Order Orła Białego dla ks. Blachnickiego. Prezydent: budował wewnętrzne poczucie wolności
Prezydent odznaczył pośmiertnie Orderem Orła Białego księdza Franciszka Blachnickiego, założyciela Ruchu Światło-Życie. To najwyższe i najstarsze polskie odznaczenie państwowe. Andrzej Duda przekazał je na ręce przedstawicieli wspólnot założonych przez kapłana. Uroczystość odbyła się w Krościenku, gdzie mieści się centrum Ruchu.
2023-08-06, 13:07
Prezydent podkreślił, że Order Orła Białego jest "odznaczeniem wolnej, suwerennej, niepodległej Rzeczypospolitej". - Dlatego tak szczególnie ks. Franciszkowi Blachnickiemu ten order się należy. Za walkę o niepodległą, suwerenną Rzeczpospolitą - stwierdził.
Wyjaśnił, że ks. Blachnicki walczył o niepodległą Rzeczpospolitą "poprzez ten element, który jest najważniejszy, bez którego nigdy jej nie było i nie będzie: bez Polaków, którzy mają wewnętrzne poczucie wolności i suwerenności".
"Budował wewnętrzne poczucie wolności"
- To właśnie to wewnętrzne poczucie wolności, niezależności i głębokiego oparcia na fundamencie dalszym niż jakikolwiek ustrój państwowy budował ks. Franciszek Blachnicki, zaczynając od naprawy społeczeństwa poprzez Krucjatę Trzeźwości - przypomniał.
Prezydent wskazał, że wielu ludzi miało podobną przeszłość, jak ks. Blachnicki, ale niewielu "takiego ruchu, jak ruch oazowy, i tak wielkich zdolności organizacyjnych, właściwie spożytkowanych dla Rzeczypospolitej... Stąd Order Orła Białego".
REKLAMA
Posłuchaj
Prezydent Duda odznaczył pośmiertnie Orderem Orła Białego ks. Blachnickiego (IAR) 0:30
Dodaj do playlisty
O godz. 14 w kościele Chrystusa Dobrego Pasterza w Krościenku zostanie odprawiona msza św. z tej okazji.
Ksiądz Blachnicki, podczas wojny więziony w niemieckich obozach koncentracyjnych, w późniejszych latach był prześladowany przez PRL-wską Służbę Bezpieczeństwa. Twórca Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, był też organizatorem Krucjaty Wstrzemięźliwości oraz Chrześcijańskiej Służby Wyzwolenia Narodów. Później stworzył młodzieżowy Ruch Światło-Życie.
Od 1995 roku trwa proces beatyfikacyjny księdza Blachnickiego. Przysługuje mu tytuł Czcigodnego Sługi Bożego. Działania komunistycznych władz przeciwko księdzu nasiliły się w 1980 roku, kiedy zdecydowanie poparł Solidarność. Na emigracji, gdzie znalazł się po wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce, był nieustannie inwigilowany. Wywiad cywilny PRL, czyli Departament I MSW, umieścił w Carlsbergu w Niemczech - gdzie ksiądz Blachnicki utworzył między innymi Międzynarodowe Centrum Ewangelizacji Światło-Życie - dwóch agentów o pseudonimach "Yon" i "Panna". Z dotychczasowych ustaleń wynika, że było to małżeństwo Jolanty (obecnie Jolanta Lange) i Andrzeja Gontarczyków.
Ksiądz Franciszek Blachnicki zmarł nagle 27 lutego 1987 roku w Carlsbergu. Oficjalną przyczyną śmierci miał być zator płucny. W 2020 roku pion śledczy IPN w Katowicach wznowił dochodzenie, ponieważ w ocenie prokuratorów, zachodziło uzasadnione podejrzenie, że zabójstwa księdza Blachnickiego mogli dokonać funkcjonariusze PRL-owskiego MSW. W 2021 roku zlecono przeprowadzenie ekshumacji jego zwłok. W marcu bieżącego roku na wspólnej konferencji prokurator generalny Zbigniew Ziobro i prezes IPN Karol Nawrocki, prezentując dotychczasowe wyniki śledztwa, poinformowali, że śmierć księdza Blachnickiego nastąpiła na skutek otrucia.
REKLAMA
Uroczystość przekazania Orderu Orła Białego nadanego pośmiertnie śp. ks. Franciszkowi Blachnickiemu:
Czytaj więcej:
- Ks. Franciszek Blachnicki - twórca ruchu Światło Życie, ofiara zbrodni komunistycznej
- Wyszyński, Wojtyła, Popiełuszko i Blachnicki. Prof. Skibiński: bez nich historia Polski potoczyłaby się inaczej
IAR/PAP/nt
REKLAMA