Piotr Duda: bez Jana Pawła II nie byłoby "Solidarności"

2023-08-31, 16:15

Piotr Duda: bez Jana Pawła II nie byłoby "Solidarności"
Piotr Duda: bez Ojca Świętego nie byłoby "Solidarności" i Porozumień Sierpniowych. Foto: Twitter/Piotr Duda

 - Dobrze wiemy, że bez Ojca Świętego Jana Pawła II nie byłoby "Solidarności" i Porozumień Sierpniowych - mówił Piotr Duda przewodniczący NSSZ "Solidarnosć" podczas 43. rocznicy obchodów Sierpnia 1980 i powstania NSZZ "Solidarność".

Mijają 43 lata od podpisania porozumień sierpniowych, zawartych przez komunistyczne władze i protestujących robotników. 31 sierpnia 1980 roku o godzinie 16.40, po 18 dniach strajku okupacyjnego w Stoczni Gdańskiej, po przystąpieniu do protestów solidarnościowych 700 zakładów pracy z całej Polski, a także po wielu dniach negocjacji strajkujących ze stroną rządową, zostało podpisane historyczne porozumienie. Otworzyło drogę do powstania Solidarności i rozpoczęło przemiany ustrojowe w Polsce.

Strajk w Stoczni Gdańskiej, rozpoczęty 14 sierpnia przez robotników związanych z Wolnymi Związkami Zawodowymi (tworzone w konspiracji od 1978 roku): Jerzego Borowczaka, Bogdana Felskiego i Ludwika Prądzyńskiego, odegrał ogromna rolę w sierpniu 1980 roku. Gdańsk stał się nieformalnym centrum akcji protestacyjnej. Kilka wydziałów stoczni zastrajkowało także w obronie Anny Walentynowicz, dyscyplinarnie zwolnionej z pracy, za niezależną działalność związkową. 

Zobacz też na i.pl: Prezydent Andrzej Duda w Szczecinie. Odsłonił pomnik Bohaterów Stycznia '71

Posłuchaj

Piotr Duda: "Solidarność" powstała, bo chcieli tego polscy pracownicy: górnicy, hutnicy i stoczniowcy. (IAR) 0:19
+
Dodaj do playlisty

 

Obchody w Gdańsku

Z tej okazji w Gdańsku zaplanowano uroczystości 43. rocznicy Sierpnia 1980 i utworzenia NSZZ "Solidarność". Związkowcy przybyli do historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej, by wziąć udział w uroczystościach zorganizowanych przez Komisję Krajową i Zarząd Regionu Gdańskiego NSZZ "Solidarność". 

 - Dobrze wiemy, że bez Ojca Świętego Jana Pawła II nie byłoby "Solidarności" i Porozumień Sierpniowych I dlatego KZD w Spale odbędzie się pod zawołaniem: "Ty nas obudziłeś, My Cię obronimy". Szczęść Boże Polsce i szczęść Boże Solidarności - mówił przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda.

Piotr Duda podkreślił, że w szczytowych momencie w strajkach, które rozpoczęły się w lipcu 1980 brało udział ponad 700 tysięcy pracowników z 700 zakładów pracy. Jak dodał, "Solidarność" powstała, bo chcieli tego polscy pracownicy: górnicy, hutnicy i stoczniowcy:

Podczas uroczystości przewodniczący kapituły Wojciech Książek wręcza uczniom stypendia NSZZ "Solidarność". W ramach tegorocznej XXI edycji stypendia trafiły do 21 uczniów. Ponadto Sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosław Sellin wręczył odznaczenia "Zasłużony dla Kultury Polskiej" Mieczysławowi Janowi Selinowi oraz Edwardowi Formeli.

Posłuchaj. Rozmowa z Krzysztofem Wyszkowski, twórcą Wolnych Związków Zawodowych

Czytaj też:

IAR/tysol.pl/mn

Polecane

Wróć do strony głównej