Lekkoatletyczne MŚ coraz bliżej. Dyrektor sportowy PZLA liczy na więcej niż trzy medale

Na lekkoatletycznych mistrzostwach świata w Budapeszcie, które odbędą się w dniach 19-27 sierpnia, weźmie udział 67 reprezentantów Polski. - Szeroką ławą wchodzą do składu młodzi zawodnicy, więc zdobycie powyżej trzech medali będzie świetnym startem - powiedział dyrektor sportowy PZLA Krzysztof Kęcki.

2023-08-09, 16:26

Lekkoatletyczne MŚ coraz bliżej. Dyrektor sportowy PZLA liczy na więcej niż trzy medale
Natalia Kaczmarek, Wojciech Nowicki i Anita Włodarczyk mają wielkie szanse na medal mistrzostw świata . Foto: PAP

Polskie nadzieje medalowe

W składzie znaleźli się m.in. złoty medalista trwających obecnie ME U20 w biegu na 100 m 17-letni Marek Zakrzewski, który wzmocni sztafetę 4x100 m, jak również 18-letnia sprinterka Aleksandra Piotrowska (4x100), czy specjaliści od 400 m - 19-letni Maksymilian Szwed oraz Igor Bogaczyński (obaj 4x400 m).

- Odświeżenie daje zawsze pewien długoterminowy efekt. Nie jest to jednak reprezentacja pozbawiona gwiazd. Paweł Fajdek czy Wojtek Nowicki na pewno będą walczyli o kolejne medale. Dodałbym do tego grona także panie w rzucie młotem — Anitę Włodarczyk i Malwinę Kopron. Obie przywoziły medale z najważniejszych imprez, a Anita to gwiazda tej konkurencji od lat. Jak jednak będzie? Trzeba poczekać do dnia zawodów. Ostatnimi czasy w tej konkurencji centymetry, bo tak to się rozegra, grały na korzyść naszych zawodników - wskazał Kęcki.

Nadzieję na medal daje także znakomita dyspozycja Natalii Kaczmarek.

- Ciężko ukryć, że ona jest w gronie faworytek do zdobycia medalu. Miejmy jednak świadomość, że jest to niezwykle ciężka i mocno obsadzona konkurencja. Być może, aby zdobyć medal, trzeba będzie poprawić rekord Polski, a wiemy, do kogo on należy - mówił Kęcki.

Rekord Polski w biegu na 400 m od 1976 roku należy do Ireny Szewińskiej (49,28), ale Kaczmarek w tym sezonie wyśrubowała swój rekord życiowy do poziomu 49,48 i jest na kursie najlepszego osiągnięcia w historii polskiej LA w tej konkurencji.

Kto sprawi niespodziankę?

Zdecydowanie trudniej — w obliczu licznych absencji — będzie o sukcesy polskiemu mikstowi 4x400 m (mistrzowie olimpijscy) i sztafecie żeńskiej 4x400 m (wicemistrzynie olimpijskie). Jedna Kaczmarek nie będzie najprawdopodobniej w stanie pogodzić biegania trzech konkurencji, a szczególnie wśród pań konieczne było sięgnięcie po zawodniczki biegające w czasie powyżej 52 sekund.

Katarzyna Zdziebło będzie chciała w Budapeszcie nawiązać do rewelacyjnego sezonu 2022, w którym zdobyła dwa srebrne medale mistrzostw świata i srebro mistrzostw Europy.

Wśród innych szans medalowych wymienił tyczkarza Piotra Liska, który wrócił od zimy do bardzo dobrej dyspozycje. Regularnie skacze on obecnie powyżej 5,80, a zdaniem Kęckiego wynik 5,90 w pierwszej próbie może dać w Budapeszcie podium. W PZLA liczą także na pozytywne niespodzianki w trakcie imprezy, bo do nich "królowa sportu" miała w ostatnich latach szczęście. Kto bowiem przewidziałby przed igrzyskami w Tokio złoto chodziarza Dawida Tomali, polskiego miksta czy dwa srebrne medale MŚ w Eugene 2022, które zdobyła Zdziebło.

Zdaniem dyrektora sportowego PZLA wynik na poziomie 5-6 medali, gdyby ktoś zaproponował go obecnie, należałoby brać w ciemno.

- Rankingi nie muszą się potwierdzić na imprezie mistrzowskiej, ale one są jednak w jakiś sposób wymierne. Każdy rezultat powyżej trzech medali byłby w obecnych okolicznościach świetnym startem odmłodzonej kadry - ocenił.

Dodał, że nie można jednak również wykluczyć zdobycia jednego czy trzech medali, bo co prawda mamy sporo zawodników, którzy mogą w stawce światowej być w pierwszej ósemce, ale w wielu konkurencjach wdrapanie się na podium będzie bardzo trudne. Przykładem jest płotkarka Pia Skrzyszowska, która wraca do świetnej dyspozycji po poważnej kontuzji, ale w biegu na 100 m ppł o medalu myśli ok. 10 zawodniczek.

W MŚ z różnych przyczyn nie wystąpią medaliści IO z Tokio: Patryk Dobek (800 m), Maria Andrejczyk (rzut oszczepem), Justyna Święty-Ersetic, Iga Baumgart-Witan, Anna Kiełbasińska i Małgorzata Hołub-Kowalik (wszystkie 400 m). O medal nie powalczy również Adrianna Sułek, w ostatniej chwili wycofana z listy startowej.

Skład reprezentacji Polski na MŚ w Budapeszcie:

Kobiety:

Ewa Swoboda (100 m i 4x100 m), Pia Skrzyszowska, Klaudia Siciarz (100 m przez płotki), Kristina Cimanouska (200 m i 4x100 m), Martyna Kotwiła (200 m i 4x100 m), Natalia Kaczmarek (400 m), Margarita Koczanowa, Angelika Sarna, Anna Wielgosz (800 m), Sofia Ennaoui, Aleksandra Płocińska, Eliza Megger (1500 m), Aneta Konieczek, Alicja Konieczek (3000 m z przeszkodami), Aleksadra Lisowska, Monika Jackiewicz (maraton), Katarzyna Zdziebło, Olga Chojecka, Agnieszka Ellward (chód), Adrianna Laskowska (trójskok), Klaudia Kardasz (pchnięcie kulą), Daria Zabawska (rzut dyskiem), Malwina Kopron, Anita Włodarczyk, Aleksandra Śmiech (rzut młotem), Paulina Ligarska (siedmiobój), Nikola Horowska, Aleksandra Piotrowska, Monika Romaszko (4x100 m), Aleksandra Formella, Marika Popowicz-Drapała, Alicja Wrona-Kutrzepa, Patrycja Wyciszkiewicz-Zawadzka (4x400 m i 4x400 MIX)

REKLAMA

Mężczyźni:

Dominik Kopeć (100 m i 4x100 m), Albert Komański (200 m i 4x100 m), Karol Zalewski (400 m i 4x400 MIX), Mateusz Borkowski, Filip Ostrowski (800 m), Michał Rozmys (1500 m), Damian Czykier, Krzysztof Kiljan, Jakub Szymański (110 m przez płotki), Adam Nowicki (maraton), Norbert Kobielski (skok wzwyż), Piotr Lisek, Robert Sobera, Paweł Wojciechowski (skok o tyczce), Konrad Bukowiecki, Michał Haratyk (pchnięcie kulą), Oskar Stachnik, Robert Urbanek (rzut dyskiem), Martin Wrotyński, Paweł Fajdek, Wojciech Nowicki (rzut młotem), Cyprian Mrzygłód, Dawid Wegner (rzut oszczepem), Artur Brzozowski, Jakub Jelonek, Dawid Tomala (chód), Adam Burda, Mateusz Siuda, Marek Zakrzewski, Łukasz Żok (4x100 m), Igor Bogaczyński, Maksymilian Szwed, Kajetan Duszyński (4x400 MIX)

<<< TERMINARZ MISTRZOSTW ŚWIATA W LEKKOATLETYCE BUDAPESZT 2023 >>> 

REKLAMA

Czytaj także:

kp/PAP

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej