Pomoc psychologiczno-pedagogiczna dla uczniów. MEiN przypomina o potrzebie codziennej troski i uwagi
Resort edukacji i nauki opublikował materiały o pomocy psychologiczno-pedagogicznej dla uczniów. Zaakcentowano w nich m.in. znaczenie codziennej uwagi i troski rodziców.
2023-09-01, 17:30
Ministerstwo Edukacji i Nauki przypomniało, że uwaga i troska o najmłodszych to najlepsze, co można ofiarować dzieciom i młodzieży na co dzień. "Warto, aby rodzice każdego dnia pamiętali o tym, jak ważna jest rola aktywnego słuchania potrzeb swoich pociech i bycie blisko nich" - wskazało ministerstwo w materiach opublikowanych na swojej stronie internetowej.
Przekazano w nich, że kiedy dorośli widzą gorsze samopoczucie swoich dzieci, powinni pytać je, jak się czują, jak mogą im pomóc. "Czasem odpowiedź nie jest precyzyjna i jednoznaczna, ale aktywne wysłuchanie, wsparcie i powiedzenie: jestem przy tobie mimo wszystko - jest bardzo ważne. W ten sposób powstaje bezpieczna więź z dorosłym" - zaznaczono.
Komunikacja i dialog
Monika Surawska, psycholog z Akademii Nauk Stosowanych w Łomży, na zamieszczonym prze MEiN nagraniu zauważyła. - Podstawą jest komunikacja, dialog, zauważenie drugiego człowieka całościowo i wyczulenie na wszystko, co się dookoła nas dzieje. Dzieci i młodzież [często] trafiają do specjalistów, kiedy zaczynają dorosłym przeszkadzać. Zdarza się, że kiedy mamy do czynienia z dziećmi lękowymi, depresyjnymi, siedzącymi cicho na lekcji, może dobrze się uczącymi, które w domu nie powodują żadnych problemów, które zamkną się w pokoju i nie przeszkadzają, nie hałasują, nie biegają, nie rozrabiają - to takie dzieci nie trafiają do poradni, do specjalisty. Trafiają wtedy, kiedy przeszkadzają dorosłym - wskazała Surawska.
MEiN zaznaczyło, że świadomość kryzysów emocjonalnych i potrzeba przepracowania ich u specjalistów jest już coraz większa. "Cieszy fakt, że coraz więcej osób zgłasza się do psychologów z potrzebą zdiagnozowania problemu i znalezienia najlepszego wyjścia z problematycznej sytuacji. Pomoc specjalistyczna jest nieocenioną metodą, która pozwala na powrót do wewnętrznego spokoju i szczęścia" - podano.
REKLAMA
"Zdrowie to również nasza głowa, emocje i nastroje"
- Ze strony społecznej na pewno wzrosła świadomość tego, że zdrowie powinno być traktowane w sposób holistyczny. Zdrowie to nie tylko nasze serce, ręce i nogi, ale również nasza głowa, nasze emocje, nastroje. Znacząco wzrosła potrzeba konsultacji, rozmowy, potrzeba wiedzy na temat tego, co dzieje się z nami, z naszym dzieckiem. Czyli świadomość dotycząca stanu psychicznego - powiedziała w opublikowanym filmie Joanna Wejs-Pruszko, psycholog w Szkole Podstawowej nr 9 w Łomży.
MEiN dodało, że bez wątpienia to rodzina jest najważniejszą przestrzenią wychowawczą. "To tutaj tworzą się pierwsze więzi emocjonalne, kształtujące od najmłodszych lat osobowość człowieka. Zaniedbane relacje z najbliższymi stanowią zawsze główną przyczynę potencjalnych problemów emocjonalnych, które w znaczącym stopniu mogą przyczynić się do późniejszych kryzysów" - wskazano.
- Biblioterapia, czyli leczenie poprzez literaturę. Na czym polega?
- Polscy psychiatrzy z nagrodą Fellowship Award. Co oznacza to wyróżnienie?
- Prawo a terapia psychiatryczna. Jakie są procedury udzielania pomocy osobom z depresją?
PAP/łl
REKLAMA
REKLAMA