Donald Tusk i Benjamin Netanjahu: negowanie Holokaustu niedopuszczalne

Nawoływanie do zniszczenia państwa Izrael i negowanie Holokaustu jest absolutnie niedopuszczalne - uznali we wspólnym oświadczeniu premierzy Polski i Izraela, Donald Tusk i Benjamin Netanjahu.

2011-02-24, 11:38

Donald Tusk i Benjamin Netanjahu: negowanie Holokaustu niedopuszczalne

Posłuchaj

Ambasador Izraela w Polsce Szewah Weiss: większość twórców izraelskiego państwa to polscy Żydzi
+
Dodaj do playlisty

Oświadczenie premierów, wydane w Jerozolimie po zakończeniu wspólnych międzyrządowych konsultacji z udziałem ministrów różnych resortów stwierdza, że oba kraje udzielają sobie jednoznacznego, obopólnego poparcia. Za celowe uznają też wzmacnianie i tak już ścisłych relacji między dwoma krajami oraz społeczeństwami.

Premier Donald Tusk oświadczył w czwartek w Jerozolimie, że wraz z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu mają identyczny pogląd na to, jak dbać o polityczną i historyczną reputację Polski i Izraela.

Na wspólnej konferencji prasowej z szefem izraelskiego rządu Tusk powiedział, że rozmawiał z nim o tym, "co można by nazwać wspólną troską Polski i Izraela o reputację obu naszych państw - polityczną, historyczną". - Mamy tutaj z panem premierem Netanjahu pogląd wspólny, powiedziałbym identyczny, na zadania jakie stoją przed naszymi oboma państwami w tej kwestii - dodał.

Tusk wyraził też słowa uznania dla Izraela za współuczestnictwo "w utrzymaniu na trwałe tragicznych pamiątek Holokaustu w Polsce". Mówiąc o wymianie młodzieży, premier podkreślił, że "potrafimy coraz częściej naszych młodych gościć w Polsce, gościć w Izraelu po to, aby rozmawiać już nie tylko o przeszłości - chociaż o tym trzeba rozmawiać - ale także o przyszłości".

Dialog i współpraca

Rządy Polski i Izraela - napisano w oświadczeniu - będą też wspierać i pogłębiać dialog oraz współpracę m.in. w kwestiach strategicznych, gospodarce, przemyśle zbrojeniowym i sferze badawczo-rozwojowej, w tym także w branży kosmicznej.

Premierzy Polski i Izraela Donald Tusk i Benjamin Netanjahu rozmawiali w Jerozolimie m.in. o współpracy obu krajów w dziedzinie obronności i służb specjalnych. - To, że znaleźliśmy wspólny język w tak ważnych dziedzinach jak obronność i współpraca służb, ma swoją szczególną wagę w świecie, gdzie potęgują się rozmaite zagrożenia - ocenił polski premier na wspólnej konferencji z Netanjahu.

Według Tuska, relacje między Polską a Izraelem zostały przeniesione "na najwyższy praktyczny poziom współpracy, jakim są systematyczne konsultacje międzyrządowe".

- Nasze rozmowy są nie tylko na najwyższym możliwym poziomie i angażują nie tylko premierów, ale całe rządy, ale są rozmowami bez hipokryzji, nasyconymi wieloma konkretami, także w tych najtrudniejszych dziedzinach współpracy - dodał szef polskiego rządu.

Poparcie UE

Izrael ma prawo oczekiwać od opinii międzynarodowej, w tym od UE, pełnego wsparcia tam, gdzie gwarantuje stabilność, bezpieczeństwo i pokój w regionie - oświadczył w Jerozolimie premier Donald Tusk.

- Na naszą pomoc i współpracę w tej kwestii drodzy przyjaciele możecie liczyć, także w ramach naszych obowiązków i zadań w Unii. Ten komunikat przywiozłem tutaj do Izraela z pełnym przeświadczeniem, że realizacja tej zapowiedzi leży w interesie wszystkich ludzi - powiedział Tusk na wspólnej konferencji prasowej z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu.

Zdaniem szefa polskiego rządu, dla Izraela, Bliskiego Wschodu, a także dla Europy bardzo ważne jest bezpieczeństwo państwa Izrael i stabilność w regionie. - Nie można w żadnym wypadku pomijać, redukować, wykluczać tej kwestii w rozmowach międzynarodowych, bilateralnych, także w Unii Europejskiej za naszej prezydencji, bo byłoby nieuczciwe, nieskuteczne, zupełnie bezzasadne - podkreślił Tusk.

Współpraca obronna

Ministrowie obrony Polski i Izraela Bogdan Klich i Ehud Barak podpisali w Jerozolimie deklarację dotyczącą rozwoju współpracy obronnej. Polska i Izrael pogłębią współpracę wojskową, odbędą m.in. wspólne ćwiczenia pilotów samolotów F-16.  - Umowa obejmuje wszystkie te dziedziny, które obie strony chciałyby rozwinąć - poinformował polskich dziennikarzy Klich, który z premierem Donaldem Tuskiem oraz szefami kilku innych resortów bierze udział w I sesji dialogu międzyrządowego Polska-Izrael.

Deklaracja mówi m.in. o utworzeniu grup roboczych w dziedzinie obronności, obrony powietrznej, a także współpracy pomiędzy pionami informatycznymi polskiego i izraelskiego wojska. Dokument zawiera też deklaracje o współpracy w dziedzinie przemysłu obronnego, szkoleniach i obsłudze samolotów F-16, a także współpracy w zakresie szkoleń wojsk specjalnych.

Współpraca wojskowa

Klich zaznaczył, że rozmawiał z Barakiem na temat pogłębienia współpracy wojskowej. Podkreślił, że od dłuższego czasu omawia sprawę ewentualnego dostarczania polskiej armii samolotów bezzałogowych przez Izrael. Ujawnił, że Polska ma wybór między ofertą amerykańską i izraelską.

- Izrael wie o tym, Amerykanie też wiedzą w związku z tym w tym wyborze proponują nam coraz lepsze warunki. Rozmawiamy na temat całej rodziny bezpilotowców na potrzeby naszych sił zbrojnych i myślę, że niebawem dojdziemy do konkluzji - oświadczył minister. Przypomniał, że Polska korzysta zarówno z izraelskiego, jak i amerykańskiego sprzętu tego typu w Afganistanie.

Jak wyjaśniał w tej chwili posługujemy się samolotami bezzałogowymi średniego zasięgu, które nie mogą przenosić broni. Jesteśmy natomiast zainteresowani samolotami, które mogłyby przenosić broń oraz bezpilotowcami dłuższego zasięgu.
Szefowie resortów obrony rozmawiali też o współpracy pomiędzy siłami powietrznymi. Klich poinformował, że eskadry polskich F-16 będą latały wspólnie z izraelskimi maszynami. - To się praktykuje, to robimy na co dzień z naszymi partnerami natowskimi, a będziemy to robić także z partnerem spoza NATO, jakim jest Izrael - powiedział minister.

Wspólne projekty

Jak podkreślił państwo to ma bardzo konkretne doświadczenia ze swoich operacji powietrznych, które są dla Polski bardzo cenne. Klich i Barak poruszyli też kwestie współpracy między wojskami specjalnymi. Na 2011 rok zaplanowali osiem wspólnych projektów współpracy między grupami i jednostkami takich wojsk.

Szefowie MON rozmawiali też o sytuacji w regionie. Klich oceniał, że największym wyzwaniem dla Izraela w kontekście wystąpień społecznych w państwach arabskich jest Egipt ze względu na liczebność tego kraju oraz istnienie tam poważnych tendencji islamistycznych.

sm

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej