. Zapewne taka była intencja dowództwa ukraińskiego" - podkreślił ośrodek analityczny w ostatnim raporcie.
Sytuacja w Bachmucie
ISW przytoczył także oceny strony ukraińskiej i rosyjskiej o sytuacji w Bachmucie. Wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar powiedziała 19 maja, że wojska rosyjskie skoncentrowały większość swych rezerw na kierunku bachmuckim, w wyniku czego postępy ukraińskie w tym rejonie zostały spowolnione.
"Siły rosyjskie kontynuowały 19 maja ataki lądowe w rejonie Bachmutu. Rosyjscy blogerzy wojenni utrzymywali, że oddziały Grupy Wagnera 18 i 19 maja albo poczyniły pewne postępy, albo też całkowicie zajęły umocniony rejon ukraiński w zachodniej części Bachmutu. Jednakże nagrania opatrzone danymi geolokalizacyjnymi sugerują, że według stanu z 18 maja siły ukraińskie utrzymują pozycje w umocnionym rejonie" - czytamy w analizie.
>>>INWAZJA ROSJI NA UKRAINĘ<<<
REKLAMA
Rosyjska przestrzeń informacyjna
Jak relacjonuje ISW, w rosyjskiej przestrzeni informacyjnej pojawiają się głosy, które "przedwcześnie ogłaszają, iż oddziały Grupy Wagnera zakończyły 19 maja zajmowanie Bachmutu, co wywołuje gniew innych wiodących komentatorów". Eksperci nie dostrzegają przy tym oznak, by siły ukraińskie przeprowadzały kontrolowany odwrót z pozycji w Bachmucie, a także by ataki Grupy Wagnera "groziły przejęciem w najbliższym czasie wszystkich pozostałych pozycji ukraińskich".
ISW ocenił, że częstotliwość rosyjskich ostrzałów rakietowych terytorium Ukrainy - przeprowadzanych w maju niemal codziennie - sprawia, iż Rosjanie mogą szybko zużyć zapasy pocisków precyzyjnych. Jak podkreślono, stanie się to "zapewne w tempie przekraczającym możliwości produkcji" tego uzbrojenia.
- "Wiele państw ma teraz obowiązek aresztować Putina". Useinow: decyzja MTK to precedens, śnieżna kula się rozpędza
- "Proceder wywożenia dzieci umożliwił dekret prezydencki". Prokurator MTK o nakazie aresztowania Putina
REKLAMA
ZOBACZ TAKŻE: Amerykańska ambasador pod wrażeniem ducha walki Ukraińców
PAP/IAR/jb
REKLAMA