Niespokojna doba na granicy. Cudzoziemcy zaatakowali funkcjonariuszy SG. Skierowano armatki wodne
106 osób próbowało w ciągu ostatniej doby nielegalnie przedostać się z Białorusi do Polski. W rejonie posterunku Straży Granicznej w Dubiczach Cerkiewnych duża, czterdziestoosobowa grupa agresywnych cudzoziemców forsowała granicę. Jedna z osób miała nóż, rzucane były kamienie. Do zdarzenia skierowano pojazd Tajfun z armatkami wodnymi. Grupie tej Straż Graniczna udaremniła przekroczenie granicy.
2023-08-12, 10:00
W rejonie posterunku Straży Granicznej w Białowieży grupa 25 cudzoziemców nielegalnie przeprawiła się przez rzekę Przewłoka. Byli to obywatele Iraku, Pakistanu, Iranu, Turkmenistanu i Syrii. Osoby te zatrzymano.
Podlaski Oddział SG informował w piątek, że dotąd od początku 2023 r. odnotowano 19 tys. prób przekroczenia granicy. Z publikowanych na bieżąco danych wynika, że w sierpniu było ponad 1,2 tys. takich prób.
Zapora elektroniczna
Na długości 186 km granicy z Białorusią zbudowana została w 2022 roku stalowa zapora o wysokości 5,5 m, która jest głównym elementem zabezpieczenia tej granicy przed nielegalną migracją. Jej uzupełnieniem jest zapora elektroniczna, czyli system kamer i czujników, który powstał na 206 km tej granicy i w całości jest już użytkowany przez polskie służby graniczne.
W Podlaskiem, zamknięte do odwołania, są wszystkie drogowe przejścia graniczne z Białorusią. Czynne są jedynie przejścia kolejowe w Kuźnicy i w Siemianówce.
REKLAMA
Zaangażowanie białoruskich służb
Według polskich władz każde nielegalne przekroczenie granicy Białorusi z Polską odbywa się z udziałem białoruskich służb, a cały proceder jest organizowany przez tamtejszych funkcjonariuszy.
Nielegalni migranci są grupowani bezpośrednio w placówkach granicznych bądź w ich okolicy i przywożeni pod granicę w odpowiedniej chwili. Białoruskie służby mają uczestniczyć również w uszkadzaniu zapory granicznej - rozpierają i wycinają tworzące ją belki przy pomocy narzędzi elektrycznych.
Ponadto od czasu postawienia zapory na granicy z Białorusią zwiększyła się agresja próbujących wtargnąć do Polski wobec funkcjonariuszy Straży Granicznej i policji oraz żołnierzy. Migranci atakują butelkami, kamieniami, strzelają z procy, czy rzucają konary. Być może użyto także broni pneumatycznej lub palnej.
REKLAMA
- Szef MON o sytuacji na granicy: prowokacje Białorusi będą się powtarzały, ale wojsko jest gotowe na wiele scenariuszy
- Na granicę z Białorusią trafi dwa tysiące żołnierzy. Straż Graniczna: to nieocenione wsparcie
Zobacz także: instalacja bariery elektronicznej na granicy z Rosją
IAR/PAP/nt
REKLAMA