Lekkoatletyczne MŚ: polska sztafeta nie liczyła się w walce o medale. Rekord świata USA, pech Holandii

2023-08-19, 21:58

Lekkoatletyczne mistrzostwa świata - Budapeszt 2023. Polacy Marika Popowicz-Drapała (C) i Karol Zalewski (P) w finałowym biegu sztaferty mieszanej 4x400 m. Foto: PAP/Adam Warżawa

Polska sztafeta mieszana 4x400 metrów, biegnąca w składzie Igor Bogaczyński, Patrycja Wyciszkiewicz-Zawadzka, Karol Zalewski i Marika Popowicz-Drapała, zajęła ósme miejsce w finałowym biegu mistrzostw świata w Budapeszcie. Wygrali Amerykanie.

Polska sztafeta została dopuszczona do finału jako dziewiąta po pozytywnym rozpatrzeniu protestu, gdyż w trakcie eliminacji upadek niemieckiego zawodnika utrudnił bieg Patrycji Wyciszkiewicz-Zawadzkiej.

Polacy nie walczyli o medal

W finale Biało-Czerwoni biegli z niekorzystnego, wewnętrznego toru. Niestety, od początku nasza sztafeta nie liczyła się w walce o medale. Igor Bogaczyński zakończył swoją zmianę na ostatniej pozycji. Patrycja Wyciszkiewicz-Zawadzka próbowała nadrobić straty, ale nie zdołała wyprzedzić żadnej z rywalek.

Na trzeciej zmianie biegł Karol Zalewski, który zdołał wyprzedzić sztafetę irlandzką. Na ostatniej zmianie wystąpiła Marika Popowicz-Drapała, znana bardziej z występów w biegu na 100 i 200 metrów. Niestety, nie udało jej się finiszować przed Irlandią i Biało-Czerwoni dobiegli ostatni.

Pech Femke Bol. Holandia zdyskwalifikowana

Po złoto sięgnęli Amerykanie, jednak nie zabrakło dramaturgii. Biegacze z USA czasem 3:08.80 pobili rekord świata. Na drugiej pozycji finiszowała sztafeta Wielkiej Brytanii, a trzecie miejsce zajęli Czesi.

O pechu mogą mówić Holendrzy. Walcząca o triumf Femke Bol tuż przed metą upadła, co kosztowało "Pomarańczowych" medal. Najlepsza holenderska biegaczka zgubiła bowiem pałeczkę, co oznaczało dyskwalifikację. Pech Holendrów przełożył się na awans Biało-Czerwonych o jedno miejsce.

Ostatecznie Polacy zostali sklasyfikowani na ósmej pozycji z czasem 3.15,49.

Zwycięzcy i nowi rekordziści globu biegli w składzie: Justin Robinson, Rosey Effiong, Matthew Boling, Alexis Holmes. Wicemistrzowie świata Lewis Davey, Laviai Nielsen, Rio Mitcham, Yemi Mary John ustanowili rekord Wielkiej Brytanii - 3.11,06, natomiast Matej Krsek, Tereza Petrzilkova, Patrik Sorm i Lada Vondrova rekord Czech - 3.11,98.