Program szczytu NATO w Wilnie. Plany obrony Europy i gwarancje dla Ukrainy wśród głównych tematów
Gwarancje bezpieczeństwa dla Ukrainy oraz nowe plany obrony Europy będą głównymi tematami rozpoczynającego się we wtorek w Wilnie (o godz. 13.00 czasu polskiego) szczytu NATO. Przywódcy z 31 krajów członkowskich Sojuszu oraz Szwecji będą decydować, jakiego wsparcia udzielić Ukrainie i dadzą zielone światło dla nowego systemu odstraszania na kontynencie. Przedstawiamy program Szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego.
2023-07-11, 05:55
Szczyt w litewskiej stolicy jest czwartym od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. To kolejne ważne spotkanie dla przyszłości Sojuszu i bezpieczeństwa euroatlantyckiego, po szczycie w Madrycie w 2022 roku. Jego celem będzie zademonstrowanie trwałości więzi transatlantyckiej oraz gotowości sojuszników do przeciwstawienia się zagrożeniom płynącym ze wszystkich kierunków strategicznych, w tym przede wszystkim ze strony Rosji.
Szczyt NATO w Wilnie. Ukraina otrzyma gwarancje bezpieczeństwa?
Wbrew oczekiwaniom Kijowa oraz części krajów ze wschodu Europy, Ukraina nie dostanie formalnego zaproszenia do NATO. Podczas szczytu będą natomiast toczyć się negocjacje, w jaki sposób zapisać w dokumentach przyszłe członkostwo Kijowa, aby zadowolić wszystkich członków Sojuszu.
Zachód ma też ogłosić obliczony na wiele lat finansowy program pomocy w transformacji ukraińskiej armii, a także podniesienie statusu stosunków dyplomatycznych z Kijowem. - Podniesiemy nasze relacje polityczne poprzez ustanowienie Rady NATO-Ukraina - zapowiada szef Sojuszu Jens Stoltenberg.
Polacy mają swój cel na szczyt w Wilnie
Politycy w Wilnie mają też ustanowić trzy regionalne plany obrony, w tym jeden dla krajów bałtyckich oraz Polski. Chodzi zarówno o zebranie w całość wszystkich działań obronnych jak i o znaczące przyspieszenie reakcji wojsk w sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa któregoś z krajów członkowskich.
REKLAMA
Politycy w Wilnie będą też rozmawiać o wydatkach na obronność. Szef NATO ma nadzieję, że uda mu się przekonać część krajów do znacznego zwiększenia kwot wydawanych na wojsko.
Polskę reprezentuje na szczycie prezydent Andrzej Duda. Towarzyszą mu ministrowie spraw zagranicznych i obrony Zbigniew Rau oraz Mariusz Błaszczak. Szef MON będzie uczestniczył m.in. w spotkaniu szefów państw i rządów NATO w delegacji prezydenta.
Posłuchaj
Program szczytu NATO w Wilnie
Pierwszego dnia szczytu, 11 lipca, zaplanowano trzy spotkania Rady Północnoatlantyckiej, jedną na szczeblu szefów państw i rządów NATO (Polskę reprezentuje Andrzej Duda), drugą na szczeblu ministrów obrony (Polskę reprezentuje Mariusz Błaszczak) i trzecią - na szczeblu ministrów spraw zagranicznych (Polskę reprezentuje Zbigniew Rau). W tym ostatnim spotkaniu zaplanowano udział Bośni i Hercegowiny, Gruzji i Mołdawii oraz przedstawicieli UE.
Drugiego dnia, 12 lipca, odbędzie się kolejna sesja Rady Północnoatlantyckiej na szczeblu szefów państw i rządów NATO, z udziałem partnerów NATO regionu Indo-Pacyfiku (Australii, Japonii, Nowej Zelandii i Korei Południowej), a także inauguracyjne posiedzenie nowoutworzonej Rady NATO-Ukraina. Zostanie na nim przyjęty pakiet wzmocnienia współpracy politycznej oraz praktycznego wsparcia dla Ukrainy.
REKLAMA
Na marginesie obrad, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, wraz z ministrami obrony państw koalicji ws. szkolenia na samolotach F-16, weźmie udział w ceremonii podpisania Oświadczenia w sprawie współpracy mającej na celu przygotowanie personelu ukraińskiego do użytkowania samolotów F-16.
Zaplanowano także spotkanie bilateralne ministra Mariusza Błaszczaka z minister obrony Łotwy.
- Wojna na Ukrainie wzmocniła i skonsolidowała NATO. Prof. Grochmalski: zrealizował się najczarniejszy koszmar Kremla
- Przełom ws. akcesji Turcji do NATO. Unijni liderzy mówią o "historycznym kroku"
IAR/PAP/jmo
REKLAMA
REKLAMA