Grecy walczą z żywiołem. Przybywa ofiar powodzi spowodowanej huraganem

2023-09-08, 22:00

Grecy walczą z żywiołem. Przybywa ofiar powodzi spowodowanej huraganem
Grecy walczą z żywiołem. Przybywa ofiar powodzi spowodowanej huraganem "Daniel". Foto: PAP/EPA/ACHILLEAS CHIRAS

- Do 10 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych w wyniku powodzi w środkowej Grecji, którą spowodował huragan "Daniel" - poinformował minister ds. kryzysu klimatycznego Wassilis Kikilias. Cztery osoby są nadal uważane za zaginione - podał portal Ekathimerini. Bilans z czwartku mówił o czterech ofiarach i sześciu osobach zaginionych.

Podczas trwającej od dwóch dni operacji ratowniczej ewakuowano 14 osad, a śmigłowce straży pożarnej i sił zbrojnych przeprowadziły 296 akcji ratunkowych - przekazał minister.

Żywioł nie odpuszcza

Uprzedził, że wody mogą jeszcze przybrać. Władze uważnie obserwują stan rzeki Pinios, która zalała już wioskę Yiannouli i miasto Tyrnawos. Kikilias zdecydowanie zaprzeczył pogłoskom, jakoby rząd spowodował przekierowanie nurtu rzeki i wezwał obywatel, by mieli się na baczności w obliczu "fałszywych wiadomości, które odnoszą się do ludzkiego życia".

W dwóch regionach cztery osoby wciąż uważane są za zaginione. "Mamy nadzieję, że mają się dobrze, tak jak ludzie zaginieni wczoraj w regionie Agia Triada zostali odnalezieni cali i zdrowi" - powiedział Kikilias.

Czytaj także w i.pl: Potężne ulewy w Grecji, Bułgarii i Turcji. Ulice wyglądają jak rzeki, a auta się topią. Zginęło co najmniej 10 osób

Ekstremalne warunki pogodowe utrudniają pomoc

Wsparcie lotnicze straży pożarnej i sił zbrojnych mogło zostać uruchomione dopiero po południu w czwartek. Wcześniej był to niemożliwe z powodu "ekstremalnej pogody i wyładowań atmosferycznych" - wyjaśnił minister.

Kikilias podziękował ratownikom ze straży pożarnej i wojska, "którzy godzinami walczą w wodach powodziowych, pomagając uwięzionym i odizolowanym współobywatelom, a także wolontariuszom w wioskach, którzy pomagają, wykorzystując własne środki, okazując humanitaryzm i solidarność".

Czytaj również: 

Zobacz: Marcin Przydacz w Programie 1 Polskiego Radia

PAP/IAR/mm

Polecane

Wróć do strony głównej