Turecka lira tanieje w odpowiedzi na podwyżkę stóp procentowych. Wakacje w Turcji będą tańsze
Turcja podniosła swoją główną stopę procentową z 8,5% do 15%, odwracając jedną z nieortodoksyjnych polityk gospodarczych prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana. Podwyżka jest niższa niż oczekiwana przez inwestorów, co spowodowało gwałtowną wyprzedaż liry tureckiej, doprowadzając walutę do najniższych poziomów w historii notowań.
2023-06-22, 14:04
Wzrost o 6,5 punktu procentowego był znacznie niższy niż oczekiwali ekonomiści, ale oznaczał poważną zmianę w polityce nowego zespołu gospodarczego, który został powołany w celu walki z szalejącą inflacją.
Do tej pory przywódca Turcji nalegał na utrzymanie stóp procentowych na niskim poziomie.
Inflacja wynosi prawie 40%, a Turcy znajdują się w uścisku kryzysu związanego z kosztami utrzymania.
Nowa szefowa
Szefowa tureckiego banku centralnego, 44-letnia Hafize Gaye Erkan, została zatrudniona z USA dopiero w tym miesiącu, po ponownym wyborze Erdogana na prezydenta.
REKLAMA
Jej decyzja oznacza pierwszą podwyżkę stóp procentowych od grudnia 2020 r., po burzliwym okresie, w którym trzech prezesów banku centralnego zostało zwolnionych w ciągu niespełna dwóch lat, ponieważ starali się trzymać ortodoksyjnej ekonomii.
Chociaż podwyżka prawie podwaja stopę procentową Turcji do 15%, jest to znacznie mniej niż prognozowało wielu ekonomistów. Amerykański bank inwestycyjny Morgan Stanley sugerował, że wzrośnie ona do 20%, podczas gdy Goldman Sachs twierdził, że może osiągnąć 40%.
Stopniowy proces
W swoim oświadczeniu komitet polityki pieniężnej banku jasno stwierdził, że czwartkowy ruch był początkiem stopniowego procesu, którego celem jest obniżenie inflacji do 5%.
Jego członkowie stwierdzili, że "zdecydowali się rozpocząć proces zacieśniania polityki pieniężnej w celu jak najszybszego obrania kursu dezinflacyjnego... i kontrolowania pogarszania się zachowań cenowych".
REKLAMA
Problemem prezydenta Erdogana jest to, że stopa inflacji w Turcji pozostaje uporczywie wysoka, a rezerwy banku centralnego spadły do krytycznie niskiego poziomu, po tym jak wydał on miliardy dolarów próbując wesprzeć lirę.
Stopy procentowe spadły z 19% dwa lata temu do 8,5% w ostatnich miesiącach, a zmiana kierunku będzie miała reperkusje dla kraju już pogrążonego w kryzysie gospodarczym.
PolskieRadio24.pl/ IAR/ Bloomberg/ BBC/ mib
REKLAMA
REKLAMA