more_horiz
Wiadomości

Bezprecedensowy apel chrześcijańskich duchownych w Jerozolimie. Piszą o dyskryminacji i atakach na wiernych

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2023 08:46
Kościoły chrześcijańskie w Jerozolimie apelują do władz Izraela o zapewnienie bezpieczeństwa wiernym na czas Wielkanocy. Katolicy na całym świecie zaczynają dzisiaj Wielki Tydzień, najważniejszy czas w roku. Tegoroczne Święta w Jerozolimie zbiegają się z rosnącą liczbą ataków na miejscowych chrześcijan.
Jerozolima: bezprecedensowy apel chrześcijańskich duchownych
Jerozolima: bezprecedensowy apel chrześcijańskich duchownychFoto: Kyrylo Glivin/shutterstock

Po raz pierwszy w historii przedstawiciele wszystkich chrześcijańskich Kościołów wspólnie zaapelowali do władz Izraela o poszanowanie wolności religijnej. W opublikowanym właśnie przesłaniu na Wielkanoc duchowni napisali, że w ciągu ostatniego roku doszło do ataków na uczestników uroczystości religijnych, a także do dewastacji i profanacji kościołów i cmentarzy.

Katoliccy, prawosławni i protestanccy hierarchowie zaapelowali do władz Izraela o zapewnienie bezpieczeństwa chrześcijanom, którzy będą obchodzić najważniejsze święta w roku. Wspólnotę międzynarodową wezwali z kolei, by informowała o sytuacji chrześcijan i lobbowała na ich rzecz.

Czytaj także:

Antychrześcijańskie incydenty w Jerozolimie

Chrześcijańscy duchowni skarżą się też na dyskryminację ze strony izraelskich władz. Mimo oficjalnych zapewnień rządu o poszanowaniu wolności religijnej, nie wszyscy chrześcijanie dostają pozwolenia na przyjazd na uroczystości do Jerozolimy.

Posłuchaj
00:49 12283457_1.mp3 Jerozolima: bezprecedensowy apel chrześcijańskich duchownych. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR) 

W ubiegłym roku w Jerozolimie doszło do ponad 50 incydentów, takich jak próby podpalenia kościołów, pobicia chrześcijan czy plucie na duchownych. To najwięcej od wielu lat. W styczniu tego roku izraelscy ekstremiści zdewastowali protestancki cmentarz, a w lutym Izraelczyk sprofanował figurę Chrystusa w jednym z kościołów. W marcu z kolei dwóch mężczyzn zaatakowało księdza.

ms/IAR

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także