Rząd zajmie się programem modernizacji jedynego w Polsce reaktora jądrowego
Rząd podczas dzisiejszego posiedzenie planuje podjąć uchwałę dotyczącą reaktora jądrowego "MARIA". Jest on unikatowym w kraju i na świecie urządzeniem badawczym o istotnym znaczeniu dla zdrowia publicznego, gospodarki i nauki.
2023-06-20, 12:03
Ministrowie zajmą się zisiaj projektem uchwały rządu w sprawie programu wieloletniego pod nazwą "Program modernizacji badawczego reaktora jądrowego "MARIA" umożliwiający jego eksploatację po 2027 r.".
Jak podano w uzasadnieniu projektu, badawczy reaktor jądrowy MARIA jest jedynym w Polsce działającym reaktorem jądrowym i unikatowym w kraju i na świecie urządzeniem badawczym o "istotnym znaczeniu dla zdrowia publicznego, gospodarki i nauki".
Dodano, że po ponad 40-letniej pracy modernizacji wymagają niemal wszystkie układy technologiczne reaktora. Zaznaczono, że alternatywnym rozwiązaniem byłaby budowa nowego reaktora badawczego, jednakże jej szacunkowy koszt wynosiłby ok. 2 mld zł, a koszty ewentualnej likwidacji reaktora przekroczyłyby wielokrotnie koszty jego modernizacji.
Możliwość sfinansowania w całości modernizacji polskiego reaktora badawczego z środków budżetowych, została zapisana w noweli ustawy o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie obiektów energetyki jądrowej oraz inwestycji towarzyszących oraz niektórych innych ustaw.
Ustawa ta została w połowie marca tego roku podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę i weszła w życie.
REKLAMA
Rządowe spotkanie
Rząd zajmie się dziś także projektem noweli ustawy o gwarantowanych przez Skarb Państwa ubezpieczeniach eksportowych oraz niektórych innych ustaw i uchylającą ustawę o dopłatach do oprocentowania kredytów eksportowych o stałych stopach procentowych. W planach jest także projekt uchwały w sprawie ustanowienia programu wieloletniego pod nazwą "Program wspierania inwestycji infrastrukturalnych w związku z realizacją kluczowych inwestycji w zakresie strategicznej infrastruktury energetycznej, w tym elektrowni jądrowej, w województwie pomorskim".
- Brakuje surowców do produkcji aut elektrycznych. Przyszłość elektromobilności rysuje się w czarnych barwach
- Ewa była pierwsza. Nawet w energetyce jądrowej
- Gdzie powstanie mały reaktor jądrowy Orlenu? Spółka wskazała lokalizację
PAP/IAR/PR24.pl/mk
REKLAMA