Ujemne ceny na giełdzie energii będą pojawiać się w Polsce coraz częściej. Magazyny prądu mogą pomóc

Ujemne hurtowe ceny energii elektrycznej, po raz pierwszy zaobserwowane w Polsce w niedzielę 11.06.2023 r. w godzinach 11:00-16:00, na rynkach europejskich pojawiają się od 2007 r. Wyjaśniamy, dlaczego doszło do takiej sytuacji.

2023-06-21, 09:17

Ujemne ceny na giełdzie energii będą pojawiać się w Polsce coraz częściej. Magazyny prądu mogą pomóc
W Polsce rośnie produkcja energii z instalacji fotowoltaicznych.Foto: shutterstock/ultramansk

W Niemczech w 2023 r. ujemne i zerowe ceny odnotowano aż przez 275 godzin, czyli około 7,5 proc. czasu notowań, i sięgały one nawet -139 EUR/MWh. Ujemne i zerowe ceny występowały w 2023 r. również w innych państwach UE: Holandii (152 godziny), Belgii (64 godziny), Hiszpanii (52 godziny) czy Francji (39 godzin) i z pewnością będą okresowo występować w najbliższej przyszłości.

Najniższa cena w historii UE została odnotowana w tym roku w Holandii, 28 maja w godzinach 14:00-15:00 i wynosiła -400 EUR/MWh. Co istotne, średnia cena tego dnia była dodatnia i wynosiła 8,9 EUR/MWh.

Popyt i podaż

Ujemne ceny energii występują przede wszystkim w warunkach niskiego popytu, np. podczas długiego świątecznego weekendu, i wysokiej podaży, związanej z dobrymi warunkami pogodowymi dla produkcji energii z wiatru i słońca.
Występowanie ujemnych cen energii elektrycznej na rynku hurtowym wynika ze sposobu funkcjonowania rynku energii i nie musi stanowić zagrożenia dla jego uczestników.

Część elektrowni cieplnych (jądrowych i węglowych) proponuje ujemne ceny, ponieważ wyłączenie i ponowne uruchomienie wiązałoby się z większymi kosztami w krótkim okresie niż koszty dopłat do ujemnej ceny. Ujemne ceny może także oferować część OZE, gdy mechanizmy wsparcia przewyższają potencjalne dopłaty, wymagając jednocześnie umieszczania energii na rynku.

REKLAMA

Bez dolnych limitów

W Polsce ujemne ceny energii formalnie mogą pojawiać się od 2019 r. Wynika to z przepisów unijnego rozporządzenia 2019/943, które wykluczyło możliwość wprowadzania dolnych limitów cenowych, wcześniej wynoszących w Polsce 70 PLN/MWh. Dynamiczny rozwój polskich mikroinstalacji i małych instalacji OZE, przede wszystkim paneli fotowoltaicznych, będzie sprzyjał występowaniu ujemnych cen energii.

Ujemne ceny na rynku hurtowym nie przekładają się bezpośrednio ani na ceny dla odbiorców przemysłowych, ani na ceny energii elektrycznej na rynku detalicznym. Ujemne ceny będą nam towarzyszyć aż do momentu rozwoju technologii magazynowania energii, które uzupełnią istniejące możliwości elektrowni szczytowo-pompowych. W ten sposób wytworzą one konkretne ekonomiczne zachęty do inwestycji w technologie w tym obszarze.

Czas na magazyny energii

Programem dofinansowania magazynów energii w Polsce jest program Mój Prąd. Nabór wniosków o dotacje w ramach piątej edycji tego programu ruszył 22.04.2023 roku. Pierwsze dofinansowania do magazynów energii zostały uruchomione w kwietniu 2022 roku w ramach programu Mój Prąd 4.0. Obecnie beneficjenci programu mogą liczyć na wyższe dopłaty, których poziom maksymalny został podniesiony i został utrzymany w piątej edycji programu.

PolskieRadio24.pl/ IAR/ PIE/ mib

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej