Sankcje przeciw Rosji i Białorusi. Są decyzje Unii Europejskiej

Jest wstępna zgoda w Unii Europejskiej w sprawie przedłużenia sankcji wobec osób i firm oraz instytucji z Rosji. Z ustaleń brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej wynika, że decyzję podjęli ambasadorowie unijnych krajów, ale procedury zostaną sfinalizowane we wrześniu, kiedy wygasają obecne restrykcje i wtedy zostaną one przedłużone o kolejne pół roku, czyli do połowy marca.

2023-07-26, 14:50

Sankcje przeciw Rosji i Białorusi. Są decyzje Unii Europejskiej
Są kolejne sankcje UE wymierzone w Rosję za dezinformację. Foto: Jolanta Wojcicka/Shutterstock

Czarna lista była tworzona w 2014 roku za podważanie suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy, ale została ona znacznie wydłużona w ostatnich kilkunastu miesiącach, w reakcji na pełnoskalową napaść Rosji na Ukrainę. Obecnie jest na niej około 1800 osób, firm oraz instytucji.

Otwiera ją Władimir Putin. Są ministrowie, wśród nich szef rosyjskiego MSZ, oligarchowie wspierający rosyjski reżim, posłowie do Dumy, członkowie Rady Federacji, gubernatorzy, lokalni politycy, urzędnicy wysokiego szczebla, wojskowi, propagandyści i dezinformatorzy.

Na liście są również między innymi osoby odpowiedzialne za zbrodnie w Buczy i Mariupolu, za ataki rakietowe na cele cywilne, za porwania ukraińskich dzieci, wywożenie ich w głąb Rosji i nielegalne adopcje.

Sankcje wobec Białorusi

Jest też zgoda ambasadorów unijnych krajów na kolejne sankcje wobec Białorusi. Projekt sankcji Komisja Europejska przygotowała pod koniec stycznia, o czym jako pierwsza informowała brukselska korespondentka Polskiego Radia, i od tego czasu toczyły się negocjacje.

REKLAMA

Jak ustaliła Beata Płomecka, najnowszy pakiet białoruskich sankcji zawiera wszystkie elementy, które były w styczniowym pakiecie. Przede wszystkim rozszerzona ma być czarna lista ludzi z zakazem wjazdu do Unii i zablokowanymi aktywami w Europie.

Posłuchaj

Są kolejne sankcje UE wymierzone w Rosję za dezinformację (IAR) 0:52
+
Dodaj do playlisty

Obchodzenie sankcji

Znalazły się na niej osoby odpowiedzialne za prześladowanie i skazanie Andrzeja Poczobuta. Jeśli chodzi o sankcje sektorowe, to w pakiecie jest broń i amunicja. Jest uderzenie w białoruski eksport towarów i technologii podwójnego zastosowania wykorzystywanych do celów wojskowych, produkty znalezione na polu bitwy na Ukrainie i technologie lotnicze.

Polska wspierana przez Litwę wielokrotnie apelowała w ostatnim czasie o zgodę na nałożenie sankcji na białoruski reżim. Podkreślała, że jeśli Unia Europejska ma skutecznie walczyć z obchodzeniem sankcji wobec Rosji, to musi także rozszerzyć restrykcje wobec Białorusi. Ostatni raz Unia nałożyła sankcje na reżim w Mińsku rok temu.

Czytaj także:

ZOBCZ TAKŻE: Anna Fotyga w Polskim Radiu

IAR,Beata Płomecka,Bruksela,pkur

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej