Roland Garros: Iga Świątek i inne tenisistki zagrają do trzech setów? Legenda tenisa chce zmian

2023-05-31, 09:57

Roland Garros: Iga Świątek i inne tenisistki zagrają do trzech setów? Legenda tenisa chce zmian
Iga Świątek i inne tenisistki miałyby grać najważniejsze mecze we French Open do trzech wygranych setów . Foto: PAP/EPA/YOAN VALAT

Była znakomita tenisistka Amelie Mauresmo, która obecnie pełni rolę dyrektora wielkoszlemowego turnieju Rolanda Garrosa, zaproponowała, by kobiety w przyszłości również grały w najważniejszych imprezach do trzech wygranych setów. Według Francuzki, taki format pomoże w rozpropagowaniu żeńskiego tenisa.

W Paryżu jest nasz wysłannik Cezary Gurjew, dziennikarz radiowej Jedynki. Na jego relacje zapraszamy na anteny Polskiego Radia i na stronę PolskieRadio24.pl. Podczas Roland Garros zachęcamy także do słuchania specjalnego Podcastu prosto z French Open.

Amelie Mauresmo od ubiegłego roku jest dyrektorem generalnym French Open.

Mauresmo była krytykowana. Francuzka chce zmian

Dwukrotna mistrzyni wielkoszlemowa podpadła tenisistom, gdyż w najbardziej prestiżowych sesjach wieczornych znacznie częściej grali mężczyźni. Mauresmo broniła się, mówiąc, iż mecze tenisistów są ciekawsze dla publiczności, czym wywołała protesty ze strony zawodniczek, w tym Igi Świątek.

43-latka przepraszała później za swoją wypowiedź. Wróciła do tego tematu w rozmowie z angielskim dziennikiem "The Telegraph". Jej zdaniem, trzeba podjąć działania, by żeński tenis był równie popularny jak męski.

- Jako zawodniczka zawsze myślałam o możliwości zagrania wielkoszlemowego finału do trzech wygranych setów. To jest coś, co bardzo by mi się podobało i jestem pewna, że pomogłoby kobiecemu tenisowi - tłumaczyła Francuzka.

Tsitsipas narzekał. Będzie pięć setów dla kobiet?

Dyrektor turnieju rozgrywanego na kortach ziemnych im. Rolanda Garrosa w Paryżu chciałaby wprowadzenia takiego formatu dla kobiet przynajmniej podczas kierowanej przez nią imprezy. Początkowo zawodniczki mogłyby grać na dłuższym dystansie od ćwierćfinałów.

- Tej zmiany nie można wprowadzić tak po prostu. Wymaga ona zupełnie innego przygotowania tenisistek. Cały proces trwałby kilka lat, może zaczęlibyśmy od wprowadzenia tej zmiany w finale? - zastanawiała się Amelie Mauresmo.

Obecnie w turniejach wielkoszlemowych tylko mężczyźni grają do trzech wygranych setów, choć premie za sukcesy dla obu płci są takie same. W ubiegłym roku taką sytuację krytykował jeden z najlepszych tenisistów na świecie Stefanos Tsitsipas. Niewykluczone, że niedługo Grek nie będzie miał powodów do narzekania przynajmniej w Paryżu.

Wydaje się jednak, że ewentualne pięciosetówki z udziałem Igi Świątek i innych czołowych tenisistek to wciąż melodia przyszłości...

Iga Świątek po 1. rundzie Roland Garros 2023:


Czytaj też:

PolskieRadio24.pl

>>> Więcej o Roland Garros <<< 

/empe, The Telegraph

Polecane

Wróć do strony głównej