"Tusk straszył karami, my słuchamy Polaków". Politycy PiS komentują trzecie pytanie referendalne
"Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych migrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?" - to treść propozycji trzeciego pytania referendalnego, przedstawionego przez premiera. Mateusz Morawiecki, prezentując propozycję pytania, przypomniał, rząd Zjednoczonej Prawicy od początku sprzeciwia się temu mechanizmowi.
2023-08-13, 11:00
"Dlatego jesteśmy przeciw mechanizmowi przymusowej relokacji nielegalnych imigrantów. Przedstawiciele Platformy Obywatelskiej w 2015 roku ignorowali zagrożenia wynikające z forsowanego wtedy mechanizmu, a w 2017 roku Donald Tusk straszył konsekwencjami za odmowę udziału w przymusie relokacji nielegalnych imigrantów. Dziś pojawia się kolejna próba wprowadzenia przymusu poprzez system kar finansowych. Dlatego potrzebujemy silnego głosu Polaków wobec kolejnych planów brukselskich biurokratów. Potrzebny jest głos wszystkich obywateli w referendum" - napisał rzecznik rządu.
"NIE dla nielegalnych imigrantów"
"NIE dla nielegalnych imigrantów. TAK dla bezpieczeństwa Polski" - napisał z kolei w mediach społecznościowych minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus. Jak podkreślił, "Polacy mają prawo czuć się bezpiecznie w swoim kraju". "Rząd Prawa I Sprawiedliwości dba o bezpieczeństwo Polaków, nie zgodzimy się na przyjęcie nielegalnych imigrantów" - napisał.
Joachim Brudziński, wiceprezes PiS, przypomniał, że rzecznik PO "podczas kryzysu migracyjnego zgotowanego UE przez A. Merkel, mówił: Jesteśmy gotowi przyjąć każdą ilość nielegalnych migrantów". "Trzymający się jej żakietu Tusk, straszył karami jeżeli nie będziemy słuchali Niemców. My słuchamy tylko Polaków" - napisał w mediach społecznościowych Joachim Brudziński.
REKLAMA
Także wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski przypomniał ówczesną wypowiedź rzecznika rządu PO. "Jesteśmy przygotowani na każdą liczbę" - tak mówił ówczesny rzecznik rządu PO. Na szczęście to zatrzymaliśmy. Tak jak wyprzedaż polskiego majątku i podwyższenie wieku emerytalnego. O tym będą te wybory" - napisał w mediach społecznościowych.
Wypowiedzi polityków PO-PSL w sprawie wpuszczania do Polski migrantóœ cytował także na Twitterze wiceszef MSZ Wojciech Jabłoński. "Dzisiaj udają, że są przeciw nielegalnej imigracji. Dostali na to pozwolenie – ale tylko na czas kampanii wyborczej. Mówimy więc: sprawdzam. Decyzja w tej sprawie nie należy do biurokratów w Brukseli – należy do nas wszystkich" - napisał dyplomata dodając hasztag #PolacyDecydują.
"Czas na głos Polaków"
Do udziału w referendum zachęca na Twitterze m.in. wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa. "Czas na mocny głos Polaków, który raz na zawsze zamknie temat przymusowej relokacji migrantów w UE." - napisał. "Ocalimy Polskę przed takimi wydarzenia, jakie obserwujemy w państwach, gdzie pomylono gościnność z naiwnością. U nas płonąć mogą tylko serca, nie samochody" - podkreślił.
"Tusk jest największym zagrożeniem dla bezpieczeństwa dla Polski i Polaków" - napisał z kolei na Twitterze wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz.
REKLAMA
PiS ujawnia pytania referendalne
Wniosek o zarządzenie ogólnokrajowego referendum Sejm ma rozpatrzyć 17 sierpnia, podczas dodatkowego, dwudniowego posiedzenia, rozpoczynającego się 16 sierpnia. Referendum ma się odbyć razem z wyborami parlamentarnymi, wyznaczonymi przez prezydenta Andrzeja Dudę na 15 października.
11 sierpnia Prawo i Sprawiedliwość rozpoczęło przedstawianie propozycji kolejnych czterech pytań referendalnych. Pierwsze z nich ma brzmieć: "Czy popierasz wyprzedaż państwowych przedsiębiorstw?".
Druga propozycja, ogłoszona w sobotę, to "Czy jesteś za podwyższeniem wieku emerytalnego wynoszącego dziś 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn?".
Jutro - 14 sierpnia - zostanie opublikowany film z propozycją czwartego pytania referendalnego.
REKLAMA
- PiS ujawniło trzecie pytanie w referendum. Dotyczy nielegalnej imigracji
- PiS ujawniło drugie pytanie w referendum. Znamy jego treść
- Szydło: obrona Polaków przed szkodliwymi decyzjami Tuska ws. emerytur była naszym priorytetem
IAR/nt
REKLAMA