"Rozmowy ostrzegawcze" pełne gróźb. Posiadacze Karty Polaka szykanowani przez białoruskie KGB

Jak informuje "Rzeczpospolita" na Białorusi nie ustają represje wobec Polaków i przeciwników reżimu. Przedstawiciele reżimu w Mińsku prowadzą z posiadaczami Karty Polaka "rozmowy ostrzegawcze".

2023-07-17, 07:21

"Rozmowy ostrzegawcze" pełne gróźb. Posiadacze Karty Polaka szykanowani przez białoruskie KGB
"Rz": KGB uderza w Kartę Polaka . Foto: FeyginFoto/shutterstock.com

Jak zauważa "Rzeczpospolita", wiele wskazuje na to, że prześladowanie posiadaczy Karty Polaka staje się zjawiskiem systemowym.

"Niezależny białoruski portal Nasza Niwa informuje, że służby reżimu grożą zwolnieniami osobom, które zajmują stanowiska kierownicze w sektorze państwowym i posiadają wydany przez Polskę dokument" - czytamy.

Groźby wobec posiadaczy Karty Polaka

"Na »rozmowę« wzywani są też pracownicy instytucji państwowych, których krewni posiadają Kartę Polaka. Co więcej, białoruskie KGB poluje nawet na osoby, które w polskich placówkach konsularnych planują się ubiegać o potwierdzający polską narodowość dokument" - pisze dziennik.

Czytaj także:

"Grozi się im wypowiedzeniem umowy w miejscu zatrudnienia. Z doniesień białoruskiego centrum obrony praw człowieka Wiosna wynika, że służby białoruskie wybiórczo przesłuchują posiadaczy Kart Polaka na granicy, zmuszają do rezygnacji z dokumentu i grożą aresztem" - podaje gazeta.

Według "Rz" Alaksandr Łukaszenka nie odpuszcza też opozycji demokratycznej. "Chce odebrać obywatelstwo przebywającym za granicą przeciwnikom, skazanym zaocznie na Białorusi" - dodaje dziennik.

KGB zakazuje wjazdu na Białoruś polskiej dziennikarce

Niedawno korespondentka PAP Justyna Prus otrzymała od KGB pięcioletni zakaz wjazdu na Białoruś. Była ostatnim z dziennikarzy mediów krajów Unii Europejskiej akredytowanych na Białorusi. Władze nie powiadomiły, na jakiej podstawie podjęły decyzję o zakazie wjazdu.

Justyna Prus pracowała na Białorusi od 7 lat, relacjonowała wydarzenia podczas protestów społecznych zachodzących w kraju w 2020 roku i podczas kryzysu migracyjnego w 2021 roku.

REKLAMA

ms/PAP, IAR

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej