Przewrót wojskowy w Nigrze. Francja popiera scenariusz zbrojnej interwencji ECOWAS
Francja popiera scenariusz zbrojnej interwencji w Nigrze, gdzie władzę przejęła niedawno wojskowa junta. W czwartek kraje Wspólnoty Gospodarczej Państw Afryki Zachodniej - ECOWAS - podjęły decyzję o postawieniu swoich wojsk w stanie gotowości, aby przywrócić porządek demokratyczny w tym kraju.
2023-08-11, 13:01
W Nigrze stacjonuje około półtora tysiąca francuskich żołnierzy. Francuskie MSZ poinformowało w oświadczeniu, że Paryż popiera wszystkie działania podejmowane przez kraje Afryki Zachodniej, czyli zarówno próby mediacji jak i mobilizację sił zbrojnych. Francja po raz kolejny wezwała juntę do oddania władzy i uwolnienia obalonego prezydenta Nigru Mohameda Bazouma.
Z kolei puczyści zwiększają presję na Francję. Jak informują media, Paryż został poinformowany o tym, że francuski sprzęt wojskowy rozmieszczony na nigerskim terytorium nie będzie już zabezpieczany przez tamtejszych żołnierzy.
Niger do 1960 roku był kolonią francuską.
REKLAMA
Narada francuskiego rządu
W reakcji na ostatnie wydarzenia w Nigrze prezydent Macron zwołał w czwartek wieczorem naradę rządu w forcie Brégançon - swojej letniej rezydencji nad Morzem Śródziemnym.
Źródła w Pałacu Elizejskim wskazują, że Emmanuel Macron konsultował się w ostatnich godzinach ze swoimi odpowiednikami z Afryki Zachodniej i przedstawicielami administracji prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena.
Decyzja ECOWAS
Przywódcy krajów ECOWAS, ugrupowania zrzeszającego 15 krajów Afryki Zachodniej, podjęli tę decyzję na szczycie w stolicy Nigerii – Abudży.
REKLAMA
"Dowódcy sztabów naszych sił zbrojnych przeprowadzą jeszcze kilka narad aby ostatecznie ustalić szczegóły, ale osiągnęliśmy porozumienie aby rozpocząć operację możliwie jak najszybciej" - dodał Ouattara.
ONZ, zachodnie mocarstwa, szczególnie USA i Francja, oraz demokratyczni członkowie ECOWAS, jak Nigeria, chcą, aby junta oddała władzę prawowitemu rządowi Bazouma, który stosunkowo dobrze radził sobie z atakami dżihadystów w Nigrze, zagrażającym wszystkim krajom Sahelu.
REKLAMA
Rządząca od końca lipca w Nigrze junta wojskowa sformowała w nocy ze środy na czwartek nowy rząd mimo ultimatum państw ECOWAS, które zagroziły interwencją zbrojną, jeśli sprawcy zamachu stanu nie oddadzą władzy.
- ECOWAS podejmuje decyzję o wysłaniu sił szybkiego reagowania do Nigru
- Kraje Afryki Zachodniej grożą interwencją wojskową w Nigrze. Chcą przywrócenia prezydenta Bazouma
- Częściowa ewakuacja ambasady USA w Nigrze. Blinken deklaruje wsparcie dla prezydenta
- Reakcje świata na pucz w Nigrze. Ekspert: sankcje i interwencja zbrojna są realne
IAR/PAP/AFP/in./
REKLAMA