Barbara Borys-Damięcka nie żyje. Senator miała 85 lat

2023-06-09, 17:03

Barbara Borys-Damięcka nie żyje. Senator miała 85 lat
Barbara Borys-Damięcka nie żyje. Senator miała 85 lat. Foto: Forum

Zmarła Barbara Borys-Damięcka, reżyser teatralna i telewizyjna, od 2007 senator Platformy Obywatelskiej. Miała 85 lat. Informację o jej śmierci podał Senat.

Barbara Borys-Damięcka była absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej w Łodzi. Współpracowała jako asystentka przy realizacji kilku filmów reżyserowanych przez Andrzeja Munka, który był jej mentorem.

Telewizja Polska

Od 1958 do 1993 zawodowo związana z Telewizją Polską. Była asystentką reżysera, reżyserem, dyrektorem Działu Realizacji Telewizyjnej, wiceprezesem TVP, szefem Zespołu TVP oraz doradcą Zarządu TVP. Współtworzyła ponadto takie programy jak m.in. "Tele-Echo" i "5-10-15" oraz większość programów telewizyjnych Kabaretu Starszych Panów.

Wyreżyserowała i zrealizowała ponad 200 spektakli Teatru Telewizji. Współpracowała z najwybitniejszymi aktorami, scenografami i kompozytorami. Była pomysłodawczynią uruchomienia Telewizji Polonia i wprowadzenia jej do satelitarnej sieci nadawczej. Otrzymała wiele nagród, wyróżnień i odznaczeń.

Teatr i polityka

W latach 1997-2007 była dyrektorem naczelnym i artystycznym Teatru Syrena w Warszawie. W polityce - od 2004 roku. Od 2007 roku zasiadała w Senacie VII, VIII, IX i X kadencji z ramienia Platformy Obywatelskiej, była marszałkiem seniorem Senatu X kadencji.

W Senacie VII kadencji była zastępczynią przewodniczącego Komisji Kultury i Środków Przekazu. W VIII kadencji była zastępczynią przewodniczącego Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą.

W latach 2002-15 była prezesem Stowarzyszenia Dyrektorów Teatrów w Polsce.

Czytaj także:

IAR/łl

Polecane

Wróć do strony głównej