Kolejne próby nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusią. Imigranci próbowali przepłynąć przez rzekę
Z Białorusi do Polski w ciągu minionej doby próbowało nielegalnie przedostać się dwadzieścia dziewięć osób. Byli to obywatele Iranu, Syrii, Somalii, Erytrei, Maroka i Pakistanu. Na terenie patrolowanym przez funkcjonariuszy z Placówki Straży Granicznej w Krynkach sześciu cudzoziemców przeprawiło się na pontonie przez rzekę Świsłocz. Na widok polskich patroli osoby te zawróciły na Białoruś.
2023-08-17, 10:22
29 osób próbowało w środę dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski- podała w czwartek na Twitterze Straż Graniczna. Byli to m.in obywatele Iranu, Somalii, Maroka, Syrii, Pakistanu i Erytrei. Ponadto na terenie działania placówki SG w Krynkach 6 cudzoziemców przeprawiło się na pontonie przez rzekę Świsłocz, jednak na widok patroli zawrócili na Białoruś.
Rosnące statystyki
Według statystyk Straży Granicznej, od początku roku na granicy polsko-białoruskiej odnotowano blisko 20 tys. prób nielegalnego jej przekroczenia. W marcu i kwietniu było po ok. 2,5 tys. prób, a w maju ok. 3 tys. W czerwcu odnotowano ich również niespełna 3 tys. W lipcu było łącznie 4 tys. takich prób. Do tej pory w sierpniu - ponad 1,6 tys.
Jak wyliczył Podlaski Oddział SG, w tym roku na granicy z Białorusią ujawniono nielegalnych migrantów pochodzących z blisko 50 różnych państw.
Newralgiczna granica
Na długości 186 km granicy z Białorusią zbudowana została w 2022 roku stalowa zapora o wysokości 5,5 m, która jest głównym elementem zabezpieczenia tej granicy przed nielegalną migracją. Jej uzupełnieniem jest zapora elektroniczna, czyli system kamer i czujników, który powstał na 206 km tej granicy i w całości jest już użytkowany przez polskie służby graniczne. W Podlaskiem zamknięte do odwołania są wszystkie drogowe przejścia graniczne z Białorusią. Czynne są jedynie przejścia kolejowe w Kuźnicy i w Siemianówce.
REKLAMA
Dyplomatyczne rozmowy
Ochrona granicy Polski z Białorusią stanowi wyzwanie polskich służb bezpieczeństwa. Z napływem nielegalnych migrantów przez granicę białoruską zmagają się też Litwini i Łotysze. Pojawiło się też zagrożenie, że wraz z nielegalnymi migrantami do Polski wnikną najemnicy wojsk Wagnera walczący na rzecz Rosji w wojnie rosyjsko - ukraińskiej.
W środę temat obrony przed hybrydowym atakiem na granicę ze strony Białorusi był jednym z głównych przedmiotów rozmowy, jakie w Warszawie odbyli przywódcy polski i Łotwy prezydenci Andrzej Duda i Edgards Rinkewiczs.
- Polska i Łotwa chcą wzmocnić ochronę granicy z Białorusią. "Z pojawieniem się Wangerowców presja migracyjna wzrosła"
- Kolejna akcja destabilizacyjna Kremla: walka głodem. Anna Fotyga: Wolny Świat powinien utworzyć "rolnicze Ramstein"
***
REKLAMA
IAR/PAP/SG/kg
REKLAMA