Aleksandra Mirosław zachwyca. Rekord świata Polki!

2023-09-15, 14:25

Aleksandra Mirosław zachwyca. Rekord świata Polki!
Rekordzistka świata we wspinaczce sportowej na czas Aleksandra Mirosław. Foto: PAP/Paweł Skraba

Aleksandra Mirosław wciąż nie przestaje zachwycać na ściance wspinaczkowej! Polka w piątek po raz kolejny poprawiła rekord świata. Reprezentantka Polski rywalizuje w Rzymie, zawody są europejskimi kwalifikacjami do igrzysk Paryż 2024.

Aleksandra Mirosław to prawdziwa dominatorka wspinaczki sportowej na czas. Polka w eliminacjach w Rzymie pobiła swój własny rekord 6,25 sekundy, który ustanowiła w kwietniu 2023 roku w Seulu.  

Teraz rekord wynosi 6,24 sek. Brawo!

Kwalifikacja dla zwycięzcy

Kwalifikację do igrzysk w Paryżu w stolicy Włoch, na obiektach Foro Italico, które gościły m.in. igrzyska w 1960 r., uzyskują tylko zwycięzcy. Rywalizacja rozpocznie się wieczorem (20.00).

Pierwsza odsłona walki o olimpijskie przepustki - podczas sierpniowych mistrzostw świata w Bernie, była dla polskich kadrowiczów nieudana. Mirosław (6,55 s) zdobyła co prawda brązowy medal, pokonując w Szwajcarii Aleksandrę Kałucką (8,07 s), ale do IO awansowały finalistki - zwyciężczyni Indonezyjka Desak Made Dewi (6,49 s) i druga w finale Amerykana Emma Hunt (6,67 s). Obydwie Polki popełniły błędy w półfinałach.

Wśród mężczyzn kwalifikacje w Bernie wywalczyli niespodziewanie Włoch Matteo Zurloni i Chińczyk Long Jinbao. Sensacją było odpadnięcie już w 1/8 finału lidera światowego rankingu i rekordzisty świata (4,90) Indonezyjczyka Veddricka Leonardo, który wygrał eliminacje.

14 najlepszych na IO w Paryżu

W igrzyskach w Paryżu we wspinacze sportowej na czas wystąpi po 14 zawodniczek i 14 zawodników. Z tegorocznych kwalifikacji kontynentalnych uzyska je po pięć osób. W 2024 roku od marca do czerwca będą rozgrywane ostatnie zawody - uczestnicy zakwalifikują się do nich z rankingu IFSC. Do wzięcia będzie pięć kwalifikacji. Na razie nie jest znany system rywalizacji.

Polki i Polacy, będą jeszcze w tym roku walczyć o punkty do rankingu w Pucharze Świata w chińskim Wujiang (22-24 września) - poinformował prezes Polskiego Związku Alpinizmu Marek Wierzbowski.

- Pojedzie tam liczna kadra, bo punkty z Wujiang do rankingu są ważne - powiedział Wierzbowski.

Na razie wśród kobiet liderką rankingu PŚ 2023 jest Natalia Kałucka, która wyprzedza mistrzynię świata Indonezyjkę Desak Made Dewi. W rankingu światowym IFSC te zawodniczki zamieniły się miejscami - Polka jest druga, a Indonezyjka pierwsza. Mirosław zajmuje czwarte miejsce w rankingu PŚ 2023 i trzecie w światowym. Aleksandra Kałucka jest, odpowiednio, szósta i siódma na świecie, a Chudziak 17. i 11.

Wśród mężczyzn w rankingu PŚ 2023 najwyżej z Polaków plasuje się Dzieński, który w Igrzyskach Europejskich wywalczył brąz. Zajmuje 34. miejsce, a w światowym jest wyżej - 31.

/red/PAP

Polecane

Wróć do strony głównej