Liczne groźby śmierci wobec Pawła Łatuszki. "Nasiliły się po informacjach o deportacjach dzieci przez reżim Łukaszenki"

2023-07-20, 16:30

Liczne groźby śmierci wobec Pawła Łatuszki. "Nasiliły się po informacjach o deportacjach dzieci przez reżim Łukaszenki"
. Wicepremier w Zjednoczonym Gabinecie Przejściowym Swiatłany Cichanouskiej Paweł Łatuszka. Foto: PAP/Artur Reszko/ inne źródła

- Groźby wobec mnie to stałe wyzwanie począwszy od 2020 roku. Ale sygnały tego rodzaju są szczególnie ostre, po tym, jak zajęliśmy się przedstawianiem dowodów zbrodni wojennych popełnionych przez Alaksandra Łukaszenkę i jego współpracowników, związanych z nielegalnym wywozem ukraińskich dzieci - przekazał portalowi Polskiego Radia PolskieRadio24.pl białoruski opozycjonista, szef Narodowego Zarządu Antykryzysowego, Paweł Łatuszka.

"Odetnę głowę" "Nasza grupa jest już w Warszawie, oczekuj gości" - Paweł Łatuszka, białoruski opozycjonista, szef Narodowego Zarządu Antykryzysowego otrzymuje ostatnio tego rodzaju groźby śmierci. Jest ich wiele, ostatnia przyszła tej nocy, poprzednia kilka dni temu. Formułowane są bardzo wulgarnie, określenia są bardzo brutalne, roją się od wyzwisk.

W niektórych pogróżkach, w tym także tych  z ostatnich dni, autorzy pogróżek piszą wprost, że chodzi im o ujawnianie przez zespół Łatuszki prawdy o deportacji dzieci z Ukrainy, zbrodniach reżimu.

Paweł Łatuszka przekazał Polskiemu Radiu, że celem gróźb jest zniechęcenie do aktywności, ale jest to i dowód tego, że działania jego Zespołu w sprawie ujawniania zbrodni reżimu są skuteczne.

- Co jest celem? Celem jest demotywacja. Nie uda się. Przyczyną może być i to, że właściwie po raz pierwszy od ponad roku zaczęliśmy dyktować agendę dnia, i że trafiliśmy w bardzo czuły punkt reżimu Alaksandra Łukaszenki. Zdaje on sobie sprawę, że prawda jest po naszej stronie, bo mają miejsce fakty zbrodni, kwalifikowane zgodnie z prawem międzynarodowym. Mamy dowody potwierdzające te zbrodnie wojenne. Oczywiście zależy to od decyzji o wydaniu listu gończego przez prokuratora Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze - przekazał Polskiemu Radiu Paweł Łatuszka.

REKLAMA

Część przypadków gróźb zostało zgłoszonych do prokuratury.

Nocna wiadomość o odcięciu głowy

Polskie Radio dotarło do treści  niektórych gróźb. W nocy szef Narodowego Zarządu Antykryzysowego otrzymał pogróżki, głoszące, że w związku z jego badaniem zbrodni wojennych "nie powinien żyć", dzieci nie są porywane z Ukrainy, tylko "leczone" (!). - Zapamiętaj sobie […], nasza grupa już jest w Warszawie, oczekuj gości - napisał autor groźby.


W innym przypadku autor gróźb groził Pawłowi Łatuszce odcięciem głowy.


. .

Wyrok i prześladowania Rodziny

Paweł Łatuszka z racji swojej działalności opozycyjnej na Białorusi otrzymał wyrok 18 lat więzienia.

REKLAMA

Prześladowana jest także jego rodzina. - Przeciw Janie, mojej córce wszczęto na Białorusi sprawę karną - przekazał Paweł Łatuszka Polskiemu Radiu. Jana Łatuszka aktywnie działa na rzecz Białorusi i przebywa obecnie w Warszawie.

W więzieniu na Białorusi, skazany na 6 lat więzienia, jest brat cioteczny Pawła Łatuszki, Anatol Łatuszka.

Czytaj także:

REKLAMA

Oficjalne groźby śmierci w telewizjach Łukaszenki. "Zasługuje na pogrzebanie żywcem"

Groźby wobec Pawła Łatuszki, najczęściej niezawoalowane, pojawiają się także w wypowiedziach propagandystów, materiałach agencji prasowych Rosji i Białorusi. Ostrzeżenia i pogróżki padają z ust przedstawicieli władz, w tym samego Łukaszenki.

Jak przekazuje na podstawie zgromadzonych danych Narodowy Zarząd Antykryzysowy, duża fala propagandowych ataków i gróźb fizycznej likwidacji miała miejsce wcześniej, w maju, także w oficjalnych mediach białoruskich  gdy zespół Narodowego Zarządu Antykryzysowego (NZA) i Paweł Łatuszka przygotowali raport na temat zaangażowania Alaksandra Łukaszenki i jego współpracowników w deportacje ukraińskich dzieci do Rosji i na Białoruś.

Wstępny raport na ten temat z dowodami NZA przekazało prokuratorowi w Hadze, w celu wydania nakazu aresztowania winnych zbrodni, w tym Alaksandra Łukaszenki. Można dodać, że prokurator w Hadze w marcu br. wydał nakaz aresztowania Władimira Putina za udział w deportacji ukraińskich dzieci do Rosji.

Jak wynika z danych zarchiwizowanych przez NZA, watakach na Pawła Łatuszkę uczestniczył m.in. Grigorij Azarenok (propagandysta). Na antenie STV powiedział, że ""To... stworzenie... zasługuje na pogrzebanie żywcem […].Lepiej by teraz zaszył swoje brudne usta i milczał przez całe życie [… Stoczyłeś się na same dno, nie można cię nawet rzucić na stos i upiec, bo dym będzie tak […],  że zatruje wszystkich dookoła".

REKLAMA

Kanał ZS Premium na Telegramie (kontrolowany przez rzeczniczkę prasową Łukaszenki Natalię Eismont) pisał wulgarnie:  "Twoje podłe kłamstwa, insynuacje nawet nie rzucą cienia ani na "rudowłosego", ani na Talaja. Tylko osikowy kołek w twoim ... ".

Gajdukiewicz, przewodniczący Liberalno-Demokratycznej Partii Białorusi, deputowany, groził, że Paweł Łatuszka "za wszystko odpowie".

Propagandysta Andrej Mukowożczyk twierdził, że Paweł Łatuszka powinien zostać pozbawiony obywatelstwa białoruskiego "jako pierwszy".

Łukaszenka o Pawle Łatuszce

W czerwcu pojawiły się publikacje białoruskiej agencji Biełta i rosyjskiej RIA Novosti z wypowiedzą Łukaszenki, że nigdy nie będzie przebaczenia dla Pawła Łatuszki i zapowiedzią, że poniesie odpowiedzialność. W tym czasie w mediach społecznościowych, jak podaje Paweł Łatuszka, pojawiały się kolejne groźby, m.in. przedstawiające jego dawne miejsce zamieszkania.

REKLAMA

******

W sprawie gróźb śmierci kierowanych wobec białoruskiego opozycjonisty Pawła Łatuszki, b. ambasadora Białorusi w Polsce i we Francji, b. ministra kultury Białorusi, i szefa Narodowego Zarządu Antykryzysowego alarmowała wcześniej m.in. telewizja Biełsat.  Wcześniej grożono wywiezieniem Pawła Łatuszki w bagażniku z terytorium Polski, nagrano nawet specjalny "film", który miał to ilustrować.

Od tego czasu Paweł Łatuszka stale otrzymywał kolejne groźby.

Lista ekstremistów

Jak wiadomo także, 14 lipca MSW Białorusi dodało Pawła Łatuszkę, Swiatłanę Cichanouską i polskiego obywatela Roberta Tampalę do listy osób prowadzących działalność ekstremistyczną.

REKLAMA

Strona internetowa Muzeum Wolnej Białorusi w Warszawie (projekt Narodowego Zarządu Antykryzysowego) na Instagramie" została dodana do materiałów ekstremistycznych" - tak jak strona Pawła Łatuszki i NZA, co oznacza, jak wyjaśnił opozycjonista, że za ich przeglądanie na Białorusi grożą sprawy karne.

Paweł Łatuszka przypomniał także, że na mocy wprowadzonych niedawno przez reżim Łukaszenki przepisów, niedługo działacze, aktywiści demokratyczni będą mogli być pozbawiani przez reżim białoruskiego obywatelstwa.

***

Paweł Łatuszka był ambasadorem Białorusi w Polsce i we Francji, a także ministrem kultury i dyrektorem Teatru im. Janki Kupały. Jest Dyrektorem Narodowego Zarządu Antykryzysowego i zastępcą Swiatłany Cichanouskiej w Zjednoczonym Gabinecie Przejściowym Białoruskiej Opozycji.

REKLAMA

 

***

Z Pawłem Łatuszką rozmawiała Agnieszka Kamińska z portalu PolskieRadio24.pl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej