Polskie straty wojenne zadane przez Sowietów. Drugi dzień konferencji naukowej

Wojsko i kwestie regionalne - to zagadnienia, które będą dziś poruszane podczas konferencji naukowej inaugurującej prace nad raportem dotyczącym strat wojennych zadanych Polsce przez Związek Sowiecki podczas II wojny światowej.

2023-09-20, 05:34

Polskie straty wojenne zadane przez Sowietów. Drugi dzień konferencji naukowej
Armia Czerwona wkraczająca do Polski 17 września 1939. Foto: Foto: Wikipedia/domena publiczna

W wydarzeniu biorą udział naukowcy z całej Polski oraz ze Lwowa, Wilna i Łucka a także specjaliści z Instytutu Pamięci Narodowej i Instytutu Strat Wojennych im. Jana Karskiego.

Ewa Kowalska z Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN mówiła, że powstanie raportu jest bardzo ważne, bo zbrodnie Sowietów nie zostały rozliczone. Mówiła o mordzie katyńskim oraz późniejszych represjach, wymierzonych np. w żołnierzy Armii Krajowej. Podkreśliła, że nie było Norymbergii dla sprawców. - Dlatego ta praca jest ważna, choćby zadośćuczynienie moralne za to co się wydarzyło - mówiła Ewa Kowalska.

Sowieci zrównali z ziemią polskie dziedzictwo

Maciej Franz, profesor Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, mówił, że w ciągu trzech miesięcy Sowieci zlikwidowali dwa wielkie polskie ośrodki naukowe - uniwersytety we Lwowie i w Wilnie, co było zniszczeniem wielopokoleniowego dziedzictwa. Naukowiec stawia tezę, że operacja niszczenia polskiej inteligencji była przygotowywana dużo wcześniej.

Wczoraj naukowcy przestawiali referaty na temat polskiej inteligencji, nauki i szkolnictwa, gospodarki oraz kultury na Kresach Wschodnich przed wkroczeniem Sowietów.

REKLAMA

Czytaj także: Ruszają prace nad raportem dot. strat wojennych zadanych przez ZSRR. Konferencja w Pruszkowie

Organizatorem konferencji "Przed 17 września 1939 r. Stan posiadania Rzeczypospolitej Polskiej na obszarze anektowanym przez ZSRR" jest Instytut Strat Wojennych im. Jana Karskiego.

iar/as

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej