Tak działa bariera na granicy. SG pokazała nagranie z interwencji funkcjonariuszy

Alerty z bariery elektronicznej spływające do Centrum Nadzoru umożliwiają operatorom szybkie wysłanie patroli funkcjonariuszy SG w miejsc, gdzie są próby nielegalnego przekroczenia granicy i skuteczne zatrzymanie osób - napisała w sobotę straż graniczna na Twitterze. 

2023-08-12, 16:25

Tak działa bariera na granicy. SG pokazała nagranie z interwencji funkcjonariuszy
Bariera skutecznie powstrzymuje imigrantów. SG: dochodzi do prób zniszczenia zapory. Foto: Twitter/Straż Graniczna

Do wpisu dołączony jest film, na którym widać osobę, która przedziera się przez barierę, kładzie coś na concertinie (zasieki z drutu) i usiłuje przedostać się na polską stronę. Cofa się na widok nadbiegających polskich patroli. Funkcjonariusze informują, że wszystkie ewentualne uszkodzenia bariery naprawiane są na bieżąco.

System monitoruje granicę

15 czerwca Straż Graniczna oficjalnie odebrała ostatni odcinek zapory elektronicznej na granicy z Białorusią. Odcinek ten ma 25 km i leży w okolicy Białowieży i Narewki. Roboty przedłużyły się na jego 150-metrowym fragmencie, gdzie instalację urządzeń uniemożliwiło zalanie terenu. Pozostała część odcinka, jak informowała na początku maja rzeczniczka SG, była mimo tego włączona.

Od czasu ukończenia budowy system kamer i czujników ruchu monitoruje 206 kilometrów granicy polsko-białoruskiej. Działa więc na całej zaplanowanej długości, ale jest jeszcze konfigurowany, kalibrowany i integrowany.

Według początkowych zapowiedzi zapora elektroniczna miała być gotowa do końca ubiegłego roku. Termin ten został przesunięty ze względu na opóźnienia w dostawach kamer termowizyjnych. Do lutego odebranych zostało w sumie dziesięć odcinków, ale w zakończeniu prac na ostatnim przeszkodziły warunki w terenie.

Uruchomiono 3000 kamer

Wykonawcą systemu jest Elektrotim. 206-kilometrowa zapora jest wyposażona w 3 tysiące kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych, 400 km kabli detekcyjnych oraz 11 kontenerów teletechnicznych. Jej koszt to ok. 343 mln zł.

Latem ubiegłego roku na podlaskiej części granicy z Białorusią ukończono zaporę fizyczną, czyli 5,5-metrowy płot ze stalowych przęseł zwieńczony drutem żyletkowym. Ogrodzenie stoi na 186 kilometrach. Bariera elektroniczna obejmuje również te odcinki, gdzie go nie ma, czyli część wód granicznych.

Zapora na granicy to odpowiedź na trwającą od połowy 2021 roku presję migracyjną organizowaną przez białoruski reżim.

Koszt całej inwestycji to ok. 1,6 mld złotych.

Czytaj również: 

W ciągu 2 lat będziemy mieć najsilniejszą armię w Europie

REKLAMA

PAP/mm

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej