Elektrownie w Grudziądzu i Ostrołęce. Grupa Orlen zakończyła kluczowe prace budowlane
Na terenie budowanych w ramach Grupy Orlen elektrowni gazowo-parowych w Grudziądzu i Ostrołęce wykonane zostały fundamenty pod pierwsze kluczowe urządzenia dla obu obiektów - kotły odzysknicowe - poinformowała Energa.
2023-06-16, 13:49
Jak poinformowała spółka Grupy Orlen, na terenie budowy elektrowni gazowo-parowej w Grudziądzu wykonany został fundament pod pierwsze kluczowe urządzenie, kocioł odzysknicowy HRSG - Heat Recovery Steam Generator.
"To największa przeprowadzona tam do tej pory operacja budowlana" - podkreśliła Energa.
Zaznaczyła przy tym, że podobne prace przeprowadzono też w Ostrołęce.
Wspólne napędzanie generatora
W Grudziądzu, na wykonanej płycie fundamentowej opierać się będzie 44-metrowy, ważący niemal 3 tys. ton kocioł odzysknicowy, a także cała dodatkowa infrastruktura, w tym m.in. ok. 60 metrowy komin, konstrukcje stalowe i mniejsze urządzenia.
REKLAMA
"W celu bezpiecznego i stabilnego wykonania tych obiektów obszar, na którym wykonano płytę fundamentową, został wcześniej wzmocniony ok. 200 palami, których ilość i zagłębienie w ziemi na niemal 10 metrów pozwoliło wzmocnić i ustabilizować grunt w wymaganym projektem zakresie" - wyjaśniono w informacji.
Kocioł odzysknicowy HRSG jest urządzeniem, które połączy oba rodzaje turbin wykorzystywanych w elektrowni i pozwoli na wspólne napędzanie generatora. Kocioł odzyskuje energię cieplną gazów wylotowych turbiny gazowej, po czym wykorzystuje ją do podgrzania wody. Wytworzona dzięki temu para wodna napędzać będzie turbinę parową. Obie turbiny: gazowa i parowa, wytwarzają energię mechaniczną, która następnie przekształcana jest w energię elektryczną w generatorze.
Podobne prace budowlane przeprowadzono w tym samym czasie w Ostrołęce.
"Montaż pierwszych urządzeń kotła HRSG planowany jest między drugi a trzecim kwartałem br." - zapowiedziano w komunikacie.
Jednym z największych i najnowocześniejszych
Jak podała spółka, dla kotła HRSG w Grudziądzu, dla którego wykonano płytę fundamentową, trwają obecnie zaawansowane prace związane z produkcją komponentów, rozpoczęcie montażu pierwszych elementów konstrukcji na terenie budowy planowane jest na październik bieżącego roku, a zakończenie budowy całości tego obiektu około rok później - przed końcem 2024 r.
REKLAMA
Energa zwróciła uwagę, że blok w Grudziądzu będzie jednym z największych i najnowocześniejszych tego typu w Polsce.
"Jest też istotnym elementem rozwoju i wzmacniania segmentu energetycznego, opartego o energetykę odnawialną oraz stabilne źródła niskoemisyjne, zgodnego ze strategią Grupy Orlen do 2030 r." - zaznaczyła spółka.
Jak przypomniała, do końca bieżącej dekady koncern chce zwiększyć moc zainstalowaną w jednostkach gazowych z 1,7 GW do 4 GW.
PR24.pl, IAR, PAP, DoS
REKLAMA
REKLAMA