Druskieniki - jedno z najlepszych uzdrowisk balneologicznych w Europie

229 lat temu, 20 czerwca 1794 roku, król Stanisław August Poniatowski na mocy dekretu ogłosił położone na ziemiach litewskich Druskieniki miejscowością leczniczą.

2023-06-20, 05:35

Druskieniki - jedno z najlepszych uzdrowisk balneologicznych w Europie
Druskieniki, fot. Leon Baranowski, ok. 1915 r. . Foto: Polona

Druskieniki obecnie znajdują się w Litwie, nieopodal granic z Polską i Białorusią. Są powszechnie znanym i popularnym kurortem. Nazwa, po polsku pisana przez jedno "n", w języku litewskim oznacza człowieka zajmującego się warzeniem soli – i z tych solanek właśnie to uzdrowisko słynie.

"Balneum", czyli "łaźnia"

Dzięki solankowym źródłom mineralnym i licznym pokładom borowiny chorzy mogą leczyć się tu w dziewięciu sanatoriach, a także w wysoko wyspecjalizowanym centrum balneologicznym (z łac. "balneum" – "łaźnia", z gr. "lógos" – "słowo, nauka"). Warto również dodać, że Druskieniki są pięknie położne nad brzegiem Niemna, a jego urodą i zdrowotnym właściwościami zachwycał się Józef Piłsudski, który od 1924 roku przyjeżdżał tu rokrocznie dla odpoczynku i podreperowania zdrowia.

Historia miasta datuje się od wieku XIV, choć pierwsze udokumentowane wzmianki pisemne pochodzą z 1636 roku. Co ciekawe, miejscowa legenda wiąże dzieje obecnego kurortu z XVIII-wiecznym znachorem Parnasem Surutisem, który leczył właśnie wodą z pobliskich źródeł solankowych.

Lokalne przekazy okazały się być na tyle wiarygodne, że król Polski i Wielki Książę Litewski Stanisław August Poniatowski na mocy dekretu ogłosił Druskieniki mianem miejscowości leczniczej. Jednak dopiero nadanie cara Mikołaja I, z 31 grudnia 1837 roku, uczyniło z Druskienik oficjalne i uznane uzdrowisko. Dopiero wtedy bowiem zaczęto budowę licznych drewnianych zabudowań leczniczych.

REKLAMA


Druskieniki, pawilon kąpieli leczniczych.. Pocztówka z pocz. lat 30. XX w. Fot. Polona Druskieniki, pawilon kąpieli leczniczych. Pocztówka z pocz. lat 30. XX w. Fot. Polona

Marszałek w uzdrowisku

Współczesna historia uzdrowiska w Druskienikach łączy się, jak wspomniano, z częstymi pobytami Józefa Piłsudskiego. To Marszałek właściwie rozreklamował jego piękno i zalety w okresie II Rzeczypospolitej.

Pierwszy raz przyjechał tu w 1924 roku i od tej pory bywał w Druskienikach co roku. Mieszkał skromnie - nawet bez prądu, pisma swoje pisał przy lampie naftowej. W późniejszych latach przebywał w znanym domku "Na Pogance", który dopiero w 1964 roku władze komunistyczne rozebrały.


Druskieniki, kolumnada. Pocztówka z 1935 r. Fot. Polona Druskieniki, kolumnada. Pocztówka z 1935 r. Fot. Polona

Portal informacyjny o Józefie Piłsudskim tak opisuje jego częste pobyty: "Czerwiec 1924 r., pierwszy pobyt Marszałka Piłsudskiego w Druskienikach. Do zdrojowiska przybył wraz z rodziną i zamieszkał w willi pani Bolcewiczowej przy ulicy Jasnej 8. Był to dwupiętrowy drewniany dom, bez światła elektrycznego wybudowany w połowie XIX w. Czas wolny Marszałek poświęcał na studiowanie map, czytanie książek i czasopism. 16 czerwca 1925 r. Druskieniki ponownie gościły Marszałka z rodziną. Na peronie dworca kolejowego honory zaszczytnym Gościom oddała kompania 5.pp Legionów. Pułk stacjonował w Wilnie. Po uroczystości powitalnej dorożka zawiozła kuracjuszy na ulicę Jasną 8".

***

REKLAMA

Czytaj także:

***


Druskieniki. Ławeczka Marszałka Piłsudskiego. Pocztówka z 2. poł. lat 30. XX w. Fot. Polona Druskieniki. Ławeczka Marszałka Piłsudskiego. Pocztówka z 2. poł. lat 30. XX w. Fot. Polona

Działacz polonijny Tomasz Siemiradzki tak z kolei pisał o pobytach Marszałka: "Willa drewniana, malutki stary jakiś dworek na wzgórzu, ukryty w lesie nad Niemnem. Marszałek mieszka tu sam pod opieką oficera i kilku żołnierzy, zastawa prosta, skromna jak w obozie, żadnych trunków nie było".

W 1928 roku Józef Piłsudski został Honorowym Obywatelem Druskiennik. Miasta ze wspaniałym kurortem, a jednocześnie: z piękną, związaną z wielkimi postaciami, historią.

REKLAMA

PP

Źródła: "Druskieniki", w: pilsudskiinfo.pl; Adam Czesław Dobroński, "W tej willi wypoczywał marszałek Piłsudski. Zobacz pocztówkę", "Kurier Poranny", 8 października 2009, poranny.pl.


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej