Poszukiwania "Titana". W kierunku zaginionej łodzi podwodnej wysłano zdalnie sterowanego robota

2023-06-22, 14:59

Poszukiwania "Titana". W kierunku zaginionej łodzi podwodnej wysłano zdalnie sterowanego robota
W poszukiwania zaginionego statku podwodnego "Titan" na Atlantyku włączają się kolejne okręty. Foto: twitter.com/USCGNortheast

Jak informuje amerykańska Straż Przybrzeżna, kanadyjski statek Horizon Arctic rozmieścił zdalnie sterowanego robota (ROV), który "dotarł do dna i rozpoczął poszukiwania zaginionej łodzi podwodnej".

Jest to pierwszy obiekt, który przeczesuje dno w poszukiwaniu zaginionej łodzi. Jednak szanse na szybkie jej odnalezienie nie są duże.

Kanadyjski zdalnie sterowany robot poszukuje zaginionej łodzi podwodnej

Nie wiemy, dokąd dotarła łódź i na jakiej może być głębokości. Dlatego obszar poszukiwań jest tak rozległy. Mamy tu również dwa najbardziej nieprzewidywalne prądy na świecie - powiedział dr Simon Boxall z uniwersytetu w Southampton. Dodał, że jeśli łódź podwodna jest nienaruszona, może pokonać "dziesiątki mil", zanim osiądzie na dnie morskim. - Przed ekipami poszukiwawczymi bardzo trudne zadanie - podkreślił.

Poszukiwania łodzi Titan

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Straż Przybrzeżną Stanów Zjednoczonych na Twitterze, kolejny okręt także wysłał na poszukiwania zdalnie sterowanego robota. Tym razem była to francuska łódź L'Atalante.

Titan, mała komercyjna łódź podwodna firmy OceanGate, poszukiwana jest od niedzieli. Według szacunków tlenu miało starczyć pięcioosobowej załodze na 96 godzin. Czas ten upłynął.

Czytaj również:

PAP/jmo

Polecane

Wróć do strony głównej