Prezes PiS w Końskich: wprowadzimy emerytury stażowe
Prawo i Sprawiedliwość proponuje w swoim programie na kolejną kadencję Sejmu i Senatu wprowadzenie emerytur stażowych. Dla kobiet liczba lat uprawniających do przejścia na emeryturę miałaby wynosić 38, a dla mężczyzn - 43 lata.
2023-09-09, 13:45
W sobotę w Końskich (Świętokrzyskie) Prawo i Sprawiedliwość zorganizowało konferencję programową z udziałem m.in. prezesa partii Jarosława Kaczyńskiego. Podczas spotkania lider PiS przedstawił konkrety programowe przed zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi.
- W roku 1980, w Porozumieniach Sierpniowych, była mowa o stażowych emeryturach. Długo to trwało, bo już przeszło 43 lata minęło od podpisania tych porozumień. Dziś mogę z radością powiedzieć, że wprowadzimy emerytury stażowe: 38 lat dla kobiet i 43 lata dla mężczyzn - powiedział prezes PiS.
Posłuchaj
Wsparcie emerytów
Marszałek Sejmu Elżbieta Witek przypomniała, że ugrupowanie rządzące przywróciło wiek emerytalny dla kobiet w wieku 60 lat i dla mężczyzn w wieku 65 lat.
REKLAMA
Przypomniała też inne korzystne rozwiązania dla seniorów, w tym wprowadzenie 13. i 14. emerytury.
Posłuchaj
Emerytura stażowa, czyli za lata pracy
Emerytura stażowa umożliwia osobie ubezpieczonej w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych przejście na emeryturę przed osiągnięciem tzw. ustawowego wieku emerytalnego. Wiek ten wynosi obecnie 60 lat dla kobiet oraz 65 lat dla mężczyzn.
- Powstaną centra zdrowia dla seniorów. Prezydent Duda podpisze ustawę
- Plany Kosiniaka-Kamysza wobec seniorów. Nie podoba mu się 13. i 14. emerytura
Warunkiem uzyskania świadczenia jest spełnienie warunku stażowego, czyli w pewnym uproszczeniu przepracowanie odpowiedniej liczby lat. Możliwość przejścia na emeryturę stażową nie oznacza oczywiście, że automatycznie wszyscy uprawnieni będą z niej korzystać, nie dla wszystkich zresztą byłaby ona opłacalna.
Zgłoszone projekty
"Obywatelski projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz o zmianie niektórych ustaw" wpłynął do Sejmu 30 września 2021 r. z inicjatywy NSZZ Solidarność. Z kolei 13 grudnia 2021 r. do Sejmu trafił drugi projekt, autorstwa prezydenta Andrzeja Dudy, "O zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw".
Czytaj także w wPolityce: "Narodowe czytanie konkretów Tuska". PiS punktuje obietnice Tuska: Po elektrowniach atomowych zostały kosmiczne zarobki kumpla Tuska
Oba projekty zakładają możliwość przejścia na emeryturę przed osiągnięciem ustawowego wieku emerytalnego osobom, posiadającym − w przypadku projektu NSZZ Solidarność: okres składkowy w wymiarze co najmniej 35 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn, pod warunkiem wysokości co najmniej najniższej emerytury (1588,44 zł – 12.06.2023); − w przypadku projektu prezydenckiego: okres składkowy w wymiarze co najmniej 39 lat dla kobiet i 44 lat dla mężczyzn.
REKLAMA
Projekty różni nie tylko okres składkowy, ale również kwestia zaliczania okresów rolnych w wypadku NSZZ Solidarność i ich braku w wypadku projektu prezydenta Andrzeja Dudy.
Czytaj także w tvp.info: „Kłamstwa Tuska”. PO nie oszczędziło „obywatelom biegania po urzędach”
Konkrety PiS
Konferencja programowa Prawa i Sprawiedliwości zorganizowana została w sobotę w Końskich (woj. świętokrzyskiej).
Wcześniej, od poniedziałku do czwartku politycy Prawa i Sprawiedliwości przedstawiali obietnice dotyczące: rewitalizacji osiedli z wielkiej płyty, poprawy żywienia pacjentów w szpitalach, programu "Lokalna półka", czyli obowiązku oferowania w marketach minimum 2/3 owoców, warzyw, produktów mlecznych, mięsa i pieczywa pochodzących od lokalnych dostawców, a także programu finansowania wycieczek dla uczniów "Bon szkolny - poznaj Polskę".
REKLAMA
IAR/PAP/fc
REKLAMA