Rośnie agresja wobec chrześcijan w Ziemi Świętej. Zaatakowano klasztor sióstr elżbietanek

Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie protestuje przeciwko rosnącej agresji wobec chrześcijan w Ziemi Świętej. Klasztor sióstr elżbietanek, który często staje się domem dla pielgrzymów przybywających do Jerozolimy, został niedawno zaatakowany przez agresywnych sprawców.

2023-07-19, 11:05

Rośnie agresja wobec chrześcijan w Ziemi Świętej. Zaatakowano klasztor sióstr elżbietanek
PKWP protestuje przeciwko rosnącej agresji wobec chrześcijan w Ziemi Świętej. Foto: Shutterstock/Rafal Kubiak

Dyrektor Sekcji Polskiej PKWP ks. prof. Waldemar Cisło podkreślił, że sytuacja chrześcijan od wielu lat w Ziemi Świętej jest dramatyczna, a ostatnie ataki mają pokazać, że nie ma tam dla nich miejsca.

- Dzięki mediom i przekazom, które do nas docierają, uświadamiamy sobie, jak trudna jest ta sytuacja pod względem religijnym, politycznym i społecznym. Ostatnie napady czy wręcz próby niszczenia własności zakonów i kościołów, które są na terenie Ziemi Świętej, przypominają nam o tym, że wspólnota chrześcijańska bardzo radykalnie się tam zmniejsza - powiedział duchowny.

Wrogość instytucjonalna

Franciszkanie, którzy pracują na miejscu, podnosili, że wrogość wobec chrześcijan wzrosła wraz z pojawieniem się w Izraelu nowego rządu. Ksiądz dyrektor sekcji polskiej PKWP zauważa, że napięcie eskalują zachowanie i wypowiedzi polityków oraz bezkarność religijnych ekstremistów.

- To, co ostatnio się dzieje, pokazuje nam poziom nienawiści do chrześcijaństwa, niestety również instytucjonalnego. Jeden z kapłanów relacjonował, że nawet umundurowani żołnierze urągają i prześladują chrześcijan - powiedział ks. prof. Cisło.

REKLAMA

- Pamiętamy prowokację dziennikarską, która wiele mówi. Dziennikarz przebrał się w habit franciszkanina i po kilku minutach został opluty. Pokazuje to, jak trudna jest sytuacja chrześcijan w Ziemi Świętej - dodał.

Przemoc wobec chrześcijan

Ks. prof. Waldemar Cisło dodał, że wielu chrześcijan nie widzi już możliwości pozostania w Ziemi Świętej. Dodatkowo w regionie, na skutek eskalacji konfliktu zmalała radykalnie możliwość ich utrzymania. Dlatego tak ważne jest turystyczne i inne wsparcie chrześcijan.

W Ziemi Świętej rośnie przemoc wobec chrześcijan. W czerwcu kamieniami obrzucona została Sala Wieczernika. Wcześniej sprofanowano protestancki cmentarz na Górze Syjon i figurę Chrystusa w kościele franciszkańskim przy Via Dolorosa. Na ścianach ormiańskiego budynku pojawił się napis: "śmierć chrześcijanom".

REKLAMA

Ks. prof. Waldemar Cisło zaapelował o modlitwę o pokój w tym regionie.

PKWP w najnowszym raporcie na temat wolności religijnej wyraziło niepokój związany zarówno z ciągłymi atakami na chrześcijan, jak i z częstą bezkarnością sprawców. Kampania "SOS dla Ziemi Świętej", przez którą można wesprzeć obecność chrześcijan w Ziemi Świętej, trwa przez cały rok. Więcej informacji o formach pomocy można znaleźć na stronie pkwp.org.

Posłuchaj

Ks. prof. Cisło zauważa, że napięcie eskalują zachowanie i wypowiedzi polityków oraz bezkarność religijnych ekstremistów (IAR) 0:30
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

dz/IAR

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej