Możliwy początek obniżek stóp procentowych. Dzisiaj decyzja Rady Polityki Pieniężnej
Rada Polityki Pieniężnej w środę na zakończenie dwudniowego posiedzenia ma ogłosić swoją decyzję dotyczącą wysokości stóp procentowych. Ekonomiści pytani uważają, że RPP już teraz rozpocznie cykl cięć stóp procentowych; ich zdaniem spadną one o 0,25 pkt. proc.
2023-09-06, 09:36
Rada Polityki Pieniężnej ostatniej zmiany stóp procentowych dokonała we wrześniu 2022 r., kiedy główna stopa procentowa banku centralnego została podniesiona do 6,75 proc. Od tego czasu stopy procentowe pozostawały na niezmienionym poziomie ze względu na długo utrzymującą się wysoką inflację.
Na ostatnim decyzyjnym posiedzeniu, w lipcu, Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Tym samym utrzymała stopę referencyjną na poziomie 6,75 proc., stopę lombardową na poziomie 7,25 proc.; stopa depozytowa pozostała na poziomie 6,25 proc., stopa redyskontowa weksli nadal wynosi 6,8 proc., a stopa dyskontowa weksli 6,85 proc.
Symboliczne obniżki stóp
Ekspert ekonomiczny Lewiatana Mariusz Zielonka spodziewa się "symbolicznej" redukcji stóp.
- Czeka nas prawdopodobnie symboliczna obniżka głównej stopy procentowej o 25 punktów bazowych do poziomu 6,5 proc. - poinformował w komentarzu. Jego zdaniem dużym zaskoczeniem będzie utrzymanie obecnego poziomu stóp.
REKLAMA
Posłuchaj
- Zdaje się, że rynki już wyceniły obniżkę. Gdyby RPP przyjęła taką drogę może to oznaczać, że nasza waluta się osłabi i być może czeka nas chwilowe przebicie poziomu 4,5 zł za jedno euro - zwrócił uwagę Zielonka.
Kolejne obniżki
Ekonomista ING BSK Adam Antoniak w wskazał, że "Rada wydaje się mocno zdeterminowana pod tym względem i sądzimy, że we wrześniu stopy spadną o 0,25 pkt. proc.". Spodziewa się, że Rada obniży jeszcze stopy w październiku, "być może w listopadzie".
Również ekonomista Pekao Kamil Łuczkowski po ostatnich danych Głównego Urzędu Statystycznego dotyczących inflacji podtrzymał wcześniejsze założenia, że Rada Polityki Pieniężnej rozpocznie cykl cięć stóp procentowych we wrześniu obniżką o 25 pb. Jak dodał, sierpniowy odczyt "lekko powyżej 10 proc. r/r nie powinien jednak dużo zmienić dla RPP, szczególnie dla jej gołębiego skrzydła, przy obecnie wyraźnym trendzie dezinflacyjnym".
Posłuchaj
- Dlatego podtrzymujemy nasze wcześniejsze założenia, że RPP rozpocznie cykl cięć stóp procentowych już we wrześniu obniżką o 25 pb. Przewidujemy, że stopy będą obniżane na każdym kolejnym posiedzeniu do 5,75 proc. na koniec 2023 r. - podkreślił Łuczkowski.
REKLAMA
Decyzja podjęta
Po lipcowym posiedzeniu RPP prezes NBP Adam Glapiński poinformował, że Rada podjęła decyzję o zakończeniu cyklu podwyżek.
- To jest nieformalne narzędzie, ale istotne dla poinformowania rynku, że nie przewidujemy dalszych podwyżek - mówił. Jako jeden z warunków rozpoczęcia cyklu obniżek stóp procentowych szef NBP wymienił spadek inflacji poniżej 10 proc.
Posłuchaj
Powody możliwej obniżki stóp
Z szybkiego szacunku inflacji w sierpniu opublikowanego przez GUS wynika, że inflacja liczona rok do roku spadła do 10,1 proc. z 10,8 proc. w czerwcu, zaś w stosunku do lipca się nie zmieniła. Władze NBP określiły inflację bliską 10 proc. rok do roku jako środowisko sprzyjające możliwym obniżkom stóp procentowych.
RPP może znaleźć również argumenty makroekonomiczne przemawiające za obniżkami. Spadek PKB w drugim kwartale wyniósł 0,6 proc. rok do roku. Konsumpcja prywatna pogłębiła spadki (z 2,0 do 2,7 proc. rok do roku), import spadł o 8,1 proc. rok do roku. Eksport brutto spadł o 2,7 proc. rok do roku i, nie licząc COVIDu, był to pierwszy spadek eksportu dóbr i usług od 2009 r.
REKLAMA
- Obniżki stóp procentowych. Prezes PFR: jest uzasadnienie, by jesienią rozpocząć cykl
- Rada Polityki Pieniężnej rozpoczyna obrady. Eksperci przewidują obniżkę stóp
PolskieRadio24.pl/ IAR/ PAP/ mib
REKLAMA