Obchody 43. rocznicy podpisania porozumień sierpniowych. Medale dla bohaterów antykomunistycznego podziemia
W ramach obchodów 43. rocznicy podpisania porozumień sierpniowych, w historycznej sali BHP w Gdańsku, wręczono Krzyże Wolności i Solidarności, za działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności. Odznaczeniem nadanym przez prezydenta RP uhonorowano 22 osoby.
2023-08-31, 12:30
Za działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności odznaczono 22 osoby, w tym pośmiertnie ks. Hilarego Jastaka. W czwartek, w historycznej sali BHP, w imieniu prezydenta RP Andrzeja Dudy, Krzyże Wolności i Solidarności wręczył prezes IPN dr Karol Nawrocki.
W uroczystościach, które są częścią obchodów 43. rocznicy podpisania porozumień sierpniowych, w czwartek w historycznej sali BHP w Gdańsku, wręczono Krzyże Wolności i Solidarności.
Odznaczone zostały 22 osoby - w tym trzy pośmiertnie - za działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności oraz respektowanie praw człowieka w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.
Uznanie za życiową drogę
W imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy, Krzyże Wolności i Solidarności wręczył prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki, który podkreślił, że te odznaczenia państwowe są wyrazem wielkiego uznania Rzeczypospolitej dla odznaczonych za ich "życiową drogę".
REKLAMA
- By zwrócić Państwu te emocje, które towarzyszyły godzinom przesłuchania w obliczu komunistycznych funkcjonariuszy bezpieki, by zwrócić miesiące i lata spędzone w ośrodkach internowania w zakładach i w więzieniu. W końcu aby zwrócić ten czas, kiedy wybieraliście Państwo "Solidarność" i wolną Polskę kosztem najbliższych - mówił Nawrocki.
Czytaj także na i.pl: Dwie rocznice Sierpnia ’80. W Gdańsku równoległe, starannie się omijające, obchody organizują Solidarność i miasto
Podkreślił, że "dzisiejsza uroczystość jest wielkim słowem »dziękuję« dla Państwa za wolną, niepodległą, suwerenną i demokratyczną Polskę. Słowem dziękuję w imieniu pana prezydenta Andrzeja Dudy, który Państwu te odznaczenia przyznał ale także w imieniu IPN, który mam zaszczyt reprezentować".
Symbol wolności i miłosierdzia
Szef IPN zaznaczył, że Krzyż Wolności i Solidarności niesie w sobie wiele symboli i wszystkie one odnoszą się do życiowej drogi, którą przeszli odznaczeni. - Sam krzyż jest przecież symbolem zwycięstwa dobra nad złem. Symbolem cierpienia w ważnej sprawie. Jest też symbolem miłosierdzia - podkreślił. Dodał, że Krzyż Wolności i Solidarności nawiązuje do krzyża niepodległości, który był wręczany damom i kawalerom II RP za odzyskaną niepodległość w roku 1918.
REKLAMA
- Są wśród was ci, którzy rozpoczynali działalność konspiracyjną i walkę z systemem komunistycznym już w roku 1970. Są kolporterzy, drukarze, działacze legalnych struktur NSZZ "Solidarność", działacze struktur konspiracyjnych. Są w końcu przedstawiciele organizacji młodzieżowych z lat 80. I duchowy przywódca solidarności, niestety odznaczony pośmiertnie, ksiądz Hilary Jastak - mówił prezes Nawrocki.
Zaznaczył, że odznaczeni tworzyli krajobraz ludzi odważnych, gotowych do walki o wolną i niepodległą Polskę w latach 70. i 80. - Ludzi którzy potrafili żyć w wolności w zniewolonym kraju - ocenił.
Celem - wolna Rzeczpospolita
- Chciałem podziękować, za to że w latach 70. i 80. waszym celem była wolna i niepodległa demokratyczna Rzeczypospolita, którą chcieliście przynieść sobie ale przynieśliście ją także pokoleniu, które ja mogę reprezentować - mówił Nawrocki i podkreślił, że dzięki takim ludziom "możemy żyć w wolnej i niepodległej Polsce".
Odznaczenia otrzymali: Konrad Ałunowski, Waldemar Banasik, Jan Budziszewski, Walenty Cedrych, Robert Cwięk, Roman Dambek, Jan Gawin, Bogusław Gołąb, Stanisław Grzonkowski, Karol Guzikiewicz, Henryk Kalinowski, Dagmara Kamińska, Jan Kamiński, Leszek Kamiński, Wojciech Mattik, Władysław Pałubicki, Jan Wojewski, Bronisław Wysoczański i Krystyna Zbyszewska.
REKLAMA
Pośmiertnie odznaczenia przyznano: ks. Hilaremu Jastakowi, Januszowi Zagórnemu i Alicji Zagromskiej-Liszewskiej.
- Historyk IPN: podpisanie porozumienia w Gdańsku miało przełomowe znaczenie w historii PRL-u
- Centrum Solidarności "Stocznia" będzie dbać o promocję wartości solidarnościowych w Polsce i na świecie
PAP/łs
REKLAMA