Erdogan zgodził się na wejście Szwecji do NATO. "To historyczna chwila"

Turcja zgodziła się na wejście Szwecji do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Poinformował o tym sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg w Wilnie po spotkaniu z premierem Szwecji i prezydentem Turcji. Nazwał tę zgodę historyczną chwilą.

2023-07-10, 21:45

Erdogan zgodził się na wejście Szwecji do NATO. "To historyczna chwila"
Litwa. Szef NATO: prezydent Turcji zgodził się poddać wniosek o akcesję Szwecji do Sojuszu pod głosowanie w parlamencie. Foto: PAP/EPA/FILIP SINGER / POOL

Prezydent Recep Tayyip Erdogan zgodził się na skierowanie protokołu akcesyjnego Szwecji do tureckiego parlamentu do szybkiej ratyfikacji.

"Ma to nastąpić tak szybko, jak to możliwe" - dodał Jens Stoltenberg. "Z przyjemnością ogłaszam, że prezydent Erdogan zgodził się jak najszybciej przekazać protokół akcesyjny Szwecji do wielkiego zgromadzenia narodowego i ściśle współpracować ze zgromadzeniem, aby zapewnić ratyfikację" - poinformował na konferencji prasowej sekretarz generalny NATO.

Przywódcy nie kryją zadowolenia

Premier Szwecji Ulf Kristersson ocenił, że to dobry dzień dla jego kraju. Podkreślił, że zrobiony został bardzo duży krok w kierunku członkostwa Szwecji w NATO.

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden oświadczył, że decyzję prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana przyjął z zadowoleniem. Dodał, że jest gotowy do współpracy z Turcją, aby wzmocnić "obronę i odstraszanie w obszarze euroatlantyckim". Zaznaczył, że oczekuje powitania Szwecji jako 32. członka NATO. We wtorek w kuluarach szczytu NATO w Wilnie dojdzie do spotkania prezydentów USA i Turcji.

REKLAMA

Również minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock przyjęła z zadowoleniem decyzję prezydenta Turcji. We wpisie na Twitterze stwierdziła, że z Wilna napłynęły "dobre wieści". Dodała, że ścieżka ratyfikacji przez Turcję członkostwa Szwecji w NATO jest wreszcie jasna.

Posłuchaj

Turcja zgodziła się na wejście Szwecji do Sojuszu. Relacja Kamila Zalewskiego (IAR) 0:57
+
Dodaj do playlisty

Szczyt NATO

Decyzja Turcji zapadła dzień przed rozpoczęciem w Wilnie szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego z udziałem przywódców krajów członkowskich. Turcja długo zwlekała z ratyfikacją dokumentów akcesyjnych, bo zarzucała władzom Szwecji brak współpracy w walce z terroryzmem i niechęć do ekstradycji Kurdów, których nazywa terrorystami.

Szwecja i Finlandia razem złożyły wnioski o przyjęcie do Sojuszu Północnoatlantyckiego kilka miesięcy po rosyjskiej napaści na Ukrainę. Podczas szczytu w Madrycie w czerwcu ubiegłego roku oba kraje zostały oficjalnie zaproszone do NATO. Od kwietnia tego roku Finlandia jest 31. krajem członkowskim Sojuszu.

REKLAMA

Zobacz także:

jp/IAR

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej