Tak Klich kilka lat temu chwalił się likwidacją garnizonów. Przypominamy słowa byłego szefa MON
- Mamy obecnie 112 garnizonów, które zostały z ponad 120. Część garnizonów zlikwidowaliśmy w ciągu 1,5 roku. Przed nami jeszcze 9 garnizonów do zlikwidowania - mówił Bogdan Klich w czasie pełnienia funkcji ministra obrony narodowej w latach rządów PO-PSL.
2023-08-05, 20:41
Dominik Tarczyński przypomniał słowa Bogdana Klicha w czasie pełnienia funkcji ministra obrony narodowej w latach rządów PO-PSL, który na antenie TVP przyznawał, iż "mamy obecnie 112 garnizonów, które zostały z ponad 120. Część garnizonów zlikwidowaliśmy w ciągu 1,5 roku. Przed nami jeszcze 9 garnizonów do zlikwidowania".
Klich w 2010 roku mówił, że "z zatrudnionych w wojsku 48 tysięcy cywilów jeszcze w tym roku zwolnionych zostanie 2 tysiące. Niektórzy żołnierze, żeby pozostać w armii, będą musieli przyjąć nowe warunki służby". Likwidowane będy też wojskowe pralnie i zakłady szewsko-krawieckie.
KPRM przedstawia "mapki hańby"
Kancelaria Premiera udostępniła na swojej stronie internetowej tzw. "mapki hańby" czyli infografiki przedstawiające jak w latach 2008-2015 dochodziło do likwidowania jednostek wojskowych w Polsce. "Za czasów rządów PO-PSL zlikwidowano 629 jednostek organizacyjnych Sił Zbrojnych RP" - przypomniano w komunikacie.
REKLAMA
Kancelaria Prezesa Rady Ministrów przedstawiła na swojej stronie internetowej zestaw infografik oraz opis tego jak dochodziło do likwidacji poszczególnych jednostek wojskowych w Polsce za czasów rządów PO-PSL.
"Za czasów rządów PO-PSL zlikwidowano 629 jednostek organizacyjnych Sił Zbrojnych RP" - czytamy na stronie kancelarii szefa rządu, która odsyła do infografik obrazujące najważniejsze zlikwidowane jednostki. Wcześniej publikację "mapek hańby" zapowiedział wcześniej premier Mateusz Morawiecki.
Szef rządu odwiedził w sobotę przed południem Batalion Dowodzenia Marynarki Wojennej im. płk. Kazimierza Pruszkowskiego w Wejherowie (woj. pomorskie). - To, co odziedziczyliśmy po rządach PO, jeśli chodzi o polską armię, to były prawdziwie zgliszcza. Obecnie Polska może być dużo spokojniejsza - podkreślił premier Mateusz Morawiecki.
Pierwsze likwidacje w latach 2008-2009
W latach 2008-2009 - jak przekazano - zlikwidowano m.in. 2 brygady (16. Brygadę Zmechanizowaną w Morągu i 36. Brygadę Zmechanizowaną w Trzebiatowie), Dowództwo 2. Brygady Radiotechnicznej w Bydgoszczy, 2 stanowiska Dowodzenia Obrony Powietrznej w Krakowie i Białobrzegach, 2 Dywizjony Rakietowe w Mrzeżynie, 2 Eskadry Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu. 18. Batalion Obrony Terytorialnej w Białymstoku, 11. Batalion Kawalerii Powietrznej w Leźnicy Wielkiej.
REKLAMA
W roku 2010 doszło do zlikwidowania m.in. 3. Brygady Zmechanizowanej w Lublinie; 5 Eskadr Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim, Świdwinie, Mirosławcu i Malborku; Bazy Lotniczej w Radomiu; 1. Pułku Artylerii w Ciechanowie oraz 3. Pułku Przeciwlotniczego w Koszalinie, 61. Pułku Rakietowego Obrony Powietrznej w Skwierzynie, 6 Dywizjonów Obrony Powietrznej w Oświęcimiu, Gliwicach i Libiążu oraz Dywizjonu Okrętów Zwalczania Okrętów Podwodnych w Gdyni.
Kolejne bataliony do odstawki
Jak wynika opublikowanych informacji, w latach 2011-2012 zlikwidowano natomiast m.in. Dowództwo 1. Dywizji Zmechanizowanej w Legionowie, 1. Batalion Dowodzenia w Legionowie, 1. Batalion Rozpoznawczy w Siedlcach, Dowództwo 1. Brygady Rakiet Obrony Powietrznej w Bytomiu oraz 2 pułki przeciwlotnicze (69. Pułk Przeciwlotniczy Obrony Powietrznej w Lesznie i 13. Pułk Przeciwlotniczy w Elblągu) oraz 78. Pułk Rakietowy Obrony Powietrznej w Mrzeżynie.
W latach 2013-2015 - poinformowała KPRM - doszło do zlikwidowania m.in. 9. Batalionu Łączności w Białobrzegach, 2. Batalionu Dowodzenia we Wrocławiu, 3. Batalionu Zabezpieczenia DWLąd w Warszawie, 2 Komend Garnizonu (w Gdyni i Świnoujściu) oraz Dowództwa Wojsk Lądowych, Dowództwa Sił Powietrznych, Dowództwa Marynarki Wojennej i Dowództwa Wojsk Specjalnych.
Armia fundamentem bezpieczeństwa
Jak podkreśliła KPRM w komunikacie Polska armia, ma docelowo osiągnąć 300 tys. żołnierzy. "Jest fundamentem naszego bezpieczeństwa. Zwiększamy stan liczbowy wojska i kupujemy najnowocześniejsze wyposażenie – tak właśnie tworzymy nowe jednostki wojskowe. Siła naszej armii czyni nas ważnym członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego." - czytamy.
REKLAMA
- Dzisiaj Polska może być dużo spokojniejsza i to w trudnych czasach. Czasach, w których toczy się wojna za naszą wschodnią granicą. Bo spokój rodzi się z siły - zaznaczył premier Mateusz Morawiecki.
- Nowy spot PiS. Jarosław Kaczyński o bezpieczeństwie Polski: to zbyt poważna sprawa dla PO
- Modernizacja Wojska Polskiego robi wrażenie w skali świata i wpływa na naszą pozycję w NATO. "Znów liczy się siła"
dn/twitter
REKLAMA