Kolejne ułatwienie w mObywatel. Ministerstwo Cyfryzacji: od dziś dostępne jest tymczasowe prawo jazdy

2023-08-07, 11:34

Kolejne ułatwienie w mObywatel. Ministerstwo Cyfryzacji: od dziś dostępne jest tymczasowe prawo jazdy
Tymczasowe prawo jazdy to dokument cyfrowy, który będzie ważny 30 dni od momentu zdania egzaminu na prawo jazdy. Foto: Shutterstock

Od dziś w aplikacji mObywatel dostępne jest tymczasowe prawo jazdy - poinformowało Ministerstwo Cyfryzacji. Pozwala ono na prowadzenie pojazdów od razu po zdanym egzaminie przed odbiorem fizycznego dokumentu.

Usługa będzie wdrażana sukcesywnie od 7 do maksymalnie 21 sierpnia, dlatego nie wszyscy użytkownicy znajdą ją w swojej aplikacji już dziś - przekazał minister cyfryzacji Janusz Cieszyński.

Tymczasowe prawo jazdy to dokument cyfrowy, który będzie ważny 30 dni od momentu zdania egzaminu na prawo jazdy. Potwierdza on uprawnienia do kierowania pojazdami dla kategorii AM, A1, A2, A, B1, B, B+E lub T. Skorzystać mogą z niego nowi kierowcy oraz ci, którzy rozszerzyli posiadane uprawnienia o kolejne kategorie.

Od razu po zakończeniu egzaminu system Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych przekaże dane nowego kierowcy do Centralnej Ewidencji Kierowców, która po uzyskaniu informacji z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego o uzupełnionym Profilu Kandydata na Kierowcę, tworzy tymczasowe prawo jazdy.

Kierowca nie ma również obowiązku pokazywania cyfrowego prawa jazdy policji. Funkcjonariusze mogą sprawdzić je w systemie.

mObywatel 2.0

W połowie lipca weszła w życie ustawa o aplikacji mObywatel 2.0. Zaraz po uruchominiu pojawiły się problemy techniczne z mObywatelem. Jak przekazał Centralny Ośrodek Informatyki były one wynikiem bardzo dużego zainteresowania i nie ma żadnych błędów krytycznych w aplikacji.

Aplikacja jest dostępna w sklepach Google Play oraz App Store. Zaktualizuje się sama, gdy telefon będzie miał ustawioną automatyczną aktualizację aplikacji. W innym przypadku po wejściu do sklepu i odnalezieniu aplikacji będzie możliwość naciśnięcia opcji aktualizuj. W trzecim rozwiązaniu po wejściu w aplikację aktualizacja zostanie wymuszona.

Czytaj także:

IAR/PAP/PR24.pl/mk

Polecane

Wróć do strony głównej