Komputer kwantowy firmy Google. Czy to przełom w światowej informatyce?
Firma Google opracowała przełomowy komputer kwantowy, w mgnieniu oka wykonujący obliczenia, które innym superkomputerom zajęłyby dziesiątki lat. Najnowsza technologia firmy "przekracza możliwości istniejących klasycznych superkomputerów" - twierdzą jej konstruktorzy, cytowani przez brytyjski dziennik "The Telegraph".
2023-07-03, 10:00
Zwolennicy komputerów kwantowych twierdzą, że technologia, która opiera się na szczególnych stanach fizyki kwantowej, może stworzyć niezwykle potężne maszyny zdolne np. do walki ze zmianami klimatycznymi i tworzenia przełomowych leków. Jednak grożą one również osłabieniem dzisiejszych systemów szyfrowania, co jest priorytetem bezpieczeństwa narodowego.
Google twierdzi, że jest liderem
Cztery lata temu Google ogłosiło, że jest pierwszą firmą, która osiągnęła "supremację kwantową" – kamień milowy, w którym komputery kwantowe przewyższają istniejące maszyny. W tamtym czasie kwestionowali to rywale, którzy argumentowali, że Google wyolbrzymia różnicę między swoją maszyną a tradycyjnymi superkomputerami.
Aby to rozstrzygnąć, opublikowano specjalistyczny artykuł firmy "Phase Transition in Random Circuit Sampling" – dostępny na ogólnodostępnej stronie naukowej ArXiv - o czym pisze "The Telegraph".
Diabeł tkwi w szczegółach
Komputer kwantowy z roku 2019 miał 53 kubity, elementy składowe komputerów kwantowych, a urządzenie nowej generacji Googla ma ich 70.
Dodanie większej liczby kubitów zwiększa wykładniczo moc komputera kwantowego, co oznacza, że nowa maszyna obliczeniowa Googla jest 241 milionów razy szybsza niż maszyna z 2019 roku.
Naukowcy stwierdzili, że Frontier, najszybszy do tej pory na świecie superkomputer, potrzebowałby 6,18 sekundy, aby wykonać jedno z obliczeń 53-kubitowego komputera Google z 2019 r. Dla porównania wykonanie obliczenia najnowszego komputera kwantowego zajęłoby mu ponad 47 lat.
Kamień milowy w rozwoju komputerów?
Steve Brierley, dyrektor generalny firmy kwantowej Riverlane z siedzibą w Cambridge, powiedział: "To kamień milowy. Spór o to, czy osiągnęliśmy, czy rzeczywiście możemy osiągnąć supremację kwantową, został teraz rozwiązany".
Sebastian Weidt, dyrektor naczelny start-upu Universal Quantum z siedzibą w Brighton, powiedział jednak, że komputery kwantowe muszą zademonstrować bardziej praktyczne funkcje: "To bardzo ładna demonstracja przewagi kwantowej. Choć jest to wielkie osiągnięcie akademickie, zastosowany algorytm nie ma tak naprawdę praktycznych zastosowań w świecie rzeczywistym".
REKLAMA
Dlatego zdaniem Weidta stoimy przed zadaniem przejścia do użytkowych komputerów kwantowych - epoki, w której komputery kwantowe z wieloma tysiącami kubitów faktycznie zaczną dostarczać społeczeństwu korzyści w sposób, w jaki klasyczne komputery nigdy nie będą w stanie.
PR24/PAP/sw
REKLAMA