Kryzys w alkoholowym biznesie Palikota i Wojewódzkiego. Firma celebrytów z ogromnym zadłużeniem

2023-09-04, 21:10

Kryzys w alkoholowym biznesie Palikota i Wojewódzkiego. Firma celebrytów z ogromnym zadłużeniem
Biznes Janusza Palikota i Kuby Wojewódzkiego ma spore długi. Foto: FOTON/PAP, Wojciech Olkuśnik/PAP

Spółka Manufaktura Piwa Wódki i Wina, w której udziały ma były polityk Platformy Obywatelskiej Janusz Palikot, a także Jakub Wojewódzki z TVN, wykazała się obecnie gigantycznym zadłużeniem. Palikot przekonał tysiące inwestorów do wpompowania pieniędzy w jego biznes, który - jak wskazują najnowsze dane - nie przynosi oczekiwanych zysków. Sprawą zajmuje się także Krajowa Administracja Skarbowa. 

Od kilku tygodni głośno jest o problemach Janusza Palikota. Były polityk PO założył spółkę, która zebrała 87,5 mln zł od tysięcy inwestorów w celu rozwoju alkoholowego przedsięwzięcia. Inwestorzy zapewne liczyli na osiągnięcie dużych zysków, jednak rzeczywistość okazała się diametralnie inna.

Jak podaje portal wirtualnemedia.pl, spółka Manufaktura Piwa Wódki i Wina, w której udziały oprócz Palikota ma też Jakub Wojewódzki z TVN, na koniec lipca miała zadłużenie wynoszące 177 mln zł wraz z odsetkami. Składało się na to "142,2 mln zł w formie pożyczek, 21,9 mln zł obligacji, a 1,7 mln zł weksli, a odsetki naliczone od tego długu wynosiły natomiast 11 mln zł" - podał portal wirtualnemedia.pl.

Palikot wskazuje na Tuska

Były polityk PO jeszcze niedawno, odnosząc się do kontrowersji wokół swojego biznesowego przedsięwzięcia sugerował, że to "jakaś próba gry politycznej, zrobienia jakiejś afery, żeby potem wciągnąć w to Tuska czy kogoś innego z opozycji, kto będzie pasował".

Czytaj także na i.pl: Kuba Wojewódzki i Janusz Palikot staną przed sądem. Zostali oskarżeni o reklamowanie alkoholu w internecie

REKLAMA

Palikot wydał komunikat, w którym poinformował, że podjęto "decyzję o złożeniu wniosku do sądu o uruchomienie postępowania zatwierdzającego układ z wierzycielami dla Manufaktury Piwa Wódki i Wina oraz Tenczyńskiej Dystrybucji".

KAS zbada sprawę

W lipcu br. Artur Soboń, wiceminister finansów, odnosząc się do biznesowego przedsięwzięcia Palikota, przekazał, że "w związku z pojawiającymi się w przestrzeni medialnej doniesieniami o możliwości utraty środków przez osoby, które dały się namówić na reklamowane przez Janusza Palikota usługi" poprosił Krajową Administrację Skarbową o kontrolę rozliczeń podatkowych w przedsięwzięciach związanych z Palikotem.

Czytaj także na niezalezna.pl: 177 mln zł zadłużenia, w tym pożyczka na 240 proc. Coraz większe kłopoty biznesu Palikota i Wojewódzkiego

Z kolei Krajowa Administracja Skarbowa napisała: "tego typu informacje wpływające do KAS są poddawane analizie, jednak z uwagi na ograniczenia prawne nie informujemy o wynikach działań organów KAS w indywidualnych sprawach".

REKLAMA

Czytaj także:

niezalezna.pl/wirtualnemedia.pl/łs

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej