PiS poinformowało, że wzmocnienie lokalnych dostawców będzie trzecim konkretem ugrupowania na kolejną kadencję. O programie "Lokalna półka" w mediach społecznościowych poinformował Jan Krzysztof Ardanowski.
Program zakłada obowiązek, aby markety w swojej ofercie miały minimum 2/3 owoców, warzyw, produktów mlecznych i mięsnych oraz pieczywa pochodzących od lokalnych dostawców.
Ma to wzmocnić pozycję lokalnych dostawców względem innych ogniw łańcucha dostaw żywności, a także ułatwić dostęp konsumentów do produktów wytworzonych przez mniejszych, również lokalnych producentów.
Jak wskazał - w opublikowanym na Twitterze filmie - doradca prezydenta, były minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski "ta zmiana dotyczy każdego Polak, bo każdy z nas uwielbia smaczną, zdrową, polską żywność". - Koniec z niskiej jakości warzywami i owocami. Koniec z zyskiem za wszelką cenę. Najważniejsza musi być jakość żywności i zdrowie klientów - podkreślił. Wskazał, że na programie zyskają i rolnicy, i klienci.
Wcześniej PiS przedstawiło wielki program "Przyjazne osiedle" - modernizacji i rewitalizacji osiedli i bloków z tzw. wielkiej płyty oraz program "Dobry posiłek" dla wszystkich pacjentów polskich szpitali, dzięki któremu otrzymają one dodatkowe środki, a NFZ zadba, by jakość żywienia była znacząco lepsza.
Czytaj także na niezalezna.pl: Trzeci konkret na kolejną kadencję Zjednoczonej Prawicy. „Wprowadzamy program Lokalna półka”
Prawo i Sprawiedliwość od lat wspiera producentów żywności - jednym ze sztandarowych programów pomocowych jest Polski Ład dla polskiej wsi. Zapewnia on rolnikom szeroki pakiet korzyści, w tym dopłaty, inwestycje czy nowoczesne rozwiązania, co przekłada się na znaczny wzrost dochodów. Wszystko po to, aby polska wieś była miejscem, w którym rolnicy mają szansę na rozwój i bezpieczną przyszłość.
Czytaj także w i.pl: Z tych produktów znają nas na całym świecie. Czego wysyłamy za granicę najwięcej?
Polski Ład dla polskiej wsi
Polski Ład dla polskiej wsi zawiera szereg konkretnych i szczegółowych rozwiązań, wśród których priorytetem na najbliższe lata jest "Siedem Spraw dla Polskiej Wsi":
- Przejście na emeryturę bez konieczności przekazywania gospodarstwa;
- Dopłaty powyżej średniej unijnej dla małych i średnich gospodarstw;
- Nowy system ubezpieczeń upraw;
- Ryczałt 15 tys. zł na budowę zbiornika retencyjnego - bez zbędnych formalności;
- Bezpłatna przestrzeń targowa dla rolnika w mieście;
- 4,5 mld złotych na odbudowę polskiego przetwórstwa oraz sprzedaż i produkcję żywności w gospodarstwie rolnym;
- Skuteczna walka z ASF i odbudowa produkcji trzody chlewnej.
Polski Ład dla polskiej wsi
Podczas ogłaszania programu dwa lata temu prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński podkreślał, że jego ugrupowanie dumnie reprezentuje polską wieś i dąży do zapewnienia jej godnego życia i rozwoju. Dodał, że naród może żyć w jedności tylko wtedy, gdy zapewni mu się równość szans i równość materialną, a przez to godność.
Przypomniał, że w ostatnich latach dochody mieszkańców wsi znacząco zbliżyły się do tych, osiąganych w miastach. Zaznaczył, że wpływ na to mają też migracje z miast, ale poprawa jest widoczna w całym rolnictwie. Jak mówił, Prawo i Sprawiedliwość umożliwia wyrównanie poziomu życia między miastem a wsią.
Czytaj także w TVP Info: Marszałek Sejmu: Bez rolników bezpieczeństwo żywnościowe byłoby niemożliwe