Stolica uczci 79. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Prezydent i premier wezmą udział w obchodach

2023-08-01, 04:52

Stolica uczci 79. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Prezydent i premier wezmą udział w obchodach
79 lat temu rozpoczęło się Powstanie Warszawskie. Foto: PAP/Radek Pietruszka

Od rana aż do późnych godzin w różnych częściach Warszawy będą odbywać się uroczystości z okazji 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Początek o 9.00 przed tablicą na budynku przy ulicy Filtrowej 68 na Ochocie, gdzie komendant warszawskiego okręgu AK płk. Antoni Chruściel "Monter" podpisał rozkaz o rozpoczęciu zrywu.

O 10.00 przed pomnikiem "Mokotów Walczący" w parku generała Orlicz - Dreszera spotkają się powstańcy, harcerze i mieszkańcy. Stąd wyruszy Marsz Mokotowa, na ulicę Dworkową.

Godzinę później prezydent Andrzej Duda upamiętni ofiary niemieckiego obozu przejściowego na Zieleniaku na warszawskiej Ochocie.

Godzina "W"

Główne uroczystości odbędą się w godzinie "W" o 17.00 przy pomniku Gloria Victis na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. O tej godzinie w Warszawie i na całym Mazowszu, zostaną włączone syreny alarmowe, nadany zostanie jednominutowy, ciągły sygnał dźwiękowy. Zgodnie z wieloletnią tradycją,  zostaną też uruchomione dzwony we wszystkich kościołach diecezji warszawskiej i warszawsko-praskiej.

Pamiętajcie państwo zatrzymać się. Niezależnie od tego czy jedziecie samochodem, rowerem czy idziecie po chodniku. Nawet jeżeli jesteście w innym mieście to warto oddać hołd powstańcom warszawskim, bo to byli wyjątkowi ludzie. Pokazywali, że są wartości ważniejsze od ludzkiego życia, które byli gotowi oddać, by walczyć o wolną stolicę - powiedział Jan Ołdakowski.

Posłuchaj

79 lat temu rozpoczęło się Powstanie Warszawskie (IAR) 1:00
+
Dodaj do playlisty

 

O 18.30 rozpoczną się uroczystości przy pomniku Polegli niepokonani na cmentarzu powstańców warszawy, gdzie znajdują się prochy ponad 50 tysięcy ofiar powstania.

Udział Prezydenta RP w uroczystych obchodach 79. rocznicy Powstania Warszawskiego

  • godz. 11.00 - upamiętnienie przez Prezydenta RP ofiar niemieckiego obozu przejściowego na Zieleniaku na warszawskiej Ochocie (ul. Grójecka 95)
  • godz. 16.45 - złożenie przez Prezydenta RP wieńca na grobie gen. Antoniego Chruściela „Montera”, dowódcy Okręgu Warszawskiego AK (Cmentarz Wojskowy na Powązkach)

  • godz. 17.00 - godzina "W" - Oddanie Hołdu Powstańcom (Cmentarz Wojskowy na Powązkach, Pomnik Gloria Victis)

Wspólne śpiewanie

Wieczorem, na placu Piłsudskiego warszawiacy wraz z orkiestrą i chórem zaśpiewają (nie)zakazane piosenki.

To takie zamknięcie powstańczego dnia. Zaczynamy jeszcze kiedy świeci słońce, kiedy jest ten powszechny entuzjazm i kończymy tymi piosenkami bardziej sentymentalnymi, smutnymi, w których smutek wynikający z tego jak kończy się powstanie koresponduje z t ciemnością, która zapada nad Warszawą - powiedział Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

Przez cały dzień w miejscach pamięci zapalane będą znicze i składane kwiaty.

Udział premiera w uroczystych obchodach 79. rocznicy Powstania Warszawskiego

  • godz. 10.30 - złożenie przez premiera Mateusza Morawieckiego kwiatów pod tablicą pamiątkową poświęconą śp. prezydentowi RP Lechowi Kaczyńskiemu (Muzeum Powstania Warszawskiego)
  • godz. 10.35 - złożenie przez premiera Mateusza Morawieckiego kwiatów przy Dzwonie "Montera" (Muzeum Powstania Warszawskiego)
  • godz. 16.40 - złożenie kwiatów przez premiera Mateusza Morawieckiego na grobie gen. Antoniego Chruściela "Montera" (Cmentarz Wojskowy na Powązkach)
  • godz. 17.00 - udział premiera Mateusza Morawieckiego w uroczystości Godzina „W” Cmentarz Wojskowy na Powązkach, (pomnik "Gloria Victis")
  • godz. 20.30 - udział przez premiera Mateusza Morawieckiego w koncercie "Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki" (Plac Piłsudskiego)

Dwa miesiące walk 

W Warszawie 1 sierpnia 1944 r. do walki stanęło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni powstanie trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w stolicy zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wyniosły ok. 180 tys. zabitych.

Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono ze zniszczonego miasta, które po powstaniu Niemcy niemal całkowicie zburzyli.


Posłuchaj

Stolica uczci 79. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego (IAR) 0:54
+
Dodaj do playlisty

 

Czytaj także:

IAR/fc

Polecane

Wróć do strony głównej