Prześladowania i represje. Dziś Dzień Solidarności z Więźniami Politycznymi na Białorusi
Centrum Obrony Praw Człowieka Wiasna ogłosiło 21 maja Dniem Solidarności z Więźniami Politycznymi na Białorusi. Tego dnia dwa lata temu w kolonii karnej w Szkłowie w niejasnych do dziś okolicznościach życie stracił działacz opozycyjny Witald Aszurak.
2023-05-21, 13:35
W tym roku w maju w kolonii karnej w Witebsku zmarł kolejny działacz opozycyjny Mikałaj Klimowicz, wywodzący się z Pińska. Na całym świecie, w tym w Warszawie, w ten weekend organizowane są wieczory pamięci, wiece, akcje podpisywania pocztówek dla osób, cierpiących w białoruskich więzieniach. Jest ich co najmniej 1500, w rzeczywistości prawdopodobnie co najmniej kilka razy więcej.
Podejrzane okoliczności śmierci więźniów politycznych Łukaszenki
Dwa lata temu z kolonii karnej na Białorusi wydano bliskim ciało 50-letniego działacza opozycyjnego Witalda Aszurka. Poinformowano, że do jego śmierci doszło 21 maja 2021 roku. Przyczyną zgonu nieskarżącego się dotąd na zdrowie mężczyzny miało być zatrzymanie akcji serca. Wydarzenie to wzbudziło ogromne oburzenie niezależnej opinii publicznej. Władze Białorusi nie wszczęły śledztwa w tej sprawie.
W tym roku w kolonii karnej 7 maja zmarł kolejny więzień polityczny - chory na serce 61-letni Mikałaj Klimowicz, wieloletni działacz opozycji. Został on umieszczony w więzieniu, mimo że był inwalidą drugiej grupy, w związku z dodaniem emotki "uśmiechu" do karykatury Alaksandra Łukaszenki na profilu w sieciach społecznościowych. Na swoim profilu społecznościowym na Facebooku publikował proukraińskie treści, występując otwarcie przeciwko Rosji, która zaczęła agresywną wojnę przeciwko Ukrainie. W opozycji działał od lat 90. Białoruska diaspora zwraca uwagę, że umieszczenie chorego na serce inwalidy w celi było de facto wyrokiem śmierci. W witebskiej kolonii przetrwał mniej niż miesiąc. Mężczyzna przeszedł wcześniej udar i operację serca.
Nawet 5 tys. więźniów politycznych w białoruskich zakładach karnych
Według danych zgromadzonych przez Centrum Obrony Praw Człowieka Wiasna na Białorusi jest już co najmniej 1525 więźniów politycznych. Jak zastrzegają obrońcy praw człowieka, jest to jednak zapewne kilkukrotnie zaniżona liczba, gdyż dostęp do informacji w sprawie skazanych osadzonych jest bardzo utrudniony. Organizacje praw człowieka nie mają możliwości prowadzenia działalności, monitoringu represji na Białorusi.
REKLAMA
Ocenia się, że więźniów politycznych może być około 5 tysięcy. Z wieloma od miesięcy nie ma kontaktu, nie wiadomo co się z nimi dzieje - blokuje się ich korespondencję. Powiadamia o tym wiele rodzin więźniów politycznych - niektórzy nie mają informacji od bliskich przez kilkadziesiąt dni, 90 dni albo dłużej i dotyczy to nawet osób znanych na całym świecie, w tym Alesia Białackiego.
Do więzień trafiają opozycjoniści, działacze, ale i uczestnicy antyreżimowych protestów
Za kratami, skazani na długie wyroki sięgające nawet do 20 lat więzienia, znajdują się opozycyjni, prodemokratyczni działacze polityczni, aktywiści społeczni, działający na rzecz niezależności Białorusi, osoby ważne dla białoruskiej kultury, twórcy, intelektualiści, dziennikarze, zwykli ludzie, którzy brali udział w protestach albo prezentowali swoje zdanie w sieciach społecznościowych. W celach są m.in. działacz Związku Polaków na Białorusi i dziennikarz Andrzej Poczobut, liderzy głównych opozycyjnych ugrupowań opozycyjnych, jak Pawieł Siewiaryniec, Mikoła Statkiewicz, Ryhar Kastusiau, Wiktar Babaryka, blogerzy, jak Ihar Łosik, Eduard Palczys, Siarhiej Cichanouski, działacze na rzecz kultury białoruskiej, jak Pawieł Biełaus, dziennikarze, jak Kaciaryna Andriejeua, Iryna Słaunikaua, dziennikarki Biełsatu, obrońcy praw człowieka, jak Marfa Rabkowa, Walancin Stefanowcz, filozof Uładzimir Mackiewicz, politolog Alaksandr Fiaduta, niezależni związkowcy. To tylko garść nazwisk osób znanych i zasłużonych dla rozwoju białoruskiej kultury i świadomości narodowej. W więzieniu są także osoby oskarżane o tzw. partyzantkę kolejową przeciwko wojnie na Ukrainie.
Wydarzenia, które mają przypominać o więźniach politycznych na Białorusi organizowane są na całym świecie, w wielu państwach i miejscowościach. Do udziału w nich wzywali członkowie diaspory, w tym liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska.
Wydarzenia w ramach Dnia Solidarności
W Warszawie o 11.30 w kościele św. Aleksandra na placu Trzech Krzyży zostanie odprawiona msza święta za Witalda Aszurka i za wszystkich zmarłych więźniów politycznych.
REKLAMA
W godzinach 14.30 - 16.00 na Placu Kopernika planowany jest wiec i łańcuch solidarności z osobami obecnie więzionymi z powodów politycznych na Białorusi.
Od 12.45 do 14.00 planowany jest wiec na placu Konstytucji, a także przemarsz ku czci Witalda Aszurka pod pomnik Kopernika, gdzie o 14.30 rozpocznie się kolejny wiec.
O 17.00 w "Pod żyrandolem" (Hoża 41, lok 2) odbędzie się akcja podpisywania pocztówek do więźniów politycznych, organizowana przez Centrum Obrony Praw Człowieka Wiasna, polski Memoriał. Według organizatorów, ma w niej wziąć udział m.in. brat Andrzeja Poczobuta.
O 18.30 w Białoruskim Domu w Warszawie zostaną wręczone odznaczenia rodzinom więźniów politycznych.
REKLAMA
Więcej na stronie internetowej Centrum Obrony Praw Człowieka Wiasna
Władze Ukrainy przekonują, że nie mają niczego wspólnego z tego typu atakami. Natomiast rosyjscy analitycy niezależni wskazują jako sprawców członków antyputinowskich grup partyzanckich.
* * *
IAR/ka
REKLAMA
REKLAMA